Co to jest mulczowanie? Jaką kosiarkę z mulczowaniem trawy wybrać?

Coraz więcej ekspertów od trawy wskazuje mulczowanie trawy jako ważny zabieg w pielęgnacji trawnika. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o mulczowaniu, jakie są zalety i wady oraz jak i kiedy najlepiej mulczować trawę!

Jak działa mulczowanie?

Mulczowanie trawy to specyficzna technika koszenia, która polega na koszeniu trawy bez zbierania ścinków. Technicznie rzecz ujmując, twoja kosiarka najpierw skosi trawę, a następnie posieka ją na drobne kawałki, które zostaną na trawniku. Dobre mulczowanie jest niewidoczne gołym okiem, ponieważ drobne cząsteczki trawy mieszają się z trawnikiem u korzeni, odżywiając trawnik. To co widzisz, to Twój trawnik lśniący pięknem i zdrowiem!

Rozdrabnianie trawy jest możliwe dzięki specjalnemu profilowi obudowy kosiarki. W tej przestrzeni ostrze tworzy zagłębienie powietrza, które unosi trawę, następnie nóż wielokrotnie rozdrabnia tarwę, przy każdym obrocie, aż zostanie dokładnie skoszone. Niektóre kosiarki do trawy Stiga są również wyposażone w specjalne ostrze z kilkoma powierzchniami tnącymi. Jakość mulczowania jest wtedy  bardziej regularna, a trawa jest drobniejsza.

Zasady prawidłowego mulczowania trawy

Żeby mulczować trawę efektywnie musimy trzymać się trzech zasad. Po pierwsze kosimy kiedy trawa jest sucha, ponieważ wilgoć skleja pasma i uniemożliwia ich prawidłowe rozdrobnienie, a obudowa jest cała zaklejona trawą. Druga rzecz częstotliwość koszenia. Aby mulczować zgodnie z zasadami sztuki, trzeba też regularnie kosić , czasem co tydzień, a nawet częściej co 4-5 dni w zależności od tempa wzrostu trawy i warunków pogodowych. Musimy unikać koszenia zbyt wysokiej trawy. Ostatnia rzecz to regularne czyszczenie obudowy kosiarki z resztek trawy oraz ostrzenie noża  co zwiększa wydajność mielenia.  

Co daje mulczowanie trawy? Jakie przynosi korzyści? 

Najważniejsza zaleta z punktu widzenia użytkownika kosiarki to to, że nie musisz wyrzucać skoszonej trawy ani przerywać koszenia, aby opróżnić pojemnik na trawę. Co oznacza oszczędność czasu… i energii. Dzięki mulczowaniu zaoszczędzamy około 30% czasu w porównaniu do koszenia z kosiarką zbierającą trawę.

Mulczowanie  przywraca trawie ważne składniki odżywcze, działając jak naturalny nawóz i poprawiając kondycje trawnika. Ściółkowanie daje także chwilowy optyczny efekt „wypełnienia” drobinki posiekanej trawy  „wypełniają luki” i sprawiają, że trawnik wygląda bardziej bujnieDrobno posiekane cząsteczki trawy zawierają niezbędną wodę i tworzą wilgotną warstwę w Twój trawnik, zmniejszając potrzebę podlewania. Ściółkowanie z czasem zwiększa zawartość materii organicznej w glebie, pielęgnując trawę do korzeni, sprzyjając wzrostowi, zdrowiu i urodzie.

W skrócie:

  1. Mielenie trawy spowalnia wzrost chwastów,
  2. Zastępuje sztuczne nawozy;
  3. Odżywia darń,
  4. Skraca czas koszenia do minimum (brak przerw na opróżnianie kosza),
  5. Oszczędza pieniądze! (zmniejsza rachunek za wywóz odpadów ogrodowych)
  6. Oszczędza wodę (minimalizuje parowanie wody z powierzchni gleby zapotrzebowanie na nią).
  7. Ładniejszy trawnik.

Jaką kosiarkę z mulczowaniem trawy wybrać? 

W system mulczujący wyposażane zostały zarówno kosiarki spalinowe, kosiarki elektryczne, kosiarki akumulatorowe, roboty koszące jak i traktory ogrodowe.

Kosiarka traktorek z mulczowaniem

Typowe kosiarki traktorki mielące trawę to maszyny z serii Stiga Park wyposażone w agregat koszący montowany z przodu. Stiga Park zapewnia najlepsze w swojej klasie rezultaty koszenia i perfekcyjne wykończenie. Sprawdź kosiarki traktorki STIGA PARK.

Większość kosiarek traktorków z koszem również posiada możliwość mielenia trawy. Wszystkie kosiarki traktorki Stiga zarówno te z koszem, jak i z wyrzutem bocznym mają funkcję mielenia trawy w standardzie. Kosiarki traktorki John Deere w większości modeli nie mają zaślepki do mielenia trawy, ale można dokupić do nich zestaw mielący jako wyposażenie dodatkowe, podobnie jest w kosiarkach traktorkach Oleo-Mac i Solo by Al-Ko.

Kosiarka elektryczna z mulczowaniem

Większość kosiarek elektrycznych ma na swoim wyposażeniu tylko kosz. Jednakże niektóre modele mogą być wyposażone w zaślepkę do mielenia trawy i tak dla przykładu wszystkie kosiarki elektryczne Stiga mające w swojej nazwie słowo “combi” mają zaślepkę na wyposażaniu np. modle Stiga Combi 40e.

Kosiarki elektryczne Oleo Mac nie mają zaślepki do mielenia trawy i nie można ich w nią doposażyć.

Kosiarki elektryczne Al-Ko w większości modeli nie mają i nie można ich w nią doposażyć. Są tylko dwa modele, które mają zaślepkę: Al-Ko Comfort 40E oraz Silver 46.E Comfort.

Kosiarka akumulatorowa z mulczowaniem

Tutaj sprawa się ma podobnie jak przy kosiarkach elektrycznych. Większość kosiarek akumulatorowych posiada kosz i tylko nieliczne mają opcję mielenia. Żeby dowiedzieć się czy dany model jest wyposażona w zaślepkę musimy spojrzeć do danych technicznych.

Kosiarka spalinowa z mulczowaniem

Rozróżniamy dwa rodzaje kosiarek spalinowych ze względu na mulczowanie trawy. 
Kosiarka mulczująca trawę – jest  to kosiarka bez kosza, która tylko i wyłącznie mieli trawę. W naszej ofercie jest to np. Stiga Multiclip typowa kosiarka z mulczowaniem, która posiada specjalnie wyprofilowaną obudowę i specjalny nóż. Firma STIGA jest liderem w mulczowaniu trawy już od ponad 30 lat.


Kosiarka z funkcją mulczowania – jest to kosiarka wyposażona w kosz i dodatkowo w funkcję mielenia trawy z reguły producenci oznaczają je jako 3w1 lub 4w1. Użytkownik ma możliwość wyboru i jest to duża zaleta tego rozwiązania. Może zbierać trawę do kosza lub rozdrabniać i rozrzucać na trawniku. Kiedy chcemy mielić trawę wystarczy zamontować zaślepkę mulczującą w kanał wyrzutowy.  Instalacja zaślepki do mielenia trawy jest bardzo prosta i zajmuje kilka sekund.  Wystarczy zdjąć kosz, podnieść klapkę i włożyć zaślepkę  w kanał wyrzutowy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mielić trawę od czasu do czasu. Jednakże efekt mielenia nie będzie tak idealny jak w przypadku kosiarek mulczujących. 

Roboty koszące

Ty wypoczywasz do woli, a robot koszący zajmuje się pielęgnacją Twojego trawnika. Brzmi wspaniale prawda? Roboty koszące to typowe urządzenia mielące trawę. W zależności od ustawień mogą wyjeżdżać i kosić trawę nawet dwa razy dziennie.

Jest to idealne rozwiązanie dla trawnika i dla Ciebie. Trawnik jest ładnie przystrzyżony, idealnie nawieziony (właśnie dzięki mulczowaniu) a Ty oszczędzasz czas i pieniądze. Dzięki temu, że robot koszący wyjeżdża codziennie trawa jest ściana o kilka milimetrów i wpada pomiędzy źdźbła, szybko się rozkłada i użyźnia trawnik.

Sprawdź popularne wpisy w tej kategorii: 

  1. Jaką kosiarkę STIGA kupić?
  2. Kosiarka spalinowa jaka będzie najlepsza? Sprawdź porady naszych ekspertów

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart

Zapytanie o produkt

Jestem zainteresowany zakupem produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Przewiń do góry