Wertykulacja trawnika – co to jest?

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie już dostarczyłeś trawie  wody, składników odżywczych, których może potrzebować. Ale jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby mieć najładniejszy trawnik w okolicy. Mowa oczywiście o wertykulacji.

Wertykulacja to rewolucyjna technika kształtowania krajobrazu, która sprawia, że ​​trawa ładniej rośnie, zatrzymując wilgoć i wchłaniając więcej składników odżywczych. Jak możesz sobie wyobrazić, skutkuje to lepiej wyglądającym trawnikiem o soczystym kolorze i odpornym na uszkodzenia. Ten samouczek zawiera kompleksowe informacje, w jaki sposób przeprowadzić wertykulację  jak profesjonalista.

Co to jest wertykulacja?

W dużym skrócie wertykulacja to proces wykonywania płytkich pionowych cięć w celu usunięcia  nagromadzonego filcu z trawnika, umożliwiając murawie lepsze oddychanie.

Dzięki przeprowadzonej wertykulacji następuje poprawa wymiany gazowej i infiltracji wody, co z koleji sprzyja przyswajaniu składników odżywczych i wzmacnia system korzeniowy trawy. Cała wilgoć zostanie wchłonięta przez świeże, młode źdźbła trawy, dzięki czemu nasz trawnik będzie piękny i zdrowy.

Filc to zbitek martwych łodyg i korzeni, które tworzą się pomiędzy źdźbłami zdrowych traw. Jeżeli nie zbierzemy go z trawnika na czas będzie bezpośrednim zagrożeniem dla trawnika ponieważ jest miejscem, w którym rozmnażają się owady oraz rozwijają choroby.  Na szczęście zabieg wertykulacji pozwala skutecznie i szybko pozbyć się nadmiaru filcu bez uszkodzenia murawy.

Jak działa wertykulacja?

Wertykulacja to pionowe nacięcia murawy mającej na celu usunięcie części martwych roślin, mchu i filcu. Wertykulator pomoże Ci także przy renowacji trawnika.

Jeżeli Twój trawnik wygląda tak źle, że masz ochotę go założyć na nowo. Poczekaj! Spróbuj użyć wertykulatora. Po wykonaniu wertykulacji zasiej ziarna trawy. Wejdą one w rowki wykonane przez wertykulator i wzejdą. 

Czym jest wertykulator?

Jest to urządzenie o napędzie spalinowym, elektrycznym lub akumulatorowym które jest wyposażone w specjalne pionowo ustawione ostrza, które mogą wcinać się w trawnik bez uszkadzania zdrowych źdźbeł trawy. Wertykulator nacinając murawę rozbija warstwę filcu, niejako wyciągając go na wierzch. Co ułatwia jego zebranie i usunięcie. 

Wertkulacja trawnika kiedy ją przeprowadzić? 

Odpowiedni czas na przeprowadzenie wertykulacji jest wtedy, kiedy temperatura gleby osiągnie 8-10 stopni Celsjusza. Najdogodniejszym termin na wykonaie wertykulacji to kwiecień – kiedy już pierwszy raz skosimy trawnik. Jeżeli przeprowadzisz  wertykulacje wcześniej możesz uszkodzić nowych pędów trawy, a co za tym idzie – zahamować jej prawidłowy wzrost.  

Jednak najlepszym czasem na wertykulację jest jesień – połowa września. Twój trawnik będzie zauważalnie w lepszej kondycji niż w przypadku stosowania jednorazowych – sezonowych – zabiegów pielęgnacyjnych.

Wertykulacja, a areacja 

Podczas gdy wertykulacja skupia się na usuwaniu filcu, napowietrzanie. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, należy zastosować połączenie obu technik.   

Wertkulacja trawnika – dlaczego warto?

Wertykulacja to bardzo korzystna technika utrzymująca i poprawiając ogólny stan trawy. 

 • Chroni trawnik przed chorobami
 • Zapobiega rozmnażaniu się owadów
 • Zapewni korzeniom trawy lepszy dostęp do tlenu, wody i składników odżywczych.
 • Pomaga oszczędzać wodę, wilgoć skutecznie dotrze do korzeni.
 • Pomaga w przygotowaniu darni do dosiewania.
 • Pomaga poprawić ogólny stan i wytrzymałość trawnika.

Wiesz już czym jest wertykulacja i kiedy ją zrobić. Pozostaje pytanie jak głęboko zrobić wertykulację? Jakiego sprzęt do tego użyć? Jak w ogóle się do tego zabrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule: Jak dobrze wertykulować trawnik

Podsumowanie

Wertykulacja pomoże Ci pozbyć się nie tylko filcu ale również uciążliwych owadów, zabezpieczy twój trawnik chorobami. Regularna wertykulacja trawnika pozwala na utrzymanie pięknej i zdrowej murawy oraz wzmacnia darń.  

Jeśli nie masz doświadczenia w pracach przy pielęgnacji trawnika, skontaktuj się z profesjonalistą który zajmie się pielęgnacją trawnika i zrobi to za Ciebie.

Dla wielu osób użycie wertykulatora to nowe i ekscytujące przedsięwzięcie. Wertykulatory są idealnym uzupełnieniem każdej sprzętu naziemnego.

Aby osiągnąć najlepsze wyniki, odwiedź nasz sklep doradzimy Ci w wyborze wertykulatora odpowiedniego do twojego trawnika.

 • Oleo-Mac Wertykulator SR 50 H60
  Oleo-Mac Wertykulator SR 50 H60
  4899,00 
 • AL-KO Combi Care 36 E Comfort Aerator - wertykulator elektryczny + Wysyłka GRATIS
  AL-KO Combi Care 36 E Comfort Aerator – wertykulator elektryczny + Wysyłka GRATIS
  749,00 
 • OM-LINE WE40L - Aerator i wertykulator spalinowy
  OM-LINE WE40L – Aerator i wertykulator spalinowy
  1819,00 
 • SOLO by AL-KO 518 Wertykulator spalinowy + Wysyłka GRATIS!
  SOLO by AL-KO 518 Wertykulator spalinowy + Wysyłka GRATIS!
  3189,00 
 • STIGA SVP 40 G - Wertykulator spalinowy NOŻE WAHLIWE
  STIGA SVP 40 G – Wertykulator spalinowy NOŻE WAHLIWE
  2698,00 
 • Wertykulator Aerator Elektryczny STIGA SV 415 E
  Wertykulator Aerator Elektryczny STIGA SV 415 E
  814,00 
 • Oleo-Mac SCA 38 R - Wertykulator spalinowy
  Oleo-Mac SCA 38 R – Wertykulator spalinowy
  2639,00 

Polecane:

Sprawdź naszą linię wertykulatorów
Poradnik: “Jak zrobić wertkulację krok po kroku”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart

Zapytanie o produkt


Notice: Undefined index: captcha in /home/dzefcsfrri/domains/garden-system.pl/public_html/wp-content/plugins/gm-woocommerce-quote-popup/includes/GMWQP_Shortcode.php on line 151
Jestem zainteresowany zakupem produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Przewiń do góry