Twój koszyk
Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Kosiarka akumulatorowa – kiedy warto zdecydować się na zakup?

Wraz z akumulatorową rewolucją w branży motoryzacyjnej podąża rewolucja akumulatorowa w naszych ogrodach. Obserwując co dzieje się na całym świecie nie trudno spostrzec, że urządzenia akumulatorowe powoli wypychają z rynku urządzenia elektryczne i spalinowe.

W zasadzie każdy producent maszyn ogrodniczych obecnie ma w swojej ofercie jedną, lub więcej więcej serii, urządzeń napędzanych akumulatorami.  Wraz z ciągłym rozwojem technologii akumulatorów, narzędzia bezprzewodowe stają się coraz wydajniejsze i działają dłużej na jednym ładowaniu.

Kosiarka akumulatorowa – czy warto?


Już nie musisz się martwić, czy masz wystarczająco dużo benzyny, czy kosiarka odpali, czy nie trzeba wymienić oleju w silniku lub filtra powietrza. Nie musisz  się też martwić o to, że silnik chodzi na zbyt wysokich lub niskich obrotach, nie musisz się martwić, że przejedziesz po przedłużaczu podczas koszenia. Te wszystkie problemy zostały rozwiązane wraz z nadejściem ery akumulatorowych urządzeń, których używamy coraz częściej, nie tylko podczas prac domowych, takich jak odkurzanie, czy majsterkowanie,  ale właśnie do prac w ogrodzie.

Urządzenia akumulatorowe są lekkie, ciche, przyjazne środowisku i nie wymagają dodatkowej konserwacji  tak, jak przypadku urządzeń spalinowych. Wyobraź sobie tą cisze w sobotni poranek, kiedy Twoi sąsiedzi pójdą Twoim śladem i też zakupią kosiarki akumulatorowe.

Kosiarka akumulatorowa jest naprawdę cicha i dlatego nie musimy się martwić, że będziemy przeszkadzać komuś kosząc trawę. Kolejna zaleta to po prostu łatwa obsługa, wystarczy naładować akumulator, włożyć go do kosiarki włączyć przycisk i już możemy kosić nie zaprzątając sobie głowy takimi rzeczami jak: filtry, oleje, benzyna, przedłużacze.

Dodatkowo kosiarka na akumulator jest bardzo lekka więc jeżeli musimy ją przenieść z miejsca na miejsce to też jest świetne rozwiązanie. Kosiarki akumulatorowe są łatwe i bezpieczne w przechowywaniu, nie zajmują dużo miejsca w garażu, można je umieścić wyżej na półce, podwiesić pod sufitem oraz przechowywać w pionie. Nie martwiąc się o wyciek oleju czy smarów.

Obecnie baterie, które posiadamy w ofercie niezależnie od producenta wykorzystują technologię litowo jonowe taką, która jest stosowana zarówno w laptopach jak i nawet w samochodach. Baterie litowo-jonowe charakteryzują się tym, że są przede wszystkim mniej szkodliwe dla środowiska oraz wolniej się rozładowują. Dzięki temu, że baterie litowo-jonowe wciąż są rozwijane, a praca urządzeniem akumulatoroym jest wydajna i przy tym mniej męcząca urządzenia akumulatorowe wciąż zyskują na popularności.

Jeżeli te argumenty są dla Ciebie wystarczająco przekonujące by rozważyć  zakupu kosiarki akumulatorowej podpowiem na co zwrócić uwagę żeby wybrać dobrze, tak żeby sprzęt nie tylko twoim oczekiwaniom, ale żeby sprawdził się w twoim ogrodzie.

Na co zwracać uwagę kupując akumulatorową kosiarkę do trawy?

Wielkość trawnika

Musisz wiedzieć jak duży jest Twój trawnik, ile masz arów/ metrów kwadratowych do koszenia. W zasadzie niezależnie od tego na jaką kosiarkę się zdecydujesz czy będzie to kosiarka elektryczna, spalinowa musisz to sprawdzić. Niemniej jednak rozglądając się za kosiarką akumulatorową ten parametr będzie najważniejszy i od niego będzie zależała moc akumulatora.  Im większy ogród, tym większą szerokość koszenia i moc akumulatora powinna mieć kosiarka.

W materiałach promocyjnych, danych technicznych producenci podają ile czasu możemy kosić na pełnym naładowaniu akumulatora, lub jaką powierzchnię skosimy. Jednak kupując kosiarkę akumulatorową powinniśmy kupić urządzenie, które będzie przeznaczone na trochę większy trawnik niż posiadamy. A to z dwóch przyczyn. Po pierwsze czas pracy kosiarki zależy od ukształtowania trawnika, ilości włączeń i włączeń np. podczas opróżniania kosza oraz wysokości i gęstości trawy. Im częściej będziemy się zatrzymywać i wyłączać kosiarkę, tym akumulator szybciej się wyładuje. Podobnie będzie w przypadku koszenia gęstej i wysokiej trawy. Kolejna rzecz, której nie możemy pominąć to fakt , że producenci zakładają żywotność akumulatora na 300 ładowań. Chcąc to zobrazować załóżmy, że kosimy trawę dwa razy w tygodniu przez osiem miesięcy co daje nam 64 koszenia w jednym roku czy też sezonie. Akumulator w kosiarce powinien posłużyć nam minimum 5 lat, po tym czasie zacznie stopniowo tracić swoją moc.

Także dopiero po pięciu latach możemy zauważyć ewentualne różnice i utratę pojemności. Sprzęt będzie sprawny, ale może nam już nie wystarczyć mocy akumulatora żeby skosić cały trawnik. Dlatego ważne jest by przy zakupie kosiarki akumulatorowej sprawdzić czy akumulator w ogóle jest wyciągany i czy będzie można dokupić dodatkowy akumulator.

Zapasowy akumulator 

Sprawdźmy ile kosztuje dodatkowy akumulator. Nie musimy go kupować od razu. zakupmy kosiarkę i przetestujmy ją na swoim trawniku, być może zapas będzie na tyle duży, że spokojnie skosimy cały trawnik. Dodatkowy akumulator możemy także potraktować jako kanister energii i kupić go żebyśmy mieli w zapasie.

Pojemność akumulatora

Postawmy więc na sprzęt renomowanego producenta, który zapewni nam dostępność do części zamiennych. W końcu kosiarka akumulatorowa także ma nóż i inne elementy, które mogą się uszkodzić. Reasumując nie kupujmy kosiarki na styk. Chyba, ze nie będzie Ci przeszkadzało, że będziesz musiał przerwać koszanie, żeby naładować akumulator i dokończyć pracę później.

Producent

Producenci maszyn akumulatorowych stosują różnego rodzaju rozwiązania. Zastanówmy się na czym nam bardziej będzie zależało. Czy na długim czasie pracy czy na dużej mocy. Dla przykładu kosiarka akumlatorowa Stiga model serii 700 Stiga vs model serii 900 Stiga Combi 955 SQ AE – obie kosiarki napędzane są  akumulatorami 48 woltowymi, które mogą mieć różną pojemność producent daje nam wybór pomiędzy 4, Ah, 5 Ah i 7,5 Ah. Im większą pojemność akumulatora wybierzemy, tym otrzymamy dłuższy czas pracy.

Modele kosiarek akumulatorowych serii 900 muszą być napędzane dwoma bateriami jednocześnie dzięki temu generują dużo wyższą moc (96V). Kosiarką Stiga Combi 955 SQAE wyposażoną w dwa akumulatory 48 V o amperarzu 7,5 Ah skosimy aż 950 metrów kwadratowych w 35 minut

Ważne! Dwa akumulatory 48V mają tyle mocy by zasilić jedne z mocniejszych silników stosowanych przy kosiarkach akumulatorowych o mocy 2,2 kW co daje nam moc silnika spalinowego takiego jak np. Briggs&Stratton Quantum 675.

Stiga Combi 753 SQ AE kosiarka napędzana akumulatorami 48 woltowymi, które mogą mieć różną pojemność producent daje nam wybór pomiędzy 4, Ah, 5 Ah i 7,5 Ah. Im większą pojemność akumulatora wybierzemy, tym otrzymamy dłuższy czas pracy. W tym modelu mamy wybór pomiędzy pracą na jednym lub dwóch akumulatorach. Kosiarką Stiga Combi 753 Sq AE wyposażoną w dwa akumulatory 48 V o amperarzu 7,5 Ah skosimy aż 600 metrów kwadratowych w 25 minut.

Silniki szczotkowy czy bezszczotkowy

Podobnie jak w kosiarkach elektrycznych zwróćmy uwagę na zatosowany w kosiarce silnik. Najlepszym wyborem jest zakup kosiarki akumulatorowej z silnkiem indukcyjnym. Silnik indukcyjny jest najtrwalszy i bezobsługowy. Silnik szczotkowy jest bardziej awaryjny (szczotki się zużywają, co skutkuje wizywami w serwisie).

Używając dwóch akumulatorów wydłużamy czas pracy. Montując np. 2 akumulatory w jednym urządzeniu. Dzięki temu możemy wydłużyć czas pracy urządzenia. A mówiąc o akumulatorze nie możemy też zapomnieć o napięciu wiem nie zawsze tutaj w tym przypadku więcej znaczy lepiej im wyższe napięcie tym większe akumulator więc waży waży więcej no i też jest jego cena wyższa.

Obudowa kosiarki 

Małe kosiarki akumulatorowe są sprzedawana na obudowie plastikowej. Zazwyczaj są to niewielkie maszyny na małe trawniki, które stanowią konkurencje dla kosiarek elektrycznych, są one lekkie i zwinne, ale mogą wydawać się dość delikatne. Podobnie jak kosiarki elektryczne mają też mniejsze kosze. Dlatego na większy trawnik warto wybrać kosiarkę na obudowie stalowej, będzie trochę cięższa, ale wykonana bardziej profesjonalnie jak kosiarka spalinowa i będzie miała większy kosz. Jeżeli nie zamierzasz korzystać z kosza możesz zakupić kosiarkę mulczującą lub kosiarkę z koszem dodatkowo wyposażoną w zaślepkę do mulczowania trawy lub/i wyrzut boczny. Więcej o mulczowaniu przeczytasz tutaj.

Urządzenia akumulatorowe – jeden akumulator wiele zadań

Mając ogród wiemy jak wiele urządzeń jest nam potrzebnych do jego pielęgnacji dlatego warto zastanowić się przy zakupie właśnie kosiarki akumulatorowych czy w niedalekiej przyszłości nie będziemy potrzebowali innych sprzętów, które ułatwią nam pielegnację naszego ogrodu.

Być może będziesz potrzebować także nożyce do żywopłotu, dmuchawy do liści, podkaszarki czy też pilarki łańcuchowej. Sprawdź co dany producent ma w swojej ofercie i przed zakupem kolejnego urządzenia akumulatorowego pozostań przy jednej marce, aby nie trzeba było kupować nowej ładowarki i baterii. Z pewnością będzie to korzyść dla twojego portfela i planety.

Kosiarka akumulatorowa z napędem czy bez?


Technologia akumulatorowa stale się ulepsza i rozwija, to co kiedyś było nieosiągalne, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Podobnie jest z kosiarkami, mając na uwadze Twoją wygodę i oszczędność czasu powstały kosiarki akumulatorowe z napędem. Podobnie jak w przypadku kosiarek spalinowych napęd ułatwia i przyspiesza pracę.

Kosiarka akumulatorowa – cena


Porównując kosiarki musimy zwrócić uwagę na to czy prezentowana cena kosiarki akumulatorowej zawiera także akumulator i ładowarkę, czy samą kosiarkę. Początkowo może nam się to wydać dziwnie, ale uwagi na to, że różne urządzenia akumulatorowe mogą pracować na jednej baterii producenci dają nam wybór. Czy chcemy zakupić sprzęt z baterią i ładowarką czy bez.

Załóżmy, że kupiliśmy już pilarkę akumulatorową lub innych sprzęt, który w zestawie miał baterię i ładowarkę. Teraz możemy zakupić samą kosiarkę, oszczędzając pieniądze. To samo dotyczy innych urządzeń z rodziny akumulatorowych. Kupując kolejne urządzenie bateryjne sprawdźmy czy bateria, którą już mamy w domu będzie pasowała do nowego urządzenia. Będzie to dla nas na pewno korzystne pod względem wydatków, ale także dla naszej planety.


Kosiarka akumulatorowa – ZALETY


Bezprzewodowe kosiarki akumulatorowe mają wiele zalet:

 • Bezpieczeństwo.
  Brak przewodu ograniczającego pracę.
 • Cicha praca.
  Mniej spalin i wibracji. Nie wdychasz spalin, które podczas koszenia wytwarza kosiarka spalinowa.
 • Łatwa obsługa.
  Wkładasz baterię , wciskasz guzik i pracujesz z przyjemnością.
 • Ekologia.
  Niskie koszty eksploatacji. Zużycie energii oraz ograniczone czynności serwisowe. Zdecydowanie rzadziej będziesz odwiedzał punkt serwisowy.
 • Mobilność.
  Urządzeniem akumulatorowym możesz pracować wszędzie tam, gdzie chcesz.
 • Niska waga urządzenia.
  Jedna z najlżejszych kosiarek w naszej ofercie waży zaledwie 10 kg.

Kosiarka akumulatorowa – WADY


Żaden sprzęt nie jest idealny, kosiarka akumulatorowa także ma swoje wady, przyjrzyjmy im się bliżej:

 • Cena.
  Chociaż ceny kosiarek akumulatorowym z roku na rok spadają. Na razie musisz się przygotować na to, że za kosiarkę akumulatorową musisz zapłacić więcej niż za kosiarkę elektryczną czy spalinową.
 • Nie na każdy trawnik.
  Czas pracy kosiarki akumulatorowej waha się w zależności od napięcia. Na ten moment najmocniejsze kosiarki zazwyczaj starczą na skoszenie około 1000 m2. Oczywiście jeżeli masz większy trawnik, a marzy Ci się kosiarka akumulatorowa możesz kosić „na raty” lub dokupić dodatkowe akumulatory.
 • Żywotność baterii. Nic nie trwa wiecznie.
  I w tym przypadku akumulatory mają swoją żywotność, którą szacuje się maksymalnie na 5 lat. Ale jeżeli kupisz kosiarkę z wyjmowanym akumulatorem, porostu dokupisz drugi.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak długo mogę kosić bezprzewodową kosiarką?

Czas pracy kosiarki bezprzewodowej jest podawany w danych technicznych podawanych przez producenta. Czas ten uzależniony jest od poziomu naładowania baterii, wydajności akumulatora oraz wielkości i utrzymania trawnika np. wysokości koszonej trawy.

Jak często ładować akumulator?

Najlepszą praktyką jest umieszczanie baterii w ładowarce po każdym użyciu. W ten sposób zawsze będziesz mieć w pełni naładowaną baterię do pracy.

Jak przechowywać akumulator?

Zaleca się wyjęcie akumulatora z kosiarki, gdy nie jest on używany i, jeśli to możliwe, przechowywanie akumulatora w suchym, ogrzewanym pomieszczeniu, by nie dopuścić do jego przemarznięcia.

Czy mogę zostawić baterie Li-Ion w ładowarce?

W zależności od tego czy ładowarka po naładowaniu baterii wyłączy się automatycznie, wtedy bateria może tam pozostać, Jeżeli się nie wyłącza należy wyjąć baterię po zakończeniu ładowania. Przeładowanie może spowodować uszkodzeniem baterii i w efekcie skrócić jej żywotność.

Jak długo potrwa ładowanie?

Czas ładowania zleży od napięcia baterii. Producenci także określają czas ładowania w danych technicznych.

Co zrobić z zużytą baterią?

Baterie litowo-jonowe nadają się do recyklingu dlatego nie należy ich wyrzucać do śmieci. Możesz zwrócić zużytą baterię do sklepu w którym było zakupione urządzenie.

Czy kosiarki akumulatorowe mają napęd?

Kosiarki akumulatorowe dzielimy na dwa typy kosiarki akumulatorowe z napędem i bez napędu. Kosiarki akumulatorowe bez napędu będą potrzebowały Twoje siły do ich popychania. Napęd natomiast sprawia, że koszenie trawy jest znacznie prostsze. Kosiarki nie musimy pchać, a jedynie nią sterować, Niemniej jednak ni możemy zapomnieć o tym, że kosiarki bez napędu pracują dłużej, bo energia nie jest wykorzystywana na napęd.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

platnosci-online