Dmuchawa do liści – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dmuchawa do liści da Ci moc, dzięki której Twoje podwórko będzie czyste, bez zbędnego wysiłku przy oszczędności czasu.

Polska złota jesień kojarzy nam się z pięknym pejzażem, w którym główną rolę grają różnokolorowe liście. Całkiem przyjemnie jest patrzeć i zachwycać się takim widokiem, szczególnie jeśli mamy go na wyciągnięcie ręki … tuż za oknem. Jednak liście niestety szybko opadają, a my musimy z nimi walczyć.

Zakup dobrej dmuchawy do liści może okazać się niezbędnym sprzętem dla każdego właściciela ogrodu. Te sprytne urządzenia mogą sprawić, że czasochłonne i monotonne grabienie liści stanie się nieco przyjemniejsze i zamiast spędzać godzinę na grabieniu liści, zrobisz to w 15 minut.

No dobrze, ale jak wybrać dobrą dmuchawę do liści? Przeczytaj nasz przewodnik, z którego dowiesz się na co zwrócic uwagę przed zakupem.

Dmuchawa do liści – co to jest i jak działa?

Z jednej strony porządki w ogrodzie pochłaniają strasznie dużo czasu i są bardzo męczące. Z drugiej strony pozostawienie liści na trawniku może spowodować rozwój chorób grzybowych trawy, a pozostawienie ich na chodniku czy parkingu jest niebezpieczne dla przechodniów. Więc musimy się ich pozbyć. A żeby to zrobić szybko i skutecznie przychodzi nam z pomocą sprzęt, który zastępuje tradycyjne miotły i grabie-dmuchawa do liści.

Dmuchawa do liści wytwarza duży strumień powietrza, który przemieszcza liści, ścinki trawy, piach, igliwie i inne drobne przedmioty. Szybko i skutecznie pozwalając na uprzątniecie terenu wokół domu czy firmy. Używając dmuchawy do liści jesteśmy w stanie szybko przedmuchać liście w jedno miejsce,a następnie je zebrać i usunąć. Ewentualnie jeżeli zdecydujemy się na dmuchawę do liści z workiem wtedy zanieczyszczenia są odkurzane i gromadzone w worku.

Dmuchawy do liści potrafią więcej niż myślisz!

Jeżeli myślisz, że dmuchawy użyjesz tylko jesienią do sprzątania lisci to jesteś w błędzie. Dmuchawę wykorzystasz znacznie częściej i będzie Ci służyć przez cały rok nawet zimą! Dmuchawa jak sama nazwa mówi wytwarza strumień powierza i faktycznie najczęściej używa się jej do jesiennych porządków w ogrodzie, ale my znamy sposoby by była to maszyna wielozadaniowa.

  • sprzątanie ścinek trawy z chodników i parkingów po koszeniu,
  • sprzątanie gałązek, igliwia,
  • sprzątanie drobnych śmieci,
  • sprzątanie schodów wejściowy i tarasów z piasku i liści,
  • czyszczenie mebli ogrodowych, wiat, garaży,
  • przedmuchiwanie rynien i innych trudno dostępnych miejsc,
  • usuwanie świeżego śniegu z samochodu, chodnika czy wejścia do domu.

Zatem zakup dmuchawy do liści to inwestycja w zachowanie nieskazitelnie czystego ogrodu, bez wysiłku, bez straty czasu i energii. Niezależnie od tego, który model wybierzesz Twój ogród będzie czysty w mgnieniu oka.

Odkurzacze i dmuchawy do liści-czym się różnią?

Przede wszystkim powinniśmy rozróżnić 4 typy urządzeń:

Dmuchawa do liści 

To urządzenie, które trzymamy jedną ręką. Dmuchawa ma u góry duży uchwyt do obsługi dmuchawy jedną ręką. Z reguły a niewielkie gabaryty i jest niezwykle poręczna.

Dmuchawa do liści z funkcją odkurzania

To urządzenie, które trzymamy w rękach, ale można je przekształcić w urządzenie ssące (odkurzacz). Robimy to w kilku prostych krokach za pomocą specjalnego zestawu dzięki temu mamy do wyboru funkcję dmuchania lub odkurzania.

Jeżeli zależy nam na zbieraniu liści, to przed zakupem sprawdźmy, czy zestaw zbierający znajduje się na wyposażeniu maszyny czy jest on jako opcja do dokupienia.

Kupując dmuchawę do liści z funkcją odkurzania zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób są rozdrabniane liście trafiające do worka. Najlepszym rozwiązaniem jest metalowy nożyk, który sieka liście na mniejsze części zmiejszając ich objętość. Zebrane liście możemy wykorzystać na kompost.

Dmuchawa do liści plecakowa

Jak sama nazwa mówi, urządzenie nosi się na plecach, a rurę trzymamy w ręku. Tutaj nie ma możliwości doposażenia dmuchawy plecakowej w odkurzacz. Dmuchawa plecakowa to zdecydowanie najmocniejsza z dmuchaw do liści, ale jednocześnie najcięższa dlatego jest montowana na stelażu i noszona na plecach. Niemniejednak waga urządzenia rozkłada się na obu ramionacj i nie jest aż tak uciążliwa. 

Zazwyczaj używana przez firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni miejskiej oraz ogrodników wykonujących usługi pielęgnacji zarobkowo. Do zalet tego typu sprzętu możemy zaliczyć dużą moc silnika i ponadprzeciętną wydajność. Zastosowanie plecakowej konstrukcji odciąża także ramiona. Jako wady zaliczamy hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Odkurzacz do liści

Typowy odkurzacz do liści to urządzenie, za którym chodzimy, jest ono większe od kosiarki spalinowej. Posiada silnik i duży zbiornik na liście, dodatkowo możemy go doposażyć w rurę ssącą ułatwiająca nam dotarcie trudnodostępnych miejsc. Tego typu urządzenia używa się na dużych terenach typu parki czy miejsca użyteczności publicznej, jak również magazyny.

Dmuchawa do liści spalinowa czy elektryczna, a może akumulatorowa?

Następnie należy rozróżnić dmuchawy do liści ze względu na rodzaj zasilania. Na który rodzaj zasilania się zdecydować? To zależy od tego, jak często będziemy korzystać z urządzenia i jak dużo mamy pracy do wykonania. Rozróżniamy:

Dmuchawy do liści spalinowe

Najbardziej wydajne są dmuchawy do liści spalinowe, mają dużą moc i właściwie żadnych ograniczeń, wystarczy pamiętać o zatankowaniu mieszanki ( w większości urządzeń są to silniki dwusuwowe) i można pracować długie godziny. Jednak musimy pamiętać, że dmuchawa spalinowa wymaga od nas wykonania czynności konserwujących. Możemy wykonać je samodzielnie lub oddać do przeglądu w najbliższym punkcie serwisowym. Także zdecydowaną zaletą jest moc urządzenia i mobilność. Za wadę uznajemy hałas, emitowanie spalin oraz wagę.

Jeśli jesteś właścicielem dużego ogrodu i masz do usunięcia całkiem sporo uciążliwych liści, to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie dmuchawa spalinowa. Jest najmocniejsza i dzięki niej najszybciej wykonamy zadanie.

Dmuchawy do liści elektryczne

Są lekkie, mają także dość sporą moc wydmuchu, ale jesteśmy ograniczeni przewodem zasilającym (przedłużaczem). Przewód może ograniczać mobilność, więc te maszyny często najlepiej nadają się do sprzątania małych ogródków i podjazdów w pobliżu domu. Zdecydowaną zaletą dmuchawy elektrycznej jest łatwa obsługa i brak konserwacji, nie musimy wymieniać świecy, czyścić filtr powietrza. Wystarczy podłączyć dmuchawę do źródła prądu.

Dmuchawy elektryczne są zdecydowanie najtańsze ze wszystkich rodzai dmuchaw ale pamiętajmy, że dodatkowym kosztem jest zakup przedłużacza, ponieważ nie jest on częścią zestawu. Dmuchawy te pracują cicho i nie zanieczyszczają środowiska. Dmuchawy elektryczne do liści są idealne, jeśli nie masz dużego podwórka i nie masz nic przeciwko pracy z przedłużaczem.

Dmuchawy do liści akumulatorowe

Kolejny rodzaj, który zyskuje na popularności do dmuchawy do liści akumulatorowe. Jeżeli mamy niewielki ogród i podjazd warto rozejrzeć się za dmuchawą akumulatorową będzie ona bardzo lekka i nie przysporzy nam kłopotów w obsłudze i konserwacji. Jedyne, o czym będziemy musieli pamiętać to uprzednie naładowanie akumulatora. Dmuchawa akumulatorowa dlo liści nie emituje żadnych spalin, jest cicha i ekologiczna. Możemy ją ze sobą zabrać np. na działkę ogrodniczą czy do domku letniskowego. Dmuchawy akumulatorowe są idealne, jeśli musisz dotrzeć do wielu trudno dostępnych miejsc. Są proste w obsłudze i szybkie do uruchomienia.

Przed zakupem dowiedz się ile czasu na jednym pełnym naładowaniu akumulatora pracuje dmuchawa, jak długo trwa jego ładowanie i czy można dokupić zapasową baterię oraz ile waży sama bateria.

PORADA EKSPERTA

Jeżeli masz w domu urządzenie akumulatorowe np. elektronarzędzia sprawdź, czy dany producent nie ma w swojej ofercie dmuchawy do liści. Jeżeli tak być może będziesz mógł dokupić tylko samo urządzenie bez akumulatora i ładowarki. Dzięki temu zaoszczędzisz sporą kwotę pieniędzy.

Zalety dmuchawy akumulatorowej to mobilność, niska waga i komfort pracy. Do wad możemy zaliczyć krótki czas pracy. Na ogół ze wszystkich urządzeń ogrodniczych napędzanych akumulatorami to właśnie dmuchawy mają najkrótszy czas pracy.

Czym kierować się podczas zakupu dmuchawy i odkurzacza do liści?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zasilania wybierzemy (elektryczny, spalinowy, akumulatorowy) powinniśmy zwrócić uwagę na 5 głównych parametrów.

1. Waga

Jeżeli sam zamierzasz pracować dmuchawą do liści, sprawdź w danych technicznych wagę urządzenia. Im lżejsza dmuchawa, tym bardziej komfortowa praca. Dlatego wybierz lekkie urządzenie, które pozwoli Ci na przyjemną i jak najmniej wyczerpującą pracę. Mając na uwadze, że dmuchawę trzymamy w ręku jest to naprawdę istotna kwestia.

2. Moc i wydajność

Pierwszym parametrem, na który powinniśmy spojrzeć oczywiście poza wagą jest maksymalna wydajność turbiny najczęściej wyrażana w metrach sześciennych na minutę oraz maksymalna prędkość powietrza wyrażana w metrach na sekundę. Te dwa parametry będą stanowić punkt wyjścia do porównania dmuchaw do liści.

Prędkość powietrza wydostającego się z dmuchawy ma istotne znaczenie z dwóch względów. Po pierwsze duża ilość powietrza sprawi, że dużo szybciej posprzątamy teren. Po drugie dmuchawa z dużą prędkością powietrza będzie miała większą moc i będzie skuteczniejsza w walce z mokrymi liśćmi. Dzięki skierowaniu dużego strumienia powietrza możemy skuteczniej poderwać i uprzątnąć mokre liście i gałęzie. Zwróćmy uwagę na te dwa parametry, jeżeli zależy nam na wydajności urządzenia.

3. Producent

Jak zwykle zawsze polecamy zakup urządzenia, do którego w razie awarii będziemy mogli dokupić części zamienne i skorzystać z pomocy serwisu.

4. Przepisy i ograniczenia dotyczące hałasu w Twojej okolicy

Sprawdź, czy w Twoje okolicy nie ma zakazu używania dmuchawy do liści. W Polsce uchwały zakazujące używania dmuchaw w gminach podejmują sejmiki wojewódzkie. Dla przykładu zakaz używania dmuchaw spalinowych i elektrycznych obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku na terenie Warszawy. Nie można stosować ich do usuwania liści, sprzątania skoszonej trawy i zamiatania chodników. Zakaz ten obowiązuje nie tylko firmy, ale także mieszkańców Warszawy. Podobne zakazy używania dmuchaw spalinowych i elektrycznych wprowadzili radni sejmiku województwa wielkopolskiego.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą należy rozważyć przed zakupem, a mianowicie:

5. Liczba decybeli — czyli miara poziomu hałasu wytwarzanego przez urządzenie. Im wyższa liczba decybeli, tym głośniejsza będzie dmuchawa. Ilość decybeli podana jest na tabliczce znamionowej urządzenia oraz w parametrach technicznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart

Zapytanie o produkt


Notice: Undefined index: captcha in /home/dzefcsfrri/domains/garden-system.pl/public_html/wp-content/plugins/gm-woocommerce-quote-popup/includes/GMWQP_Shortcode.php on line 151
Jestem zainteresowany zakupem produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Przewiń do góry