Twój koszyk
Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności
sklep produktów makita, stiga, oleo mac, echo, schinada, alko do ogrodu sklep produktów kranzle, echo, john deere, weber do ogrodu

Kosiarka spalinowa do trawy – jaka będzie najlepsza? Z napędem czy bez? Z jakim rozrusznikiem? Sprawdź ranking najlepszych modeli kosiarek spalinowych

Kosiarka spalinowa odgrywa ważną rolę w pielęgnacji trawnika. Dlatego, jeśli zadbany, zielony “dywan” jest Twoim marzeniem, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Szybko zauważysz, że to najczęściej używana maszyna w Twoim garażu. Kosiarka do trawy wysokiej jakości posłuży Ci przez wiele lat, a samo koszenie będzie przyjemne i bezproblemowe.

Zdajemy sobie sprawę, że zakup kosiarki spalinowej budzi w Tobie wiele pytań. Tym bardziej, jeśli będzie to Twój pierwszy model. Zapewne szukasz informacji i zadajesz sobie pytania: Jaka kosiarka spalinowa do trawy będzie najlepsza? Którą firmę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia? Kosiarka spalinowa z napędem czy bez? Czy kupić model z rozrusznikiem?

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na  swoje pytania. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on w podjęciu najlepszej decyzji zakupowej. 

Spis treści:
 1. Kosiarka spalinowa – czym różni się od innych modeli?
 2. 7 kluczowych parametrów przy zakupie kosiarki spalinowej
 3. Kosiarka do trawy spalinowa – jak wybrać tą najlepszą?
 4. Sposób odpalania kosiarki spalinowej – za pomocą klasycznego rozrusznika czy kluczyka?
 5. Jaki silnik w kosiarce spalinowej? Honda? Briggs&Stratton? Loncin? Co wybrać?
 6. Kosiarka spalinowa – moc
 7. Kosiarka spalinowa – jaki producent?
 8. Kosiarka spalinowa z napędem czy bez napędu?
 9. Kosiarki spalinowe z napędem – ranking najlepszych modeli w Garden-System
 10. Kosiarka spalinowa z koszem czy bez? Którą wybrać
 11. Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć kosiarka spalinowa?
 12. Ile kosztuje kosiarka spalinowa?
 13. Kosiarki spalinowe ranking – poznaj nasze bestsellery
 14. Kosiarka spalinowa i zasady bezpieczeństwa – na co uważać przy pracy?
 15. Poznaj nasze bestsellery:
 16. Kosiarki spalniowe – najczęściej zadawne pytania:

.

Kosiarka spalinowa – czym różni się od innych modeli?

Zapewne swoje poszukiwania idealnej kosiarki spalinowej zaczynasz od wybrania rodzaju maszyny. Którą kosiarkę wybrać? Akumulatorową, elektryczną czy spalinową? Poniżej zebraliśmy zalety i wady modeli spalinowych. Dzięki temu, wstępnie sprawdzisz, czy jesteś na dobrej drodze, a później pokażemy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup kosiarki spalinowej.

Zalety kosiarek spalinowych

 • Posiada większą szerokość koszenia. To sprawia, że potrzebujesz mniej czasu na skoszenie trawnika. Dodatkowo pojemny kosz zaoszczędzi Ci sporo czasu.  
 • Mobilność urządzenia. Nie ogranicza Cię przedłużacz, ani akumulator. Tankujesz i kosisz.
 • Żywotność. Kosiarka spalinowa ma wiele motogodzin do przepracowania.
 • Ogromna moc. Kosiarka do trawy spalinowa posiada w swoim wyposażeniu silniki z dużym zapasem mocy. Lepiej radzi sobie przy wysokiej i gęstej trawie.

Wady kosiarek spalinowych

 • Hałas. Kosiarki spalinowe są głośniejsze niż modele elektryczne czy akumulatorowe.
 • Konserwacja. Kosiarka spalinowa wymaga okresowych przeglądów (wymiany oleju, ostrzenia noża itp.)
 • Waga. Kosiarka do trawy spalinowa jest cięższa od wersji elektrycznej i akumulatorowej.
 • Cena. Kosiarka spalinowa jest droższa w zakupie i eksploatacji.

7 kluczowych parametrów przy zakupie kosiarki spalinowej

W Garden System rekomendujemy, abyś zwrócił uwagę na następujące parametry:

 1. Producent kosiarki
 2. Producent silnika
 3. Dostępność części zamiennych i serwisu
 4. Moc silnika
 5. Szerokość robocza
 6. Napęd
 7. Inne dodatkowe funkcje

Pamiętaj szczególnie o punkcie nr 3, czyli o częściach, które ulegają eksploatacji. Zaliczamy do nich między innymi nóż, filtr, czy linki. W przypadku usterki równie ważne są części zamienne, na przykład koła, dźwignie czy uchwyty. Te elementy muszą być łatwo dostępne i najlepiej w konkurencyjnej cenie. 

Jeśli kupujesz sprzęt za ponad 1000 złotych, upewnij się, że po upływie gwarancji, naprawisz urządzenie w autoryzowanym serwisie. 

Kolejna sprawa to dobór odpowiedniej mocy i szerokości koszenia, którą dopasujesz do Twojego trawnika. Równie ważne są elementy dodatkowe. Zaliczamy do nich kosz, mielenie, wyrzut boczny, napęd, duże koła, system szybkiego mycia deku koszącego, wskaźnika napełnienia kosza, czy wygodna regulacja wysokości koszenia.

Kosiarka do trawy spalinowa – jak wybrać tą najlepszą?

Myślisz o zakupie kosiarki do trawy, ale nie wiesz, które parametry są istotne? Już podpowiadamy. Na początku odpowiedz sobie na trzy najważniejsze pytania:

 • Jaka jest wielkość trawnika? Ile masz metrów kwadratowych/ arów do skoszenia?
 • Jak ukształtowany jest trawnik ? Czy Twój trawnik przypomina boisko piłkarskie? Czy masz dużo manewrowania między rabatkami, drzewkami ozdobnymi i owocowymi?
 • Kto z domowników najczęściej będzie obsługiwał sprzęt?

Szerokość koszenia to ilość trawy, jaką skosisz za jednym przejściem po trawniku. Im większa szerokość robocza, tym większa ilość trawy, którą skosisz podczas jednego spaceru po ogrodzie. Do dużych ogrodów wybierz kosiarkę spalinową o większej szerokości roboczej koszenia. Im szersze urządzenie, tym szybciej skosisz trawnik. Nie ma tu większej filozofii. Chociaż sterowanie maszyną o dużej szerokości koszenia sprawia czasem niewielką trudność. 

Zastanów się także, czy masz w ogrodzie jakieś ciaśniejsze zakamarki lub przeszkody do ominięcia.  Czy w Twoim ogrodzie są  huśtawki, trampoliny, rabaty kwiatowe, czy drzewa owocowe? Wtedy wybierz węższą i lżejszą kosiarkę, która nie sprawi problemu podczas manewrowania.

Przyjmijmy zatem podstawowy podział:

 • Trawnik do 500 m2 – szerokość koszenia do 46 cm
 • Trawnik od 500 m2 do 1500 m2 – szerokość koszenia od 46 cm do 51 cm
 • Trawnik powyżej 1500 m2 – szerokość koszenia powyżej 51 cm 

Przy szerokości koszenia weźmy także pod uwagę to, który z domowników będzie najczęściej kosił trawę. Jeżeli będzie to drobna kobieta, najlepszym zakupem okaże się kosiarka spalinowa o szerokości 46 – 48 cm. Takim modelem zdecydowanie łatwiej się operuje.
Mamy już omówioną szerokość koszenia. Teraz skupmy uwagę na sposobie odpalenia sprzętu.

Sposób odpalania kosiarki spalinowej – za pomocą klasycznego rozrusznika czy kluczyka?

Obecnie producenci proponują nam dwie możliwości. Kosiarkę spalinową odpalisz tradycyjnie pociągając za linkę rozrusznika. Nowoczesne rozwiązanie polega na odpaleniu maszyny przycisku lub kluczyka. Jest to tzw. elektryczny rozrusznik. 

Większość silników odpala za pierwszym, maksymalnie drugim pociągnięciem linki rozrusznika. Jednak dla niektórych osób mimo wszystko może to być kłopotliwe zadanie. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz z odpaleniem kosiarki spalinowej wybierz model z rozrusznikiem elektrycznym. Łatwy start kosiarki to jedna z najważniejszych funkcji, która umożliwia prawidłowe rozpoczęcie pracy. Dlatego wybór odpowiedniego systemu startowego ma kluczowe znaczenie w bezproblemowym koszeniu trawnika. 

Kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektrycznym

Kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektrycznym posiada akumulator. Do włączenia maszyny wystarczy, że wciśniesz guzik lub przekręcisz kluczyk. Pamiętaj o okresowym ładowaniu akumulatora. 
Rozrusznik elektryczny jest zalecany szczególnie dla osób, które borykają się z bólem w barkach. Dodatkowo, przyda się również tym, którzy mają trochę mniej siły. Dlatego kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektrycznym, doskonale sprawdzi się w przypadku kobiet. Ułatwi im to codzienną pracę przy pielęgnacji trawnika.

Jaki silnik w kosiarce spalinowej? Honda? Briggs&Stratton? Loncin? Co wybrać?

Silnik to najważniejszy podzespół w kosiarce spalinowej. Odpowiada za łatwe włączenie urządzenia, bezproblemowe koszenie czy wygodną pracę maszyny. Dlatego przy jej zakupie, przyjrzyj się dokładnie parametrom silnika.

Producenci kosiarek przykładają dużą uwagę do tego, by w ich modelach znalazły się jedynie sprawdzone i jak najmniej awaryjne silniki.


Obecnie w kosiarkach spalinowych są montowane jedynie silniki 4-suwowe. W większości jest to silnik czterosuwowy silnik górnozaworowy (OHV). Ma to związek z mniejszą emisją spalin, wydajnością i oszczędnością paliwa. Z tym samych względów producenci  maszyn ogrodniczych wycofali silniki dwusuwowe. Obecnie nie ma szans zakupu kosiarki spalinowej z silnikiem dwusuwowym. Jedyna opcja to czterosuwowy silnik, który obsługujesz podobnie jak silnik w samochodzie. Wlewasz do niego osobno olej i benzynę.

Najbardziej popularni producenci silników montowanych w kosiarkach do trawy spalinowych to firmy Briggs&Stratton, Honda oraz Loncin.

Kosiarka spalinowa z silnikiem Honda

Honda to największy na świecie producent silników. Firma zdobyła doświadczenie na torach wyścigowych i ulicach na całym świecie. Kompetencje marki Honda potwierdzają wyniki –  jest w  czołówce technologii osiągów silników. 
Z ich wiedzy i doświadczenia korzystasz podczas pracy z kosiarką spalinową. Jeśli zdecydujesz się na silnik Hondy, wybierzesz cichą, równą pracę. To silnik, na który możesz liczyć teraz i w przyszłości. Jedyny naszym zdaniem mankament, który da się zaobserwować w naszym kraju, to wyższe ceny części zamiennych i relatywnie mała ilość punktów serwisowych.

 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 753 V
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 753 V
  2799,00 
 • AL-KO Premium 520 SP-H - Kosiarka spalinowa (4w1) z napędem - Silnik Honda
  AL-KO Premium 520 SP-H – Kosiarka spalinowa (4w1) z napędem – Silnik Honda
  3199,00 
 • Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GMC 48 THX ALLROAD4
  Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GMC 48 THX ALLROAD4
  2679,00 

Kosiarka spalinowa z silnikiem Briggs&Stratton

Briggs&Stratton to najbardziej rozpoznawalna marka silników do kosiarek spalinowych. Od ponad stu lat firma zajmuje się projektowaniem i produkcją silników do kosiarek pchanych i traktorków. Silniki BRIGGS & STRATTON słyną z wysokiej jakości, niezawodności i wydajności. Dużym atutem jest także rozbudowana sieć punktów serwisowych oraz przystępne ceny części zamiennych.


Kosiarka spalinowa z silnikiem Loncin

Loncin to bardzo dobry chiński producent silników, który zyskuje coraz większą popularność i zaufanie użytkowników i serwisantów. Producenci kosiarek często firmują te silniki swoją nazwą. Jeżeli spotkasz się w specyfikacji technicznej z opisem np. Silnik Stiga OHV 170 to wiedz, że został wyprodukowany przez Loncin. Jednak to Stiga jest odpowiedzialna za ewentualne naprawy gwarancyjne czy sprzedaż części zamiennych.

 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  1790,00 
 • AL-KO Premium 470 SP-A - Kosiarka spalinowa
  AL-KO Premium 470 SP-A – Kosiarka spalinowa
  1899,00 
 • Oleo-Mac GMC 53 TK ALLROAD4 - Kosiarka spalinowa (4w1) z napędem
  Oleo-Mac GMC 53 TK ALLROAD4 – Kosiarka spalinowa (4w1) z napędem
  2419,00 

Kosiarka spalinowa – moc

Kolejna istotna sprawa to dobranie mocy silnika. Moc silnika kosiarki spalinowej dopasowuje się także w zależności od wielkości trawnika. Każdy z producentów kosiarek ma obowiązek podania mocy silnika. Jednostkami miary są kilowaty (kW) lub konie mechaniczne (HP). 

Jak obliczyć moc w kosiarce spalinowej? Jest na to prosty sposób:

 • 1 kW = 1,36 KM
 • 1 KM = 0,74 kW

Informacja o mocy silnika znajduje się na tabliczce znamionowej każdego urządzenia. Producenci wyrażają ją w kilowatach (kW). Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile koni mechanicznych (KM) ma kosiarka spalinowa, wystarczy, że podaną liczbę kW pomnożysz razy 1,36.

Dla przykładu: 2,3 kW x 1,36 = 3,128 KM

Przy koszeniu dużych powierzchni, silnik kosiarki spalinowej powinien mieć zapas mocy. Im większy jest obszar do koszenia, tym silnik powinien być mocniejszy. Szczególnie, jeśli kosisz wysoką trawę. Jedna z najmocniejszych kosiarek, jaką mamy obecnie w sprzedaży, ma aż 4,0 kW czyli 5,48 KM. Taka moc silnika będzie idealna na dużych powierzchniach powyżej 1500 m2.

Jeśli wstępnie wybrałeś sobie 2-3 modele kosiarek i chcesz je ze sobą porównać, sprawdź moc silnika każdej z maszyn na tabliczce znamionowej. 

Pojemność silnika i moc znamionowa  w zależności od wielkości trawnika:


Rozmiar trawnika do 600 m2 – pojemność silnika 140 cm3 – 2,4 kW

Rozmiar trawnika do 1000 m² – pojemność silnika 170 cm3 – 2,6 kW

Rozmiar trawnika do 1500 m² – pojemność silnika 190 cm3 -3,2 kW

Rozmiar trawnika powyżej 1500 m² – pojemność silnika 196 cm3 -4,0 kW

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Najpopularniejsi producenci kosiarek spalinowych w sklepie Garden System to Stiga, AL-KO, Oleo Mac oraz Solo by AL-KO. Dlaczego współpracujemy z tymi markami? Na przestrzeni ponad 15 lat naszej działalności handlowo-serwisowej nauczyliśmy się, że możemy ufać tylko tym najlepszym. To firmy, które same produkują swoje sprzęty w europejskich fabrykach oraz gwarantują terminową dostępność części zamiennych.

Zakup kosiarki spalinowej to zazwyczaj wydatek rzędu od 1000 złotych w górę. Dlaczego wybór  sprzętu znanej marki jest najbardziej korzystny? Ponieważ kupisz trwały sprzęt i w każdej chwili dostaniesz części zamienne. Popularne marki posiadają także   rozbudowaną  sieć serwisową w całym kraju. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, sprawdź czy masz w swojej okolicy autoryzowany punkt serwisowy danej marki.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez napędu?

Wybór pomiędzy kosiarką spalinową z napędem a bez napędu odgrywa ważną rolę w zakupie. Czytaj dalej dlaczego?

Kosiarka spalinowa bez napędu – ekonomiczny wybór

Kosiarka pchana należy do modeli podstawowych. To urządzenie przystępne cenowo dla konsumenta. Jej największą wadą jest to, że wymaga więcej siły i czasu na skoszenie trawnika. Kosiarka spalinowa bez napędu nadaje się do płaskich trawników nie większych niż 700 m². Różnica w cenie pomiędzy kosiarką spalinową z napędem a urządzeniem bez napędu wynosi około 200 złotych. 

Kosiarkę kupujesz raz na 8-10 lat. Dlatego zastanów się, czy chcesz męczyć się i pchać maszynę, która waży 25-30 kg? W sklepie, na płaskim terenie, odniesiesz wrażenie, że sprzęt wcale nie jest taki ciężki. Na trawie, w szczególności na nierównym trawniku, będziesz potrzebował znacznie więcej siły.

Kosiarka spalinowa z napędem – wysoki komfort pracy

Kosiarka spalinowa z napędem cieszy się większą popularnością niż model poprzedni. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie jest napędzane. Oznacza to, że nie musisz używać dużej siły w pchanie kosiarki – wystarczy za nią podążać i kontrolować jej pracę. 

W przypadku większych trawników napęd nie tylko ułatwia prowadzenie kosiarki spalinowej,  ale także przyspiesza pracę. Ponadto, zmniejszy zmęczenie operatora, co sprawia, że koszenie staje się przyjemnością. Niektóre modele mają w swoim wyposażeniu regulację prędkości jazdy, co jeszcze bardziej poprawia na komfort pracy. Ta funkcja jest niezwykle przydatna, ponieważ dostosujesz prędkość kosiarki do żądanego tempa.

Obalmy również 3 mity:

MIT 1: kosiarką z napędem nie można cofać

MIT 2: Jak kosiarka  ma napęd to nie można go wyłączyć

MIT 3: Po uruchomieniu kosiarki spalinowej z napędem, ona cały czas jedzie

Wszystkie powyższe stwierdzenia są fałszywe. Kosiarki spalinowe mają dwie dźwignie. Kiedy trzymasz pierwszą dźwignię i pociągniesz za linkę do odpalenia, uruchomisz silnik. Wtedy  zaczyna kręcić się nóż. Siłą własnych mięśni wprawisz kosiarkę w ruch.  Pchniesz ją do przodu i skosisz trawę bez napędu.

Dopiero kiedy naciśniesz drugą dźwignię, uruchomisz napęd. Dopóki nie chwycisz dźwigni od napędu, musisz pchać kosiarkę spalinową. Tak samo jest z cofaniem. Faktycznie, gdy kosiarka posiada napęd i jest on włączony, nie wykonasz manewru cofania. Po wyłączeniu dźwigni, odpowiedzialnej za napęd, śmiało cofniesz przy włączonym silniku i nożach. Chociaż niektóre kosiarki lekko wyczuwalny opór przy cofaniu.

Kosiarki spalinowe z napędem – ranking najlepszych modeli w Garden-System

W Garden-System znajdziesz wiele ciekawych kosiarek spalinowych z napędem. W tej sekcji przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze modele, które cieszą się sporą popularnością wśród naszych klientów. 

Kosiarka spalinowa z napędem Stiga Combi 748 V – silnik Honda

Wyjątkowy model kosiarki spalinowej z napędem Stiga Combi 748 V ułatwi Ci codzienną pracę w ogrodzie. Urządzenie posiada cztery funkcje koszenia: zbieranie do 70-litrowego kosza ze wskaźnikiem napełnienia, wyrzut tylny, wyrzut boczny oraz mulczowanie. 

Sercem kosiarki spalinowej jest silnik Honda. Maszyna doskonale sprawdzi się w większych ogrodach. Jej szerokość koszenia wynosi 46 centymetry. Model ma pięć poziomów regulacji wysokości koszenia, co oznacza, że Ty decydujesz, jak wysoka będzie trawa w Twoim ogrodzie. 

Dla komfortu Twojej pracy Stiga wyposażyła kosiarkę spalinową z napędem w duże koła. Manewrowanie i sterowanie maszyną jest niezwykle proste. 

 • kosiarki spalinowe z silnikiem honda
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 955 V H
  3299,00 
 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 V
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 V
  2599,00 
 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 753 V
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 753 V
  2799,00 

Kosiarka spalinowa z napędem AL-KO Premium 520 SP-H – silnik Honda

Prosta w obsłudze kosiarka spalinowa z napędem AL-KO Premium 520 SP-H to profesjonalny sprzęt do pielęgnacji trawnika. Dzięki niezwykłej zwrotności oraz asymetrycznej konstrukcji, zadbasz o najdrobniejsze zakamarki ogrodu. Model doskonale sprawdzi się do dużych trawników. 

Szerokość koszenia kosiarki spalinowej wynosi 51 centymetrów. Urządzenia posiada innowacyjną technologię MaxAir Flow. Zwiększa ona przepustowość przepływu powietrza i strumienia trawy aż o 42%! Sprzęt posiada pojemny, 70-litrowy kosz ze wskaźnikiem zapełnienia. Kosiarka spalinowa posiada własny napęd na tylne koła, co znacząco poprawia komfort pracy. 

Kosiarka spalinowa z napędem i rozrusznikiem elektrycznym Oleo-Mac GMC 53TKE Allroad 4

Kosiarka spalinowa z napędem i rozrusznikiem elektrycznym od Oleo-Mac to niezwykle wydajne urządzenie. Model GMC 53 TKE pracuje na dużych powierzchniach do 1800m2. Maszyna posiada szerokość koszenia 51 centymetrów. Jej innowacyjny mechanizm tnący „4 cutting device” odpowiada za proste i mniej pracochłonne koszenie. 

Kosiarka spalinowa od Oleo-Mac ma swój własny napęd, dzięki któremu pielęgnacja trawnika jest niezwykle prosta. Model GV 53 TKE to kosiarka spalinowa na dużych kołach, które ułatwiają sterowanie i manewrowanie maszyną. W wyposażeniu sprzętu znajdziesz także ergonomiczną kierownicę z miękkim uchwytem, która sprawi, że praca będzie przyjemna. 

 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 753 SE
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 753 SE
  2449,00 
 • Oleo-Mac GMC 53 TKE ALLROAD4 - Kosiarka spalinowa (3w1) z napędem
  Oleo-Mac GMC 53 TKE ALLROAD4 – Kosiarka spalinowa (3w1) z napędem
  2138,99 
 • stiga-combi-53-seq
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 53 SEQ
  2198,00 

Kosiarka spalinowa z koszem czy bez? Którą wybrać

Kolejny dylemat, z jakim musimy się zmierzyć to czy wybrać kosiarkę spalinową, która będzie zbierała trawę do pojemnika, czy ją mulczowała. A może lepszym wyborem okaże się a może koszenie na pokos z wyrzutem bocznym? Mamy do wyboru kilka opcji.

Kosiarka spalinowa z koszem

Pierwsza, najbardziej popularna opcja to zbieranie trawy do kosza. Największą wadą takiego koszenie są  wadą regularne przerwy na opróżnienie z trawy. Ponadto pojawia się dylemat, co zrobić z zebraną trawą. Jednak, jeśli chcesz mieć schludny i uporządkowany trawnik, zbieraj trawę do kosza. 

Producenci montują w kosiarkach spalinowych dwa typy zbiorników na trawę: materiałowe i z tworzywa. Które rozwiązanie jest lepsze? Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Kosze z tworzywa łatwiej utrzymasz w czystości, ale mogą ulec pęknięciu czy połamaniu. Dodatkowo są mniej poręczne i zajmują więcej miejsca w garażu. Kosze z materiału mogą się porwać, ale łatwiej je złożyć. Zajmują również mniej miejsca podczas przechowywania. 

Niektóre modele są wyposażone we wskaźnik napełnienia kosza, który ma praktyczne zastosowanie. Nie musisz ciągle sprawdzać czy kosz jest już pełen. Wskaźnik sam pokaże Ci kiedy należy opróżnić kosz. Im większy kosz, tym mniej czasu zajmie Ci koszenie, ponieważ nie potrzebujesz przerw na jego opróżnianie.

Porada!  Kosiarka spalinowa z koszem zbierze liście z trawnika. Nie musisz ich grabić. Nie potrzebujesz również dmuchawy!

Kosiarka spalinowa z wyrzutem bocznym

Druga możliwość to kosiarka spalinowa z wyrzutem bocznym. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie musisz szybko skosić trawę i nie zależy Ci na jej zebraniu. Kosiarka spalinowa z wyrzutem bocznymi kosi trawę na pokos.

Producenci zazwyczaj mają jeden lub dwa modele kosiarek w swojej ofercie, które posiadają wyrzut boczny. Zdecydowanie bardziej popularne są kosiarki spalinowe, które mają kosz i dodatkowo wyrzut boczny. Poniższe zdjęcie przedstawia kosiarkę Al-Ko, która ma zdjęty zbiornik na trawę i zakładany jest wyrzut boczny.

Kosiarka spalinowa z funkcją mulczowania – EKO rozwiązanie!

Mniej popularną, ale bardzo fajną opcją jest użycie funkcji mulczowania. Mielenie trawy pozwala na skoszenie jej do 40% szybciej niż zbieranie jej do kosza. Funkcja mielenia polega na rozdrabnianiu trawy na małe kawałki i pozostawieniu jej na trawniku w celu rozłożenia. Resztki trawy stają się w ten sposób naturalnym nawozem. Ten ekologiczny nawóz wspomaga zachowanie zdrowego wyglądu trawy i zatrzymuje wilgoć. 

Większość kosiarek spalinowych, nawet tych z koszem, posiada opcję mielenia. Na powyższym zdjęciu znajduje się wkładka mieląca, którą wkłada się w kanał wyrzutowy bez użycia narzędzi. Wystarczy, że zdejmiesz kosz, podniesiesz klapkę i wsuniesz zaślepkę do kanału, przez który leci trawa do kosza. 

Jeżeli funkcja mulczowania jest dla Ciebie najważniejsza, to rozejrzyj się za kosiarkami spalinowymi typu multiclip. Ich obudowy są idealnie wyprofilowane i wyposażone w typowo mielące noże, co znacząco przekłada się na efekt mulczowania. Więcej o mulczowaniu trawy przeczytasz tutaj.


Dalej nie jesteś pewien, z której opcji będziesz korzystać najczęściej? Nic się nie martw! Większość producentów oferuje tzw. kosiarki spalinowe 3w1 : zbieranie trawy do kosza, wyrzut boczny i mielenie.

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć kosiarka spalinowa?

Regulacja wysokości koszenia

To niezwykle ważny aspekt każdego dobrego urządzenia koszącego. Najlepiej, żeby kosiarka do trawy spalinowa miała centralną regulację wysokości koszenia. To znaczy, żeby posiadała jedną dźwignię, która odpowiada za ustawienie odpowiednie wysokości. Choć większość kosiarek spalinowych tak ma, spotkasz się jeszcze z modelami, w których musisz regulować każde koło z osobna. Taka regulacja wysokości koszenia zwiększa komfort pracy i wygodę użytkowania kosiarki.

regulacja wysokości koszenia

Łożyskowane koła

Większość kosiarek spalinowych posiada metalowe łożyska kół. To właściwie standard wśród renomowanych producentów i nie musisz się martwić czy koła są łożyskowane. Jeżeli zależy Ci na sprawdzeniu kół, wystarczy, że uniesiesz  przednią część kosiarki tak, by przednie koła nie dotykały podłoża. Zakręć kółkiem. Jeżeli obraca się szybko,  to znaczy, że koła są łożyskowane.

Obudowa kosiarki spalinowej

W większości kosiarek spalinowych obudowa powstała ze stali malowanej proszkowo. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie i najbardziej przystępne cenowo. Istnieją także obudowy wykonane z   ABS. Są one lekkie, ale bywają takie sytuacje, że pękają lub się odkształcają. Najbardziej wytrzymałe obudowy powstały z aluminium. W przeszłości bywały takie przypadki, że klienci przywozili takie kosiarki z zagranicy. Wstawiliśmy nowy silnik i pracowały bezawaryjnie przez wiele lat.

System szybkiego mycia deku koszącego

To rozwiązanie stosuje głównie marka Stiga w swoich kosiarkach spalinowych. Polega ono na tym, że w obudowie kosiarki montuje się na stałe nypel przyłączeniowy do węża ogrodniczego.

Odkręcasz wodę, uruchamiasz kosiarkę, a woda z węża przez złączkę dostaje się na nóż. Rozchlapuje się pod obudową i czyści z pozostałości po koszeniu. Obudowa automatycznie płucze się od spodu. Nie traktuj jednak tego jako dokładne czyszczenie. To wyłącznie proces płukania. Nie męczysz się z podnoszeniem kosiarki spalinowej. Nie musisz myć jej ręcznie – płucze się sama.

W funkcję szybkiego mycia doposażysz każdą kosiarkę poprzez zrobienie otworu w metalowej obudowie i zainstalowania tam złącza do mycia. Kosiarkę spalinową należy czyścić po każdym koszeniu. Trawa pozostawiona pod obudową powoduje korozję i łuszczenie się farby. 

Duże koła w kosiarce spalinowej

To także standard w większości kosiarek do trawy spalinowych. Rozwiązanie doskonale sprawdza się na nierównym terenie. Duże koła poprawiają komfort pracy na nierównościach. Gwarantują większą stabilizację podczas pracy. 

duże koła
duże koła

Ile kosztuje kosiarka spalinowa?

Równie istotną sprawą, którą poruszymy w tym artykule, jest cena urządzenia. Ile kosztuje kosiarka spalinowa? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają nam klienci przed zakupem maszyny. Odpowiadaliśmy na to pytanie tysiące razy na przestrzeni lat. Zazwyczaj słyszymy je w ciągu pierwszych kilku minut rozmowy. I my to rozumiemy.

Trudno odpowiedzieć na to pytanie od razu. Na rynku i przede wszystkim w naszym sklepie jest mnóstwo kosiarek spalinowych. Modele różnią się między sobą parametrami. Od mocy silnika, przez dostawowe opcje wyposażenia ( napęd, mielenie, wyrzut boczny), a na końcu oczywiście szerokość koszenia. Uważamy, że trudnym zadaniem jest podanie klientowi konkretnej ceny,  dopóki nie zorientujemy się dokładnie, na czym najbardziej mu zależy i jaki model najlepiej spełni oczekiwania,

Jak już wcześniej wspomnieliśmy z kosiarką spalinową będziesz pracował mniej więcej przez następne 8 – 10 lat. Dlatego odradzamy Ci zakup najtańszej chińskiej kosiarki. Lepiej zainwestuj w sprawdzony sprzęt od renomowanego producenta. Myślę, że po dokładnym zapoznaniu się z naszym poradnikiem poradzisz sobie z zakupem najlepszego modelu do Twojego ogrodu.

Kosiarki spalinowe ranking – poznaj nasze bestsellery

Ranking kosiarek spalinowych obejmuje modele, które cieszą się dużą popularnością w Garden System. Szukasz dobrej jakości kosiarki spalinowej, ale masz określony budżet? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najciekawszych modeli pod kątem ceny.

Jaka kosiarka spalinowa do 2000 złotych?

Jeśli Twój budżet wynosi 2000 złotych, kupisz solidną kosiarkę do trawy spalinową. Poniżej zapoznaj się z najciekawszymi modelami z naszego sklepu.

 1. Kosiarka spalinowa Stiga CoMBI 748 s

Ten model posiada trzy funkcje koszenia: zbieranie do kosza, mulczowanie oraz wyrzut tylny. Stiga Combi 748 S posiada własny napęd, który ułatwia pracę nad trawnikiem. Szerokość koszenia kosiarki spalinowej wynosi 46 centymetrów, co oznacza, że poradzi sobie w ogrodach o średniej wielkości. Maszyna ma również prostą regulację wysokości koszenia, która posiada aż sześć poziomów!

Kosiarka do trawy spalinowa ma ergonomiczną kierownicę z miękkim uchwytem. Dostosujesz ją również do Twojego wzrostu. Dzięki temu koszenie trawy będzie niezwykle wygodne. Stiga to kosiarka spalinowa na dużych kołach. Zapewniają bezproblemowe sterowanie urządzenie, nawet na nierównym terenie.

 1. Kosiarka spalinowa z napędem AL-KO Premium 470 sp-a

Kosiarka spalinowa od AL-KO jest niezwykle prosta w obsłudze. Posiada asymetryczną konstrukcję i niesamowitą zwrotność. Bez problemu przytniesz krawędzie trawnika i inne trudno dostępne miejsca w ogrodzie. Doskonale sprawdzi się do pracy na dużej powierzchni. Kosiarka spalinowa z napędem posiada cztery możliwości koszenia: tryb zbierania, mulczowania, wyrzut tylny i wyrzut boczny. 

AL-KO premium 470 sp-a ma szerokość koszenia 46 centymetrów. W tym urządzeniu znajdziesz również technologię MaxAirFlow.. Odpowiada ona za zwiększoną przepustowość przepływu powietrza i strumienia trawy. W wyposażeniu kosiarki spalinowej znajdziesz także pojemny, 70-litrowy kosz z czytelnym wskaźnikiem napełnienia.

 1. Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GMC 53 PK ALLROAD4

Urządzenie od Oleo-Mac posiada niezwykle mocny silnik Emak o pojemności 196 cm3. Kosiarka spalinowa oferuje trzy systemy koszenia: zbieranie do kosza, wyrzut boczny oraz mulczowanie. Szerokość koszenia w tym sprzęcie wynosi aż 51 centymetrów. 

W wyposażeniu kosiarki do trawy spalinowej znajdziesz duże koła na łożyskach kulkowych, czy pojemny 70-litrowy kosz na ścinki. Ponadto, urządzenie od Oleo-Mac zawiera również centralną regulację wysokości cięcia w 5 pozycjach. Sam zdecydujesz, na jakiej wysokości chcesz ściąć trawnik.

 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  1790,00 
 • AL-KO Premium 470 SP-A - Kosiarka spalinowa
  AL-KO Premium 470 SP-A – Kosiarka spalinowa
  1899,00 
 • Kosiarka spalinowa bez napędu Oleo Mac GMC 53 PK ALLROAD4
  Kosiarka spalinowa bez napędu Oleo Mac GMC 53 PK ALLROAD4
  1949,00 

Jaka kosiarka spalinowa do 3000 złotych?

Budżet do 3000 złotych oferuje znacznie większe możliwości. Zapoznaj się z kosiarkami spalinowymi, które cieszą się największą popularnością w tym przedziale cenowym. 

 1. Kosiarka spalinowa Stiga Twinclip 50 SQ B

To wyjątkowy model od firmy Stiga, który posiada silnik Briggs&Stratton o mocy 2,27kW. Briggs&Stratton są znani z doskonałych, mocnych silników. Kosiarka spalinowa posiada własny napęd oraz system kontroli wibracji VCS, który ułatwia wielogodzinną pracę. Urządzenia posiada cztery funkcje koszenia: zbieranie, wyrzut tylny, wyrzut boczny i mulczowanie. Szerokość robocza tego sprzętu wynosi 48 centymetrów. Jest to kosiarka spalinowa z napędem.

Kosiarka do trawy spalinowa posiada 7 poziomów regulacji koszenia, co daje Ci ogromny zakres, jeśli chodzi o wysokość trawy. W jej wyposażeniu znajdziesz duże koła na łożyskach kulkowych oraz duży 70-litrowy kosz na ścinki ze wskaźnikiem napełnienia. 

 1. Kosiarka spalinowa AL-KO Premium 520 SP-B

Firma AL-KO dba o to, aby koszenie obejmowało również te trudno dostępne zakamarki Twojego ogrodu. Dlatego wiele modeli kosiarek spalinowych od AL-KO ma asymetryczną konstrukcję i bardzo dobrą zwrotność. Szerokość koszenia kosiarki Premium 520 SP-B wynosi aż 51 centymetrów. To oznacza, że sprzęt fantastycznie sprawdzi się na dużych trawnikach o powierzchni nawet 1800m2, Niezwykle mocny i wydajny silnik od Briggs&Stratton to gwarancja wieloletniej i bezawaryjnej pracy. 

W wyposażeniu tej kosiarki spalinowej znajdziesz pojemny, 70-litrowy kosz z czytelny wskaźnikiem napełnienia oraz system z szynami prowadzącymi EasyClick. Odpowiada on za łatwe zakładanie oraz zdejmowanie kosza. Maszyna posiada również własny napęd na tylne koła, który ułatwi Ci pielęgnację trawnika. 

 1. Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GMC 53 THX ALLROAD4

Poszukujesz wydajnej i jednocześnie wygodnej w obsłudze kosiarki do trawy spalinowej? Ten model spełnia oba kryteria! Kosiarka spalinowa z silnikiem honda od Oleo-Mac zagwarantuje Ci wysoką wydajność oraz prostą i wygodną pracę. 

W wyposażeniu maszyny znajdziesz pojemny 70-litrowy kosz na ścinki, który umożliwi Ci pracę bez ciągłych przerw na opróżnianie ze ścinek. Ponadto ergonomiczny uchwyt zapewni Ci wygodne użytkowanie przez wiele godzin. Kosiarka spalinowa od Oleo-Mac ma również trzy systemy koszenia: zbieranie, wyrzut boczny i mulczowanie. Centralna regulacja cięcia w pięciu pozycjach daje Ci wybór, do jakiej wysokości zetniesz trawę.

 • AL-KO Premium 520 SP-B - Kosiarka spalinowa
  AL-KO Premium 520 SP-B – Kosiarka spalinowa
  2489,00 
 • Kosiarka spalinowa Stiga Twinclip 50 SQ B
  Kosiarka spalinowa Stiga Twinclip 50 SQ B
  2699,00 
 • Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GMC 53 THX ALLROAD4
  Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GMC 53 THX ALLROAD4
  2749,00 

Jaka kosiarka spalinowa do 5000 złotych?

Za 5000 złotych kupisz bardzo solidną kosiarkę spalinową, która da Ci wiele możliwości i udogodnień. Zobacz najciekawsze modele poniżej. 

 1. Kosiarka Spalinowa John Deere R47KB

John Deere to firma, która stawia na solidne i innowacyjne produkty. Sercem tej kosiarki spalinowej jest silnik Kawasaki. Obudowa powstała z lekkiego i wytrzymałego aluminium. Kosiarka oferuje zbieranie ścinek do pojemnika, wyrzut tylny oraz mulczowanie. Największym atutem tego modelu jest regulacja wysokości koszenia. Oferuje ona aż 9 pozycji w zakresie od 20 do 80 mm! 

Specjalny system TurboStar zapewnia odpowiedni strumień powietrza do unoszenia, cięcia i odpowiedniego rozrzutu. W tej kosiarce spalinowej dostosujesz prędkość do aktualnych warunków oraz pracy operatora.

 1. Kosiarka spalinowa Stiga Twinclip 950 VE

Wyjątkowy model od Stigi oferuje mnóstwo możliwości. To kosiarka spalinowa z silnikiem o mocy 3,20 kW. Posiada ona własny napęd oraz rozrusznik elektryczny, który ułatwi włączenie urządzenia. Model posiada cztery funkcje koszenia: zbieranie do kosza, wyrzut boczny, wyrzut tylny oraz mulczowanie. 

Szerokość koszenia tej kosiarki do trawy spalinowej wynosi 48 centymetrów, co oznacza, że poradzi sobie na dużej powierzchni. W wyposażeniu tego modelu znajdziesz pojemny, 70-litrowy kosz ze wskaźnikiem napełnienia, duże koła na łożyskach kulkowych oraz ergonomiczną kierownicę. Sprzęt posiada również funkcję VIbe Control System, która pochłania drgania i wibracje. Dzięki temu,= wielogodzinna praca jest znacznie przyjemniejsza.

 1. Kosiarka spalinowa SOLO by AL-KO 5378 VS ALU

Solidny model kosiarki spalinowej SOLO by AL-KO charakteryzuje się dużą mocą i wydajnością. Sercem tego modelu jest silnik od Briggs&Stratton. Niesamowita zwrotność gwarantuje łatwe przycinanie krawędzi trawnika. Kosiarka świetnie sprawdzi się w pielęgnacji ogrodów o dużych powierzchniach. Jej szerokość koszenia wynosi aż 52 centymetry!

W wyposażeniu tej kosiarki spalinowej znajdziesz pojemny 75-litrowy kosz ze wskaźnikiem napełnienia, czy własny napęd na tylne koła. Na szczególną uwagę zasługuje bezstopniowy regulator prędkości jazdy VarioSpeed. Poprawia on komfort pracy, ponieważ to ty decydujesz jakie tempo koszenia jest dla Ciebie najlepsze.

W naszym sklepie znajdziesz sprawdzone modele kosiarek spalinowych trzech największych producentów sprzętu ogrodniczego. Jeżeli jednak jeszcze nie jesteś pewien, na który model się zdecydować? Masz pytania dotyczące dostępnych kosiarek? Skontaktuj się z nami! Nasi opiekunowie klienta z przyjemnością Ci pomogą oraz doradzą w podjęciu najlepszej decyzji.

 • John Deere R47KB Kosiarka spalinowa z aluminiową obudową o szerokości koszenia 47cm
  John Deere R47KB Kosiarka spalinowa z aluminiową obudową o szerokości koszenia 47cm
  4590,02 
 • SOLO by AL-KO 5378 Vs Alu - Kosiarka spalinowa
  SOLO by AL-KO 5378 Vs Alu – Kosiarka spalinowa
  4189,00 
 • Kosiarka spalinowa Twinclip 950 VE
  Kosiarka spalinowa Twinclip 950 VE
  4807,00 

Kosiarka spalinowa i zasady bezpieczeństwa – na co uważać przy pracy?

Zachowaj bezpieczeństwo podczas korzystania z kosiarki spalinowej. Zapoznaj się ze wskazówkami poniżej, które pomogą Ci w bezpiecznej pracy z maszyną. 

 • Koś tylko w świetle dziennym i gdy trawa jest sucha.Sprawdź, czy na swoim podwórku nie ma żadnych kamieni, czy gruzu. Zabawki również stanowią dla Ciebie zagrożenie, jeśli je skosisz.
 • Trzymaj dzieci i zwierzęta z dala od obszaru koszenia.
 • Nigdy nie pozwól, aby linka rozrusznika odskoczyła podczas uruchamiania kosiarki.
 • Podczas koszenia patrz 3-4 stopy bezpośrednio przed siebie.
 • Nigdy nie przechylaj kosiarki spalinowej podczas koszenia – zawsze trzymaj wszystkie cztery koła na ziemi.
 • Jeśli musisz użyć kosiarki do trawy spalinowej na pochyłości zawsze koś w poprzek skarpy lub wzgórza. Pamiętaj o  wyłączeniu kosiarki spalinowej podczas przechodzenia przez chodnik lub podjazd.
 • Nigdy nie reguluj wysokości kosiarki. Nie czyść zsypu na trawę. Nie usuwaj kosza do trawy i nie naprawiaj kosiarki przy pracującym silniku! 
 • Nigdy nie wyłączaj urządzeń zabezpieczających.
 • Zawsze trzymaj się z dala od gorącego silnika, ponieważ tłumik mocno się nagrzewa.
 • Zanim zaczniesz korzystać z kosiarki, zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi. 
 • Dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny obsługiwać kosiarki pchanej.

Poznaj nasze bestsellery:

 • Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  Kosiarka spalinowa Stiga Combi 748 S
  1790,00 
 • AL-KO Premium 470 SP-A - Kosiarka spalinowa
  AL-KO Premium 470 SP-A – Kosiarka spalinowa
  1899,00 
 • Oleo-Mac GMC 53 TK ALLROAD4 - Kosiarka spalinowa (4w1) z napędem
  Oleo-Mac GMC 53 TK ALLROAD4 – Kosiarka spalinowa (4w1) z napędem
  2419,00 

Kosiarki spalniowe – najczęściej zadawne pytania:

Sprawdź popularne wpisy w tej kategorii:

 1. Co to jest mulczowanie? Jaką kosiarkę z mulczowaniem trawy wybrać?
 2. Jaką kosiarkę STIGA kupić?
 3. Stiga czy Al-ko? Porównanie kosiarek spalinowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

platnosci-online

Informacje Sezonowe / Nowości produktowe

bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową

Garden System potrzebuje danych zawartych w tym formularzu w celu dostarczenia Ci materiałów, o które wnioskujesz. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.