Twój koszyk
Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Zimę mamy już praktycznie za sobą. Słoneczko świeci coraz częściej i dłużej, a na podwórkach oraz działkach robi się coraz gwarniej.  Tymczasem trawnik z zeszłego roku nie wygląda już tak zachwycająco. Czas przystąpić do pierwszych prac ogrodniczych! Szkody, jakie wyrządziła zima, da się naprawić. Wybraliśmy 6 najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które sprawią, że wyrośnie soczysto zielona i bujna trawa.

Niespodzianki na trawniku, czyli jakie uszkodzenia zostawia zima?

Trawnik w okresie wczesnowiosennym zdecydowanie nie wygląda tak samo, jak przed nadejściem zimy. Znajdziesz na nim wiele pożółkłej trawy, a gdzieniegdzie nawet całkiem puste miejsca. To wynik uszkodzeń mrozowych. Woda, która gromadzi się pod powierzchnią trawnika, na przemian zamarza i odmarza.

W efekcie darń odrywa się od korzeni i wraz z nadejściem wiosny usycha. Długie utrzymywanie się grubej pokrywy śnieżnej także nie sprzyja trawnikom. Może przyczynić się do powstania pleśni śniegowej. Niemiłe zaskoczenie stanowią również liczne kretowiska, które pojawiają się na trawniku.

Zatem, w jaki sposób możesz zadbać o trawnik po zimie, aby poradzić sobie ze wszystkimi problemami?

Prace wstępne – grabie w dłoń

Kiedy usuniesz zanieczyszczenia z trawnika zobaczysz, w jakim naprawdę znajduje się stanie i jakiej pielęgnacji potrzebuje.  Może nie będzie aż tak źle?  

Nasza porada: Grabienie trawnika wykonaj jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji roślin. Z reguły robi się to w marcu.

Grabienie trawnika to podstawowy zabieg, który warto przeprowadzić wczesną wiosną. Wśród zazielenionych źdźbeł zauważysz suche i pożółkłe resztki liści czy obumarłe pozostałości innych roślin. Mogą one stanowić siedlisko chorób i szkodników, dlatego należy się ich pozbyć. Przydadzą się dobre grabie, najlepiej wachlarzowe, które są szerokie i lekkie u nasady. Dzięki temu lepiej usuwają zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby proces grabienia przeprowadzać na krzyż. 

Na mocno zwartych glebach lub trawnikach o dużej powierzchni grabienie może się jednak nie sprawdzić. Wówczas polecamy wertykulację trawnika.

Dokładnie oczyść glebę z obumarłych resztek trawnika – wertykulacja

Okres wczesnej wiosny to bardzo dobry czas na wykonanie wertykulacji. Dlaczego warto go przeprowadzić? Ponieważ przyspieszy regenerację trawnika. Dotleni go i pomoże w lepszym nawodnieniu. Jeśli, liczysz na lepszy efekt, wybierz profesjonalny wertykulator, który całą pracę wykona zdecydowanie szybciej. Jeśli nie chcesz inwestować, użyj zwykłych grabi. 

Nasza porada: Wertykulację wykonać można nawet po pierwszym koszeniu trawnika. Pamiętaj też, że proces ten należy przeprowadzić wyłącznie na trawnikach, które mają co najmniej 2 lata. Młodszej trawie może to zaszkodzić.

stiga sv 415

Zabieg wertykulacji polega na pionowym nacinaniu ziemi metalowymi ostrzami. Dzięki temu do gleby przedostaje się więcej wody, powietrza oraz światła słonecznego. W efekcie trawa otrzymuje znacznie więcej składników odżywczych. Wertykulacja pozwala również na usunięcie obumarłych elementów trawnika i jego dokładniejsze oczyszczenie.

wertykulacja efekt przed i po

Przeczytaj na blogu, jak ją poprawnie przeprowadzić: https://garden-system.pl/wertykulacja-trawnika-jak-zrobic-ja-dobrze/ 

Sprawdzone modele wertykulatorów znajdziesz w naszym sklepie tutaj

Przeprowadź aerację i ułatw trawie zapuszczenie korzeni

Gleba po zimie pozostaje zazwyczaj bardzo zbita. Należy ją w odpowiedni sposób rozluźnić. W tym celu możesz przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie gleby. Po takim zabiegu korzenie traw znacznie lepiej się rozwijają i trawnik łatwiej chłonie wodę oraz nawozy.

Nasza porada: Do napowietrzania małych trawników zazwyczaj wystarczą kolce nakładane na buty lub tradycyjne widły. Jednak jest to bardzo czasochłonne.

Wertykulacja i aeracja mają ze sobą wiele wspólnego. Główna różnica polega na tym, że wertykulator nacina ziemię, a aerator ją nakłuwa. Napowietrzanie gleby pozytywnie przyczynia się do wzrostu korzeni traw i przyspiesza ich regenerację. Podobnie jak przy wertykulacji, trawa zyskuje znacznie lepszy dostęp do składników odżywczych zarówno z gleby, jak i stosowanych przez Ciebie nawozów.

Wejdź na garden-system.pl i w jednym miejscu zamów wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji całego ogrodu. 

Wapnowanie trawnika – czy już na to za późno?

Występowanie sporej ilości mchu na trawniku lub zbyt kwaśna gleba mogą oznaczać, że konieczne będzie wapnowanie trawnika. Jeżeli nie zdążyłeś zrobić tego zabiegu jesienią, wczesna wiosna to także dobry moment. Trawy znacznie lepiej rosną przy ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (od 5,5 do 7,0 pH).

Nasza porada: Wapnowanie trawnika wiosną trzeba przeprowadzić zanim trawa rozpocznie wzrost. Jeśli zbyt późno rozpocząłeś inne prace pielęgnacyjne i trawa już rośnie, z wapnowaniem musisz wstrzymać się do jesieni.

Wapnowanie pozwoli Ci na wyrównanie odczynu gleby do takiego poziomu, który będzie idealny dla Twojej trawy. Pozostawienie kwaśnej gleby utrudnia przyswajanie składników odżywczych przez rośliny. W pielęgnacji trawnika po zimie użyj raczej łagodniejszych środków, np. wapna węglanowego. Dobrze sprawdzą się też: kreda, dolomit czy specjalne wapno granulowane.

WSKAZÓWKA! Nie planuj wapnowania tuż przed innym sposobem nawożenia. Po tym zabiegu musisz wstrzymać się z kolejnymi nawozami przez przynajmniej 2-3 tygodnie.

Dosiej trawę, jeśli uznasz to za konieczne

Trawniki po okresie zimowym bardzo często są uszkodzone. Pojawiają się na nich zżółknięte lub całkowicie wyschnięte fragmenty. Jeżeli na Twoim trawniku widzisz wiele uszkodzonych lub pustych miejsc, w ramach renowacji konieczne będzie dosiewanie trawy. 

Nasza porada: Na większych powierzchniach zniszczonego trawnika zastosuj dosiewanie przy użyciu mieszanki traw. Z kolei niewielkie ubytki pokryj fragmentami darni pobranymi z innego miejsca trawnika, np. krawędzi lub przestrzeni pod krzewami.

Dosiewanie trawnika po zimie to proces stosowany głównie przy występowaniu ubytków na znacznych powierzchniach. Powinieneś spulchnić glebę i wysiać w tym miejscu taką samą mieszankę, jaką stosowałeś wcześniej. Jeżeli nie pamiętasz rodzaju swojej trawy, możesz zastosować trawę regeneracyjną EMERALLD HOME Premium. Została zaprojektowana z myślą o odbudowie miejscowych ubytków w trawniku. Dobrze sprawdzą się również trawy samozagęszczające. Nasiona przykryj cienką warstwą gleby i regularnie podlewaj. 

Z kolei w niewielkich ubytkach wykop małe zagłębienia, umieść kawałek darni z innego miejsca trawnika i dociśnij do podłoża. Dbaj o to, aby miejsce to nie przeschło i było odpowiednio nawodnione.

Nawożenie trawnika

Skuteczne regenerowanie trawnika po okresie zimowym nie obędzie się bez odpowiedniego nawożenia. Wyjałowiona ciężkimi warunkami gleba nie ma w sobie wystarczająco dużo składników odżywczych, aby zasilić trawę. Dlatego w okresie wiosennym szczególnie zadbaj o kondycję ziemi.

Nasza porada: Wiosenne nawożenie rozpocznij już przy pojawieniu się pierwszych symptomów wzrostu trawnika. Jeżeli wykonałeś wcześniej wapnowanie, upewnij się, że minęły przynajmniej 2 tygodnie od zabiegu.

Wiosenne nawożenie pomoże w szybszej regeneracji trawy. Dodatkowe składniki odżywcze wpłyną na kolor i ogólna kondycję zarówno źdźbeł, jak i korzeni rośliny. Po długim okresie zimy, najważniejsze jest dostarczenie trawnikowi odpowiedniej dawki azotu. Skup się na równomiernym rozsypywaniu nawozu, żeby trawa równo wzrastała. Wcześniej możesz też zastosować nawóz potasowy i fosforowy, jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. 

Jeżeli wolisz skorzystać z szybszego rozwiązania, zastosuj wieloskładnikowe nawozy do trawnika. Będziesz miał pewność, że stosujesz wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Nie zapomnij też o substancjach organicznych! Wykorzystaj kompost albo specjalne nawozy organiczne.

WAŻNE! Przy używaniu nawozów zawsze podążaj za poleceniami, które producent umieścił na opakowaniu produktu. Nieodpowiednio stosowane środki mogą wyrządzić znaczne szkody na Twoim trawniku.

Pierwsze wiosenne koszenie – o krok bliżej pięknego trawnika

Po wykonaniu wszystkich elementów pielęgnacyjnych pozostaje pierwsze wiosenne koszenie. Poczekaj aż trawa osiągnie minimum 6-8 cm. Kiedy dokładnie nadejdzie odpowiedni, zależy od pogody i tempa wzrostu Twojego trawnika. Prawdopodobnie będzie to przełom marca i kwietnia. 

Otocz swój ogród najlepszą opieką! W garden-system.pl znajdziesz kosiarki samych najlepszych marek.

Koniecznie pamiętaj o sprawdzeniu stanu kosiarki przed rozpoczęciem koszenia! Tępe lub źle naostrzone ostrza poszarpią źdźbła zamiast równomiernie je podciąć. Jeżeli tylko zauważysz, że Twoja kosiarka jest uszkodzona lub nieprawidłowo działa, koniecznie oddaj ją do serwisu.

platnosci-online