Zadbany, zielony trawnik to marzenie wielu ogrodników, aby miał zdrowy wygląd i piękny zielony kolor musisz nie tylko zastosować odpowiednie nawożenie, ale potrzebujesz także dobrej kosiarki do trawy. Kosiarka spalinowa  w rzeczywistości może okazać się jednym z najważniejszych i najczęściej używanych maszyn w Twoim garażu. Dlatego tak ważnym jest wybrać dobrą kosiarkę spalinową, która posłuży nam długie lata, a koszenie trawy będzie przyjemne i bezproblemowe.

Zdajemy sobie sprawę, że zakup kosiarki spalinowej może być dla Ciebie bardzo trudnym zadaniem.  Tym bardziej jeżeli jest to Twoja pierwsza w życiu kosiarka. Zapewne szukasz informacji i zadajesz sobie pytania: Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza? Którą firmę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki? Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten przewodnik. Mając nadzieję, że jego przeczytanie rozwieje wszystkie wątpliwości i dokonasz właściwego wyboru.  Niezależnie od tego, czy szukasz modelu pchanego, czy z napędem  oto nasz przewodnik: jak znaleźć odpowiednią kosiarkę spalinową? Jednym słowem pomożemy Ci znaleźć najlepszą kosiarkę spalinową.

kosiarka spalinowa z napedem


Kosiarki spalinowe – podstawowe informacje

No więc do rzeczy! Chcesz kupić kosiarkę spalinową, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę? Już podpowiadamy. Na początku musimy odpowiedzieć sobie na trzy najważniejsze pytania:
 • Jaka jest wielkość trawnika? ile masz metrów kwadratowych/ arów do skoszenia?
 • Jak ukształtowany jest trawnik ? Czy Twój trawnik przypomina boisko piłkarskie? Czy może jednak masz dużo manewrowania między rabatkami, drzewkami ozdobnymi i owocowymi?
 • Kto z domowników najczęściej będzie obsługiwał sprzęt?
Szerokość koszenia to nic innego jak ilość trawy, którą można skosić za jednym przejściem  po trawniku. Im większa szerokość robocza, tym większa ilość trawy, którą będziesz w stanie skosić podczas jednego spaceru po ogrodzie. 

Do większych ogrodów wybierz kosiarkę o większej szerokości roboczej koszenia. Najprościej mówiąc im szerszą kosiarkę wybierzesz tym szybciej skosisz trawnik. Nie ma tu większej filozofii. Chociaż sterowanie urządzeniem o dużej szerokości koszenia może sprawiać małą trudność, znacznie przyspieszy koszenie.  

Zastanów się jednak, czy masz w ogrodzie jakieś ciaśniejsze zakamarki lub przeszkody do ominięcia  typu bujawki, trampoliny, rabaty kwiatowe, drzewa owocowe wtedy wybierz węższą i lżejszą kosiarkę, która nie sprawi problemu osobie koszącej podczas manewrowania.

Możemy sobie  przyjąć podstawowy podział:

Trawnik do 500 m2 - szerokość koszenia do 46 cm

Trawnik od 500 m2 do 1500 m2 - szerokość koszenia od 46 cm do 51 cm

Trawnik powyżej 1500 m2 - szerokość koszenia powyżej 51 cm 

Mówiąc o szerokości koszenia weźmy także pod uwagę fakt, kto z domowników najczęściej będzie kosił trawę. Jeżeli będzie to drobna kobieta to dla niej też lepszym wyborem będzie kosiarka o szerokości 46 - 48 cm. Taką kosiarką zdecydowanie łatwiej się operuje.

Mamy już omówioną szerokość koszenia, teraz skupmy uwagę na sposobie odpalenia sprzętu.

l  Sposób odpalania kosiarki

Obecnie producenci proponują nam dwa rozwiązania. Kosiarkę spalinową możemy odpalić tradycyjnie pociągając za linkę rozrusznika, lub nowocześnie odpalając ją za pomocą przycisku lub kluczyka jest to tzw. elektryczny rozrusznik.
Większość silników odpala za pierwszym, maksymalnie drugim pociągnięciem linki rozrusznika, chociaż dla niektórych osób mimo wszystko może to być kłopotliwe. Więc jeśli obawiasz się problemu z odpaleniem kosiarki spalinowej wybierz model z rozrusznikiem elektrycznym.

Łatwy start kosiarki to jedna z najważniejszych funkcji, która umożliwia prawidłowe rozpoczęcie pracy. Dlatego wybór odpowiedniego systemu startowego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezproblemowego koszenia trawnika.

Kosiarka spalinowa z  rozrusznikiem elektrycznym


Kosiarka spalinowa z  rozrusznikiem elektrycznym wyposażona jest w akumulator i jedyne co  musimy zrobić żeby ją uruchomić to wcisnąć guzik lub przekręcić kluczyk. Musimy jednak pamiętać o okresowym ładowaniu akumulatora.
Rozrusznik elektryczny jest zalecany szczególnie dla osób borykającymi się z bólem w barkach lub po prostu mających trochę mniej siły. Dlatego kosiarka spalinowa odpalana na kluczyk jest szczególnie polecana dla kobiet, które chcę zająć się koszeniem przydomowego trawnika.

                             
 

Kosiarka spalinowa - jakiej mocy ?

Kolejna istotna sprawa to kwestia odpowiedniego dobrania mocy silnika. Moc silnika kosiarki spalinowej dobierana jest także w zależności od wielkości trawnika. Każdy z producentów kosiarek jest zobowiązany do podania mocy silnika. Stosowanymi jednostkami miary są kilowaty (kW) lub konie mechaniczne (HP). Jednostki te przeliczane się w następujący sposób:
 • 1 kW = 1,36 KM
 • 1 KM = 0,74 kW
Informacja o mocy silnika zawarta jest na tabliczce znamionowej każdego urządzenia. Producenci wyrażają ją w kilowatach (kW).  Jeżeli chcemy dowiedzieć się ile kosiarka spalinowa ma koni mechanicznych (KM) wystarczy, że podaną liczbę kW pomnożymy razy 1,36 dla przykładu 2,3 kW to 3,128 KM (2,3 x 1,36 = 3,128).


kosiarka spalinowa z silnikiem briggs&stratton
Pamiętajmy, że przy koszeniu dużych powierzchni silnik kosiarki powinien mieć zapas mocy.   Im większy obszar do koszenia, tym silnik powinien być mocniejszy. Tym bardziej w przypadku koszenia wysokiej trawy.  Jedna z najmocniejszych kosiarek jaką mamy obecnie w sprzedaży ma aż 4,0 kW czyli 5,48 KM taka moc silnika będzie idealna na dużych powierzchniach powyżej 1500 m2.

Jeśli wstępnie wybraliśmy sobie 2-3 modele kosiarek i chcemy je ze sobą porównać to sprawdzamy moc silnika każdej z maszyn właśnie na tabliczce znamionowej. 
 
Pojemność silnika i moc znamionowa  w zależności od wielkości trawnika:

Rozmiar trawnika  do 600 m2 - pojemność silnika 140 cm3 - 2,4 kW
Rozmiar trawnika do 1000 m²  -  pojemność silnika 170 cm3 - 2,6 kW
Rozmiar trawnika do 1500 m²  -  pojemność silnika 190 cm3 -3,2 kW
Rozmiar trawnika powyżej 1500 m²  -  pojemność silnika 196 cm3 -4,0 kW
 

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Kosiarki spalinowe dzielimy na dwa rodzaje kosiarki spalinowe z napędem i kosiarki spalinowe bez napędu. Wybór pomiędzy kosiarką wyposażoną w napęd i tą bez napędu ponownie powinniśmy rozważyć w odniesieniu do wielkości trawnika.

Kosiarka spalinowa bez napędu

Kosiarki pchane to modele podstawowe. Są zazwyczaj przystępne cenowo, ale niestety musimy włożyć więcej siły i czasu w skoszenie trawnika. Kosiarki spalinowe bez napędu nadają się do płaskich trawników nie większych niż  700 m². Z uwagi na nieduże różnice cenowe między kosiarką z napędem i bez napędu to z reguły koszt ok. 200 zł. Kosiarkę kupujemy raz na 8-10 lat. Młodsi już nie będziemy i siły raczej nam nie przybędzie więc czy aby na pewno chcemy się męczyć i pchać kosiarkę, która waży 25-30 kG? Próbując kosiarkę w sklepie na  równej powierzchni możemy odnieść wrażenie, że damy radę bo jedzie płynnie, ale w momencie kiedy tą czynność powtórzymy na trawie i jeszcze na nierównym trawniku to uwierz mi będzie trzeba włożyć w to trochę siły.

Kosiarka spalinowa z napędem

Zdecydowanie bardziej popularniejszymi są  kosiarki samojezdne czyli z napędem. Jak sama nazwa wskazuje, są one napędzane, co oznacza, że ​​poruszają się same.  Oznacza to, że nie musisz włożyć siły w pchanie kosiarki - wystarczy za nią podążać i kontrolować jej pracę.  W przypadku większych trawników napęd nie tylko ułatwia prowadzenie kosiarki ale także przyspieszy pracę, znacząco zmniejsza zmęczenie operatora, sprawia że koszenie staje się przyjemnością. Niektóre  modele wyposażone  są także w regulację prędkości jazdy, co jeszcze bardziej wpływa na komfort pracy. Ta funkcja jest niezwykle przydatna, ponieważ możesz dostosować prędkość kosiarki do żądanego tempa. 

W tym miejscu należy także obalić 2 mity:

MIT 1 kosiarką z napędem nie można cofać
MIT 2 Jak kosiarka ma napęd to nie można go wyłączyć
MIT 3 Kosiarka spalinowa z napędem po odpaleniu cały czas jedzie

Wszystkie powyższe stwierdzenia nie są prawdziwe. Kosiarki spalinowe mają dwie dźwignie. Trzymając pierwszą dźwignię i pociągając za linkę do odpalenia uruchamiamy silnik i zaczyna kręcić się nóż.  Siłą własnych mięśni możemy kosiarkę wprawić w ruch tj. pchać ją do przodu i kosić trawnik bez napędu.

Dopiero kiedy naciśniemy drugą dźwignię uruchamia się napęd. Tak więc dopóki nie uchwycimy dźwigni od napędu musimy kosiarkę pchać, tak samo jest z cofaniem. Faktycznie, gdy kosiarka posiada napęd i jest on włączony to nie cofniemy. Ale po wyłączeniu  dźwigni odpowiedzialnej za napęd możemy śmiało cofać przy uruchomionym silniku i nożu. Chociaż niektóre kosiarki  przy cofaniu stawiają lekko wyczuwalny opór. 

kosiarka splinowa z napedem

Kosiarka spalinowa – z koszem czy bez

Kolejny dylemat z jakim musimy się zmierzyć to czy wybrać kosiarkę, która będzie zbierała trawę do pojemnika, czy może wolimy mulczować trawę, a może jednak kosić na pokos z wyrzutem bocznym. Mamy do wyboru kilka opcji. 

Kosiarka spalinowa z koszem 

Pierwsza najbardziej popularna to zbieranie trawy do kosza. Jej wadą jest na pewno to, że musimy robić regularne przerwy w koszeniu na opróżnienie kosza oraz dylemat co zrobimy z zebraną trawą. Niemniej jednak jeżeli chcemy po koszeniu mieć schludny i uporządkowany trawnik powinniśmy zebrać trawę do kosza.

Producenci montują w kosiarkach dwa typy zbiorników na trawę: materiałowe i z tworzywa. Które rozwiązanie jest lepsze? Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Kosze z tworzywa łatwiej utrzymać w czystości, ale mogą ulec pęknięciu czy połamaniu są mniej poręczne i zajmują więcej miejsca w garażu. Kosze z materiału natomiast mogą się porwać, ale łatwiej je złożyć podczas przechowywania zajmą mniej miejsca. 

kosiarka z koszem czy bez


Niektóre modele są wyposażone we wskaźnik napełnienia kosza, który ma praktyczne zastosowanie. Nie musimy się zatrzymywać i sprawdzać czy kosz jest już pełen. Wskaźnik sam pokaże nam kiedy należy opróżnić kosz. I kolejna oczywista oczywistość im większy kosz, tym mniej czasu zajmie koszenie, bo nie będzie trzeba robić przerw na jego opróżnianie

Porada!  Kosiarką z koszem zbierzesz liście z trawnika, nie będzie trzeba ich grabić lub używać dmuchawy.

Kosiarka spalinowa z wyrzutem bocznym 

Druga opcja to kosiarka spalinowa z wyrzutem bocznym. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie musimy szybko skosić trawę i nie zależy nam na jej zebraniu. Kosiarka z wyrzutem bocznymi kosi trawę na pokos. Na ten moment prpoducenci zazwyczaj w swojej ofercie mają jedne lub dwa modele kosiarek, które są przeznaczone do koszenia z wyrzutem bocznym. Zdecydowanie bardziej polpularne są kosiarki, które mają kosz i dodatkowo wyrzut boczny. Poniższe zdjęcie przedstawia kosiarkę Al-Ko, która ma zdjęty zbiornik na trawę i zakładany jest wyrzut boczny.  

kosiarka z wyrzutem bocznym
Jesteś EKO? Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Mniej popularną, ale bardzo fajną opcją jest użycie funkcji mulczowania mulczowanie. Mielenie trawy pozwala na skoszenie jej do do 40% szybciej niż zbierają trawę do kosza. Funkcja mielenia polega na rozdrabnianiu trawy na małe kawałki i pozostawieniu jej na trawniku w celu rozłożenia. Reszt trawy stają się w ten sposób naturalnym nawozem.  Ten naturalny nawóz wspomaga zachowanie zdrowego wyglądu trawy i zatrzymuje wilgoć.

kosiarka spalinowa z mieleniem

Większość kosiarek nawet tych z koszem posiada opcję mielenia. Na powyższym zdjęciu zaprezentowana jest wkładka mieląca, którą wkłada się w kanał wyrzutowy bez użycia narzędzi, wystarczy zdjąć kosz, podnieść klapkę i wsunąć zaleślpkę do kanału, którym leci trawa do kosza. 

Jeżeli na funkcji mulczowania zależy Ci najbardziej rozejrzyj się za kosiarkami typu multiclip ponieważ ich obudowy są idealnie wyprofilowane i wyposażone w typowo mielące noże co znacząco przekłada się na efekt mulczowania. Więcej o mulczowaniu trawy przeczytasz tutaj: https://garden-system.pl/blog/co-to-jest-mulczowanie-jaka-kosiarke-z-mulczowaniem-trawy-wybrac

Dalej nie jesteś zdecydowany, z które opcji będziesz korzystać najczęściej? Nic się nie martw! większość producentów oferuje tzw. kosiarki 3w1 : zbieranie trawy do kosza, wyrzut boczny i mielenie.  

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Zakup kosiarki spalinowej to zazwyczaj wydatek rzędu od tysiąca złotych w górę. Dlatego warto  wybrać sprzęt znanej marki, który  zagwarantuje Ci nie tylko wysoką jakość produktu, ale także dostępność części zamiennych i rozbudowaną  sieć serwisową w całym kraju.

Z tego powodu warto kupić sprzęt do którego w każdej chwili dostaniemy części zamienne oraz będziemy mogli skorzystać z usług autoryzowanych punktów serwisowych. Zanim więc dokonasz ostatecznego wyboru sprawdź czy masz w swojej okolicy autoryzowany punkt serwisowy danej marki.

Najpopularniejsi producenci kosiarek w sklepie Garden System to Stiga, AL-KO,  Oleo Mac oraz  Solo by Al-Ko. Dlaczego współpracujemy z tymi markami? Na przestrzeni ponad piętnastu lat naszej działalności handlowo-serwisowej nauczyliśmy się, że możemy ufać tylko tym firmom, które same produkują swoje sprzęty w europejskich fabrykach oraz gwarantują terminową dostępność części zamiennych.

Kosiarka spalinowa - jaki silnik?

Nie ulega wątpliwości, że silnik to najważniejszy podzespół, który należy brać pod uwagę podczas zakupu kosiarki spalinowej. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie silnik odpowiada za łatwość uruchomienia kosiarki, bezproblemowe koszenie i ogólną przyjemność z użytkowania kosiarki. Dlatego producenci kosiarek przykładają dużą uwagę do tego, by w swoich kosiarkach montować jedynie sprawdzone i jak najmniej awaryjne silniki. 

Obecnie w kosiarkach spalinowych montowane są jedynie silniki 4-suwowe. W większości jest to silnik czterosuwowy silnik górnozaworowy (OHV) ma to związek z mniejszą emisją spalin, wydajnością i oszczędnością paliwa. Z tym samych względów wycofano się z montażu silników dwusuwowych i nie ma szans zakupu kosiarki spalinowej z silnikiem dwusuwowym. Jedyna opcja to  czterosuwowy silnik, który obsługujemy podobnie jak silnik w samochodzie tzn. wlewamy do niego osobno olej i osobno benzynę.

Najbardziej popularni producenci silników montowanych w kosiarkach spalinowych to firmy Briggs&Stratton, Honda oraz Loncin.

Kosiarka spalinowa z silnikiem HondaHonda to  największy na świecie producent silników. Doświadczenie zdobyte na torach wyścigowych i ulicach na całym świecie. Doświadczenie, które utrzymuje markę HONDA w czołówce technologii osiągów silników. Teraz z tego doświadczenia możecie korzystać w kosiarce spalinowej. Decydując się na silnik Hondy możesz liczyć na cichą, równą pracę.
Wiesz, co otrzymasz. Silnik, na który możesz liczyć teraz i w przyszłości. Jedyny naszym zdaniem mankament, który da się zaobserwować w naszym kraju to wyższe ceny części zamiennych i relatywnie mała ilość punktów serwisowych.

kosiarka spalinowa z silnikiem hondy

Kosiarka spalinowa z silnkiem Briggs&StrattonBriggs&Stratton to niezaprzeczalnie najbardziej rozpoznawalna marka silników montowanych w kosiarkach spalinowych i nie bez powodu tak jest. Firma  Briggs & Stratton już od ponad stu lat zajmuje się projektowaniem i produkcją silników do kosiarek pchanych i traktorków. Kiedy w Silniki BRIGGS & STRATTON słyną z wysokiej jakości, niezawodności i wydajności. Dużym atutem jest także rozbudowana sieć punktów serwisowych ora przystępne ceny części zamiennych.                    jaki silnik do kosiarki wybrac

Kosiarka spalinowa z silnikiem LoncinLoncin to bardzo dobry chiński producent silników, który zyskuje coraz większą popularność i zaufanie użytkowników i serisantów. Producenci kosiarek często firmują te silniki swoją nazwą dlatego jeżeli spotkasz się w specyfikacji technicznej z opisem np. Silnik Stiga OHV 170 to wiedz, że został wyprodukowany przez Loncin, ale to Stiga jest odpowiedzialna za ewentualne naprawy gwarancyjne czy sprzedaż części zamiennych.

kosiarka spalinowa z silnikiem loncin

Kosiarka spalinowa - dodatkowe funkcje

Regulacja wysokości koszenia

To wbrew pozorom ważna sprawa, najlepiej żeby kosiarka miała centralną regulację wysokości koszenia tzn. jedną dźwignię, która będzie odpowiadała za ustawienie odpowiednie wysokości. Choć większość kosiarek tak ma, to jeszcze można spotkać modele, w których trzeba każde koło regulować z osobna.  Opcja regulacji wysokości koszenia za pomocą jednej dźwigni zwiększa komfort pracy i  wygodę użytkowania kosiarki. 

regulacja wysokości koszenia

Łożyskowane koła

Większość kosiarek spalinowych posiada metalowe łożyska kół. Jest to już standardem wśród renomowanych producentów i nie musimy się martwić czy koła są łożyskowane. Jeżeli jednak chcemy to sprawdzić wystarczy unieść przednią część kosiarki tak by7 przednie koła nie miały dotykały podłoża i zakręcić kółkiem, jeżeli będzie się obracało szybko tzn. ze koła są łożyskowane.

Obudowa 

W większości kosiarek spalinowych obudowa wykonana jest ze stali malowanej proszkowo. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie i najbardziej przystępne cenowo. Są także obudowy wykonane z   wykonane z ABS, które są  lekkie, ale mogą pęknąć lub się odkształcić. Najbardziej wytrzymałe obudowy są wykonane z aluminium w przeszłości zdarzało się, że klienci przywozili takie kosiarki z zagranicy , wstawiliśmy nowy silnik i można było nimi pracować kolejnych kilka lat.

System szybkiego mycia deku koszącego

To rozwiązanie spotykane jest głównie w kosiarkach spalinowych marki Stiga. Polega na tym, że w obudowie kosiarki jest zamontowany na stałe nypel przyłączeniowy do węża ogrodniczego.

Odkręcamy wodę, uruchamiamy kosiarkę, woda z węża przez złączkę dostaje się na nóż i jest rozchlapywania pod obudową, czyszcząc ją z pozostałości po koszeniu.. Obudowa automatycznie płucze się od spodu. Nie możemy tego traktować jako dokładne czyszczenie, ale jedynie płukanie. Nie musimy się męczyć i  podnosić kosiarki, nie musimy myć jej ręcznie płucze się sama.

W funkcję szybkiego mycia możemy doposażyć każdą kosiarkę poprzez zrobienie otworu w metalowej obudowie i zainstalowania tam złącza do mycia.
Kosiarkę należy czyścić po każdym koszeniu. Trawa pozostawiona pod obudową może spowodować  jej korozję i łuszczenie się farby.

Duże koła

To także standard w większości kosiarek. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie na nierównym terenie.

l  Kosiarka spalinowa ile kosztuje

Ostania, ale nie mniej ważna sprawa to ile kosztuje kosiarka spalinowa.  To zawsze będzie jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie klienci przed zakupem kosiarki.
 
Odpowiadaliśmy na to pytanie tysiące razy na przestrzeni lat i zazwyczaj jest zadawane w ciągu pierwszych kilku minut naszych rozmów. I my to Rozumiemy.

Trudno odpowiedzieć na to pytanie od razu, ponieważ kosiarek jest tak dużo i mają tak rożen parametry począwszy od mocy silnika, prze w dostawowe opcje wyposażenia ( napęd, mielenie, wyrzut boczny) a skończywszy na szerokości koszenia. Trudno więc podać od razu cenę , dopóki nie zorientujemy się dokładnie, na czym najbardziej nam zależy.

Jak już wcześniej ustaliliśmy zakupioną kosiarkę będziesz używać mniej więcej przez następne 8 - 10 lat. Dlatego nie warto kupować najtańszej chińskiej kosiarki. Lepiej kupić sprawdzony sprzęt od renomowanego producenta. Myślę, że po przeczytaniu tego przewodnika już wiesz na co zwrócić uwagę, porównując modele łatwo dostrzeżesz różnice i wychwycisz komfortowe rozwiązania.

W naszym sklepie znajdziesz sprawdzone modele kosiarek spalinowych trzech największych producentów sprzętu ogrodniczego. Jeżeli jednak jeszcze nie jesteś pewien, na który model się zdecydować? Masz pytania dotyczące dostępnych kosiarek? Skontaktuj się z nami! Nasi opiekunowie klienta z przyjemnością Ci pomogą oraz doradzą w podjęciu najlepszej decyzji.

Kosiarka spalinowa – zalety i wady

Zalety:
 • Więcej czasu na przyjemności. Większa szerokość koszenia sprawia, że potrzebujesz mniej czasu na skoszenie trawnika, a pojemne kosze pozwalają także zaoszczędzić czas na jego opróżnianie
 • Mobilność. Nie ogranicza Cię przedłużacz, ani akumulator. Tankujesz i kosisz. 
 • Żywotność. Kosiarki spalinowe mają wiele motogodzin do przepracowania.
 • Jest Moc. Silniki spalinowe mają duży zapas mocy, dlatego lepiej sobie radzą w wysokiej i gęstej trawie.
Wady:
 • Hałas. Kosiarki spalinowe są głośniejsze niż kosiarki elektryczne czy akumulatorowe.
 • Konserwacja. Kosiarki spalinowe wymagają okresowych przeglądów (wymiany oleju, ostrzenia noża itp.)
 • Waga. Kosiarki spalinowe są cięższe od elektrycznych i akumulatorowych.
 • Cena. Kosiarki spalinowe są droższe w zakupie i eksploatacji.
 

Ile kosztuje serwis kosiarki spalinowej

Kupując nową kosiarkę spalinową musimy zrobić rozeznanie i sprawdzić, czy nie będzie problemu z zakupem części zamiennych i eksploatacyjnych typu nóż, filtr powietrza, uchwyt noża, linkę hamulca czy linkę i pasek od napędu.

Producenci z którymi współpracujemy udostępniają rozkładówki do swoich maszyn i tak naprawdę można zakupić każdą śrubę i podkładkę bez żadnego problemu. Ale jeżeli będziesz chciał zaoszczędzić i kupisz tanią chińską kosiarkę to licz się z tym, że nie będzie tak kolorowo. Większość sklepów i serwisów nie przyjmuje tego typu maszyn do serwisu właśnie z uwagi na bark rozkładówek i oryginalnych części zamiennych.

ile kosztuje serwis kosiarki spalinowe

W pierwszym roku użytkowania kosiarki nie musisz się liczyć z dużymi kosztami, tak naprawdę będzie trzeba wymienić olej po 5 godzinach pracy silnika. Koszt butelki  oleju to  15-20 zł.  Kolejną wymianę oleju należy przeprowadzić po 25 h pracy lub raz w sezonie w zależności co szybciej minie.  Wielu osobom może się wydawać, że serwisowanie kosiarki spalinowej będzie częste, kosztowne i męczące. Ale wcale tak nie jest. 

Pierwszy, większy przegląd powinniśmy zrobić po pierwszym sezonie użytkowania kosiarki, wtedy należy wykonać następujące czynności:
 • Wymiana oleju.  Cena 15-20 zł
 • Sprawdzenie i ewentualna wymiana  filtra powietrza. Cena 15-35 zł
 • Sprawdzenie i ewentualna wymiana  świecy. Cena 10-15 zł
 • Sprawdzenie, wyczyszczenie i ewentualna wymiana  filtra powietrza. Cena 15-35 zł
 • Sprawdzenie, ostrzenie i ewentualna wymiana  noża. Cena 40-85 zł
 • Sprawdzenie i ewentualna wymiana paska napędu. Cena 15-45 zł
 • Sprawdzenie i ewentualna wymiana  uchwytu noża. Cena 25-45 zł
 
Po kolei należy sprawdzić i oszacować zużycie wymienionych wyżej podzespołów, jeżeli są uszkodzone lub mocno zużyte wtedy należy wymienić je na nowe. Oczywiście nie musimy robić tego sami. autoryzowane serwisy zrobią to procesjonalne w ramach opłaty za usługę serwisową w granicach 100-200 zł. 

l  7 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę kupując kosiarkę spalinową. 

W dużym skrócie to, na co powinniśmy zrócić uwagę przede wszystkim kupić sprzęt do którego kupimy części eksploatacyjne (nóż, filtr, linki) ale taże części zamienne jeżeli wystąpi ustreka (koła, elementy platykowe typu dżwignie i uchwytwy).

Wydając kwotę powyżej tysiąca złotych musimy mieć także pewność, że po upływie okresu gwarancji kosiarkę będzie można naprawić w autoryzowanym serwisie.

Kolejna sprawa to dobór odpowiedniej mocy i szerokości koszenia, którą musimy dopsować do naszego trawnika. Jar krównież dobór użytyczenych funkcji typu: kosz, mielnie, wyrzut boczny, napęd, duże koła, system szybkiego mycia deku koszącego, wskaźnika napełnienia kosza, wygodna regulacja wysokości koszenia.

 • Producent kosiarki
 • Producent silnika
 • Dostępność części zamiennych i serwisu
 • Moc silnika
 • Szerokość robocza 
 • Napęd
Dodatkowe funkcje typu: kosz, mielnie, wyrzut boczny, napęd, duże koła, system szybkiego mycia deku koszącego, wskaźnika napełnienia kosza, wygodna regulacja wysokosci koszenia.JAKA KOSIARKE SPLINOWA KUPIC
l  Zasady bezpieczeństwa

Zachowaj bezpieczeństwo podczas korzystania z kosiarki, czytając poniższe wskazówki.

 • Koś tylko w świetle dziennym i gdy trawa jest sucha.
 • Sprawdź, czy na swoim podwórku nie ma żadnych kamini, gruzu lub przedmiotów, takich jak zabawki, które mogą stanowić zagrożenie, jeśli je skosisz.
 • Trzymaj dzieci i zwierzęta z dala od obszaru koszenia.
 • Nigdy nie pozwól, aby linka rozrusznika odskoczyła podczas uruchamiania kosiarki.
 • Podczas koszenia patrz 3-4 stopy bezpośrednio przed siebie.
 • Nigdy nie przechylaj kosiarki podczas koszenia – zawsze trzymaj wszystkie cztery koła na ziemi.
 • Jezeli muszisz użyć kosiarki na pochyłości zawsze koś w poprzek pochyłości lub wzgórza.Zawsze wyłączaj kosiarkę podczas przechodzenia przez chodnik lub podjazd.
 • Nigdy nie regulować wysokości kosiarki, czyścić zsypu na trawę, usuwać kosza na trawę ani naprawiać kosiarki przy pracującym silniku.
 • Nigdy nie wyłączaj urządzeń zabezpieczających.
 • Zawsze trzymaj się z dala od gorącego silnika, ponieważ tłumiki mocno się nagrzewa.
 • Przed przystąpieniem do obsługi kosiarki należy zawsze dokładnie zapoznać się z Instrukcją obsługi.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny obsługiwać kosiarki pchanej.


 #kosirkaspalinowa #jakakosiarkaspalinowa #jakakosirekespalinowawybrac #jakakosirekespalinowakupic #jakakosiarkaspalinowanajlepsza #kosiarkasplinowazkoszeczybez #kosiarkaspalinowaznpedem