Jaki wertykulator elektryczny kupić? Sprawdź porady naszych ekspertów

By mieć piękny trawnik, nie wystarczy go tylko kosić i podlewać. Sekretem zdrowego trawnika jest usunięcie wszystkiego co nagromadziło się  w trakcie całego roku na trawniku.  Mech, filc blokują zdrowy wzrost trawy dlatego musimy je skutecznie usunąć. Z pomocą w pielęgnacji  trawnika przychodzą nam  wertykulatory. Dzięki tym sprytnym urządzeniom szybko i skutecznie zadbamy o nasz trawnik. 

W tym artykule przedstawiamy wertykulatory elektryczne, porównamy je pod względem parametrów technicznych i pokażemy Ci czym kierować się przy zakupie. Wskażemy główne cechy, które  które pomogą dokonać ostatecznego wyboru.

Jak kupić dobry wertykulator? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jeśli Twój ogród ma powierzchnię od 200 do 900 m² , a w pobliżu znajduje się źródło zasilania, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wertykulator elektryczny. Wertykulatory elektryczne są przystępne cenowo i łatwe w obsłudze dlatego tak popularne. Poniżej prezentujemy listę kryteriów, które należy wziąć pod uwagę dokonując zakupu wertykulatora i ewentualnego porównania ofert.

1. Ile Wat powinien mieć wertykulator elektryczny?

Wybór konkretnego modelu podobnie jak w przypadku kosiarki będzie zależał od wielkości trawnika, ponieważ musimy dopasować moc silnika do powierzchni trawy. Myślę, że najprościej będzie to przedstawić w poniższej formie:

Trawnik o powierzchni do 200 m2 – wertykulator o mocy silnika 1000 W

Trawnik o powierzchni do 300 m2 – wertykulator o mocy silnika 1200 W

Trawnik o powierzchni do 500 m2 – kosiarka elektryczna o mocy silnika  1400 W

Trawnik o powierzchni do 700 m2 – kosiarka elektryczna o mocy silnika  1500 W

Trawnik o powierzchni do 900 m2 – kosiarka elektryczna o mocy silnika  1800 W

Wertykulatory elektryczne są przeznaczone na trawniki o powierzchni do 900 m2. Jeżeli Twój trawnik jest większy, rozejrzyj się za wertykulatorami spalinowymi. Wertykulatorem spalinowym wykonasz pracę zdecydowanie szybciej i wydajniej. Niestety jego minusem jest cena. 

Mając także na uwadzę, że zabieg wertykulacji trawnika wykonujemy dwa razy w roku Klienci często wybierają wertykulatory elektryczne, które są mniejsze i tańsze. Jednak pamiętajmy decydując się na wertykulator elektryczny mając duży trawnik praca oczywiście zostanie wykonana, ale maszyna zużyje się szybciej. Co to oznacza? 

Dla przykładu kupując wertykulator przeznaczony na 700m2, a użytkowany na 1400 m2 zużywa się 2x szybciej. Noże pracując w ziemi zużyją się szybciej, a i silnik straci swoją moc. Ponadto prace na tak dużym trawniku warto rozciągnąć w czasie rozkładając ją na dwa dni, wszystko po to by nie przegrzać silnika.

Wertykulacja czy aeracja?

Wertykulator przypomina kosiarkę, z tą różnicą, że zamiast jednego noża zamontowanego w poziomie, ma kilkanaście niewielkich nożyków lub gwiazdek, które zamontowane są na obracającym się wałku. Zaprojektowane w taki sposób by nacinały darń. 

Wałek ze sprężynami to aerator. Sprężynki poradzą sobie z oczyszczeniem wierzchniej warstwy murawy z liści, mchu czy drobnych kamyczków. Aeracje możemy stosować częściej np. między koszeniami, ponieważ jest mniej inwazyjna dla murawy. 

Wałek z nożami ( wertykultor) przeprowadza zabieg bardziej inwazyjnie usuwając części martwych roślin, mchu i filcu , robiąc rowki w glebie przez które do korzeni trawy dostaje się więcej wody, powietrza i składników odżywczych. Rozluźniona gleba jest tym samym lepiej przygotowana na przyjęcie nasion i nawozów. 

Wertykulator z koszem czy bez?

Im zbiornik na trawę będzie większy, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać.  Większość wertykulatorów na prąd jest wyposażona w kosz, niemniej jednak w przypadku tego typu maszyn zbieranie nie jest tak efektowne jak w przypadku kosiarki. Może okazać się, że będzie trzeba użyć grabi lub kosiarki z koszem i zebrać to, czego nie udało się zebrać podczas wertykulacji. Ilość wyciągniętego filcu jest tak duża, że po chwili kosz jest pełen.

 

Nasza rada: w celu szybkiego zebrania biomasy wyciągniętej z trawnika przez wertykulator użyj kosiarki z koszem. Obracający się nóż wytwarza pęd powietrza, który zbiera wszystko sprawnie do kosza. Dodatkowym plusem jest to, ze kosiarki z reguły mają bardziej pojemne kosze.

Noże wertykulatora

To prosta zależność: im więcej ostrzy, tym lepiej! Zazwyczaj na wałku wertykulatora elektrycznego osadzonych jest ok 15 noży, które mają za zadanie wyciągnąć filc z trawnika i pozostawić otwory w ziemi, przez które zwiększy się dostęp korzeni trawy do wody i składników odżywczych.

 Im więcej noży na wałku tym więcej filcu wciągną za jednym przejazdem urządzeniem. Przy zakupie wertykulatowa warto zwrócić uwagę nie tylko na ich ilość, ale także grubość, rozstaw i materiał z jakiego zostały wykonane. 

Nasza wskazówka: Upewnij się czy są dostępne wałki z nożami do wertykulacji lub pojedyncze noże do urządzenia, które zamierzasz kupić. Może okazać się, że do niektórych maszyn nie ma części zamiennych i po zużyciu noży wertykulator będzie do wyrzucenia!

Komfortowa obsługa

Nie zapominajmy o komforcie podczas pracy. Element gwarantujący nie męczącą pracę to wygodne uchwyty i wyłącznik. Polecamy wybrać model, który jest wyposażony w tzw. pałąki, ponieważ możemy uchwycić je oburącz lub jedną ręką, tak jak nam wygodniej. Tradycyjne jednoręczne wyłączniki są bardziej męczące,  ponieważ cały czas musi używać eden ręki i w efekcie jest ona dosyć mocno obciążona.

Szerokość robocza 

Im większa szerokość robocza rządzenia, tym szybciej uporamy się z przeprowadzeniem wertykulacji. Szeroki wertykulator pozwala uniknąć konieczności wykonywania zbyt wielu przejazdów tam i z powrotem.

Głębokość cięcia

Wertykulator ma za zadanie naciąć glebę na kilka milimetrów, to naprawdę wystarczy by wykonał dobrze swoje zadanie.  W większości  wertykulatorów regulacja głębokości odbywa się za pomocą pokrętła.

Nasza rada:  Przed rozpoczęciem pracy sprawdź ustawienie noży najlepiej w jak najmniej widocznym miejscu na trawniku, żeby nie spowodować przypadkowego uszkodzenia trawnika przez zbyt głębokie ustawianie noży.

Koła

Mało kto zwraca na nie uwagę, ale przy zakupie wertykulatora odgrywają ważną rolę. Postaw na maszyny, które mają cztery równe koła jak Stiga SV 415. Już tłumaczę dlaczego. Jeżeli zakupimy urządzenie z małymi tylnymi kółeczkami będziemy mieli dodatkową pracę. W malutkie kółeczka często wplątuje się filc, dodatkowo sprawiają, że urządzenie jest mniej stabilne i trudniej się je prowadzi. Ta funkcjonalność będzie miała szczególne znaczenie przy większym ogrodzie. Na trawniku o powierzchni 100 m2 możemy się przemęczyć.

Wertykulator elektryczny jakiej firmy wybrać?

Zakup jakiegokolwiek urządzenia to inwestycja. Każdy z nas lubi dobrze zainwestować swoje pieniądze. Stawiając na najtańszy produkt z marketu musisz liczyć się z tym, że z reguły jest on wykonany z gorszych materiałów jakościowo i nie ma do niego części zamiennych. 

Dlatego warto  wybrać sprzęt znanej marki, który  zagwarantuje Ci nie tylko wysoką jakość produktu, ale także dostępność części zamiennych i rozbudowaną  sieć serwisową w całym kraju. Zanim więc dokonasz ostatecznego wyboru sprawdź czy masz w swojej okolicy autoryzowany punkt serwisowy danej marki.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wybór wertykulatora elektrycznego nie będzie już taki trudny. Żeby jeszcze uprościć zadanie przygotowaliśmy porównanie wertykulatorów elektrycznych dostępnych w naszym sklepie:

Parametr / ModelStiga SV 415Stiga SV 213AL-KO 36.8 E COMBI COMFORTAL-KO COMFORT 36 E COMBI CAREAL-KO 38 E COMBI COMFORT
Moc silnika1500 W1300 W1400W1500W1300W
Wielkość kół (przód / tył)149/160 mm200/94 mm140/160140/160 mm200/60 mm
Szerokość robocza38 cm32363638
Ilość noży2016122014
Ilość sprężyn20/4416/3612/4020/4414/24
Regulacja głębokości roboczejcentralnacentralnacentralnacentralnacentralna
System pracywertykulacja/aeracjawertykulacja/aeracjawertykulacja/aeracjawertykulacja/aeracjawertykulacja/aeracja
Pojemność kosza50 l40 l50 l55 l55 l
Waga14,5 kg9,8 kg12 kg15 kg14 kg
Kosztworzywomateriałmateriałmateriałmateriał
jaki wertykulator elektryczny kupic

Wskazówki dotyczące wertykulacji trawnika


• Idealnym okresem do odpowietrzania i wertykulacji trawnika są wiosna i jesień.
•  Optymalne warunki pracy maszyny stanowi niska i lekko wilgotna trawa; praca na zbyt suchym lub zbyt nasyconym wodą
terenie uniemożliwia zbieranie materiału i może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni trawnika.
•  Dzięki powierzchniowemu napowietrzaniu (przy mniejszej głębokości pracy) jest usuwana powierzchniowa warstwa strzechy (filcu).
•  Dzięki większej głębokości pracy (skaryfikacja), jest usuwana znacznie większa wierzchnia warstwa gruntu, przy jednoczesnym rozdzieleniu korzeni trawy i zwiększaniu ich liczby, co prowadzi do poprawy gęstości trawnika, gdyż zwiększa się ilość źdźbeł trawy.

Shopping Cart

Zapytanie o produkt

Jestem zainteresowany zakupem produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Przewiń do góry