Twój koszyk
Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności
sklep produktów makita, stiga, oleo mac, echo, schinada, alko do ogrodu sklep produktów kranzle, echo, john deere, weber do ogrodu

Kosiarka spalinowa Stiga czy AL-KO?

Kosiarka Spalinowa Stiga czy AL-KO? to bardzo częste pytanie, które Klienci zadają nam w Garden System. Mamy to szczęście, że sprzedajemy i serwisujemy kosiarki Stigi i AL-KO już ponad 15 lat dlatego porównanie nie stanowi dla nas problemu, tym bardziej gdy maszyny stoją obok siebie na salonie.

No dobrze, ale co jest lepsze?

Na to pytanie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, każdy z producentów ma szeroką gamę kosiarek spalinowych, więc jeżeli chcemy porównać Stiga czy AL-KO to musimy zrobić porównanie kosiarek w podobnym przedziale cenowym.

Nie wskażemy jednoznacznie zwycięzcy, ale bardzo chętnie porównamy dla was modele Kosiarek Stiga vs AL-KO. Na potrzeby tego porównania proponuję wziąć dwa najbardziej popularne modele

Kosiarka spalinowa STIGA COMBI 748 S vs Kosiarka spalinowa AL-KO Premium 470 SP-A

Na początek skupimy się może na tym co mają wspólnego:

Europejskie pochodzenie

Kosiarki Stiga i Al-Ko to europejska produkcja. Kosiarki AL-KO zaprojektowane zostały w Niemczech, ale ich seryjna produkcja odbywa się w Austrii. Stiga natomiast produkuje swoje kosiarki w Słowacji.

Ceny kosiarek

Ceny kosiarek spalinowych Stiga i Al-Ko są na bardzo zbliżonym poziomie cenowym.

 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  1790,00 
 • AL-KO Premium 470 SP-A - Kosiarka spalinowa
  AL-KO Premium 470 SP-A – Kosiarka spalinowa
  1899,00 

Serce kosiarki czyli silnik

Firma AL-KO jak i Stiga montuje w swoich kosiarkach zarówno silniki firmy Briggs&Stratton, Honda jak również marki Loncin. Silniki marki Loncin są firmowane przez Stigę i AL-KO i to oni są odpowiedzialni za dostawę części zamiennych oraz gwarancję.

PARAMETRYAL-KO Premium
470 SP-A
STIGA Combi 748 S
Model silnikaAL-KO PRO 170 QSS (LONCIN)ST 130 OHV
Autochoke (LONCIN)
Pojemność skokowa166 cm³139 cm³
Moc znamionowa silnika2,60 kW2,20 kW
Obroty silnika2800 rpm2900 rpm

Wielofunkcyjność i komfort użytkownika

Obaj producenci stawiają na prostą obsługę i komfort użytkownika. W swoich kosiarkach stosują podobne rozwiązania techniczne:
– duże koła,
– wygodną regulację wysokości koszenia za pomocą jednej dźwigni,
ergonomiczne,
– regulowane rączki i składaną kierownicę.

Stawiają także na wielofunkcyjność w użytkowaniu dlatego seryjnie doposażają swoje kosiarki w:
– kosz z wskaźnikiem napełnienia,
– funkcję mielenia trawy,
– wyrzut boczny.

Na pierwszy rzut oka wszystko jest podobne, ale żeby porównanie było wykonane rzetelnie musimy się temu lepiej przyjrzeć.

Parametry techniczneAL-KO Premium
470 SP-A
STIGA COMBI 748 S
KoszPlastik + wskaźnik napełnieniaPlastik + materiał + wskaźnik napełnienia
Koła200/280 łożyskowane200/280 łożyskowane + miękki bieżnik
Szerokość koszenia46 cm46 cm
Regulacja wysokości koszeniaCentralnaCentralna
Pojemność kosza70 L60 L
MielenieTakTak
Wyrzut bocznyTakTak
NapędTakTak

Praktycznie wszystkie kosze w kosiarkach Stiga są wykonane z materiału, od góry jest plastikowa przysłona z uchwytem do łatwego opróżniania, a środek jest materiałowy. W efekcie przewagą tego rozwiązania jest lżejszy kosz, który zabiera mniej miejsca podczas garażowania kosiarki. Minus możliwość rozdarcia czy też przetarcia materiału. 

Natomiast wszystkie kosiarki AL-KO mają kosze wykonane w całości z plastiku. Stiga i AL-KO montują także wskaźnik napełnienia zbiornika, dzięki niemu nie musimy się zatrzymywać i sprawdzać czy już musimy opróżnić kosz.

Wskaźnik pokaże, że czas się zatrzymać. Nie musimy się martwić, że koszt będzie przepełniony i kosiarka będzie gubiła trawę.

Obaj producenci montują także zaślepki do mielenia trawy oraz wyrzut boczny, więc nie musimy wybierać czy chcemy kosiarkę z koszem, mielącą, czy z wyrzutem bocznym, bo mamy wszystko w jednym.

Zaślepkę do mielenia i deflektor do wyrzutu bocznego montuje się bez użycia narzędzi.

Napęd

Stiga i AL-KO stosują takie samo rozwiązanie pod względem technicznym. Napęd przenoszony jest za pomocą paska napędu na tylne koła kosiarki. Funkcja napędu szczególnie ułatwia pracę na trawnikach powyżej 700m2. W droższych modelach można także spotkać się kosiarkami z regulowaną prędkością napędu (jazdy).

Regulacja wysokości koszenia

Odbywa się za pomocą jednej dźwigni, umieszczonej przy tylnym kole.

Ceny części zamiennych

Porównując kosiarki Stiga i AL-KO nie w sposób nie wspomnieć o dostępności części zamiennych oraz serwisie. Ceny części zamiennych są także na zbliżonym poziomie cenowym, kiedyś ceny części zamiennych kosiarek AL-KO faktycznie w przeszłości były wyższe, ale obecnie producenci dbają także o konkurencyjność części zamiennych.

Serwisy

Obaj producenci mają rozbudowaną sieć serwisów w całej Polsce, lokalizację najbliższego serwisu można sprawdzić na stronach producentów stiga.pl oraz alko-garden.pl. Warunków gwarancji nie porównujemy z uwagi na to, że mogą zmienić się w każdej chwili także zapraszam na strony producentów. Ale warto je sprawdzić. przed zakupem.

Co zatem różni kosiarkę AL-KO od kosiarki STIGA?

W kosiarkach spalinowych wersji Premium wykorzystywana jest technologia Max air Flow. Technologia ta wyróżniła kosiarki AL-Ko na tle konkurencji, powodując o 20 % lepsze zbieranie trawy do kosza. Jak to zrobili?

Bardzo wysoka obudowa i duży kanał wyrzutowy, który zwiększa przepływ powietrza aż o 42% w efekcie czego otrzymujemy efekt napełnienia kosza. Skoszona trawa dociera do tylnej części zbiornika jest on wypełniony do góry na maxa. Dzięki temu mamy kolejny plus, a mianowicie nie zapychający się kanał wyrzutowy.

AL-KO rozwiązało problem gubienia trawy i w swoich koszach montuje języki, które zapobiegają jej nadmiernemu gubieniu. Kosiarki AL-KO posiadają także specjalnie wyprofilowane obudowy, by móc kosić blisko budynków czy krawężników, przez co ogranicza się też do użycie podkaszarki.

Co ma Stiga czego nie ma AL-KO?

Przede wszystkim kosiarki Stiga są lżejsze w manewrowaniu, może nie są lżejsze co do wagi ale są lepiej wyważone i łatwiej się nimi manewruje. Jest to na tyle wyczuwalne, że klienci porównując kosiarki na sklepie szybko to zauważają i doceniają (w szczególności, gdy osobą obsługującą kosiarkę ma być kobieta). Najnowsze modele kosiarek są także wyposażone w rączki typu fulcrum, dzięki który możemy regulować ich wysokość.

 STIGA Fulcrum
stiga kosiarka

Stiga w niektórych modelach montuje złączkę do szybkiego mycia deku koszącego. Wystarczy, że podepniemy wąż z wodą uruchomimy silnik, nóż będzie się kręcił, a bieżąca woda będzie płukała obudowę kosiarki. Ta funkcjonalność zyskała wielu zwolenników ponieważ nie musimy się męczyć i brudzić. Nie musimy ponosić kosiarki wystarczy, że podłączymy wąż z wodą. Niemniej jednak to tylko opłukanie deku, a nie mycie.

Kosiarka Stiga czy AL-KO – podsumowanie

Reasumując ciężko jest wybrać pomiędzy Stigą, a Al-Ko. Żeby to zrobić musimy porównywać modele podobne do siebie cenowo. Każdy ogród jest  inny i każdy użytkownik ma własne preferencje i oczekiwania. Dlatego przed zakupem warto się zastanowić na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki to zachęcamy do przeczytania poradnika w którym szczegółowo wyjaśniamy co jest najważniejsze przy zakupie kosiarki spalinowej.

Sprawdź popularne wpisy w tej kategorii: 

 1. Co to jest mulczowanie? Jaką kosiarkę z mulczowaniem trawy wybrać?
 2. Jaką kosiarkę STIGA kupić?
 3. Poradnik. Jak wybrać najlpeszą kosiarkę spalinową?  
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

platnosci-online

Informacje Sezonowe / Nowości produktowe

bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową

Garden System potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.