Twój koszyk
Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Ogród zimą – co warto wiedzieć

ZIMOWA pielęgnacja trawnika.

Chcąc cieszyć się zdrowym i żywo zielonym kolorem trawnika oprócz właściwej jesiennej pielęgnacji musimy pamiętać jeszcze o kilku zasadach.

Zimą termometry, często wskazuję wartości ujemnie temperatur. Pamiętajmy, że nie możemy chodzić lub uprawiać żadnej aktywności na trawnikach, kiedy mata trawy jest zamarznięta. Sam mróz i ujemna temperatura nie wpłyną bezpośrednio na kondycję naszego trawnika, ale złamane liście trawy poprzez jej deptanie spowodują, że trawnik będzie osłabiony i w konsekwencji może zacząć chorować. Jeżeli chcemy wykonać prace porządkowe lub inne prace wymagające korzystania z trawnika, poczekajmy aż temperatura będzie dodatnia i pozwoli na ograniczenie uszkodzeń maty trawy.

ŚNIEG w ogrodzie

Zmieniający się klimat oraz panujące warunki klimatyczne mają bezpośredni wpływ na ilość i częstotliwość występowania opadów śniegu. Śnieg stanowi naturalną barierę ochroną i tworzy swoisty parasol ochrony nad roślinami oraz dodatkowo stanowi naturalne i odnawialne źródło wody dla naszych gleb. Pamiętamy jednak, że przy dużych opadach mokrego i zalegającego śniegu należy usunąć jego nadmiar poprzez strącenie lub zrzucenie okrywy śnieżnej z krzewów i drzew. Zbyt ciężka okrywa śnieżna może uszkodzić, a w konsekwencji złamać rośliny w naszym ogrodzie.

Śnieg na naszym trawniku – co dalej?

Okres świąteczny i padający śnieg powodują, że wielu z nas w pierwszej kolejności myśli o ulepieniu bałwana na trawniku. Jeżeli zdecydujemy się na ulepienie bałwana, zastanówmy się jakie miejsce wybrać. W miejscu ustawienia bałwana i jego kilku lub kilkunastodniowe topnienie może bezpośrednio wpłynąć na wygląd naszego trawnika. W tym miejscu, na wiosnę może powstać przebarwienie trawy spowodowane powstaniem warunków beztlenowych i w konsekwencji będziemy musieli to miejsce dodatkowo oczyścić i dosiać trawę.

Odśnieżając ścieżki, podjazdy oraz alejki w naszym ogrodzie, zwróćmy uwagę na miejsca składowana śniegu. Zebrany w dużej ilości śnieg w jednym, dwóch miejscach może powodować, że jego czas topnienia będzie zdecydowanie dłuższy nie w miejscach, w których ten śnieg zebraliśmy. Dodatkowo ciężar śniegu może dodatkowo uszkadzać rośliny. Nie bez znaczenia jest również zanieczyszczenie śniegu środkami typ sól drogowa. Tak zanieczyszczony śnieg, który w dużej ilości jest zebrany na trawniku może spowodować dodatkowe uszkodzenia zwane suszą fizjologiczną. Jest to sytuacja, w której ilość soli dostarczonej na matę trawy blokuje przyswajanie wszystkich składników pokarmowych i mikroelementów. Co należy więc zrobić?

Po pierwsze przy dużym opadzie śniegu, zwróćmy uwagę na drzewa, krzewy i inne rośliny, które mogą być uszkodzone poprzez długo zalegająca pokrywę śniegu. Nie odśnieżamy naszych trawników. Topniejąca pokrywa śnieżna jest naturalnym źródłem wody oraz stanowi ochronę trawnika – pamiętajmy jednak o zastosowaniu jesiennych nawozów regeneracyjnych. W ten sposób zbyt długo zalegający śnieg nie spowoduje, że na trawniku rozwiną się choroby grzybowe. Po trzecie – kiedy odśnieżamy alejki, drogi dojazdowe, miejsce użytkowe w naszym ogrodzie, zanieczyszczony śnieg usuwamy w miejscach, w których zarówno jego masa oraz zawartość soli i innych zanieczyszczeń nie będzie miała wpływu na rośliny i trawnik.

Stosując się do tych kilku zasad, ograniczymy ryzyko uszkodzenia roślin i trawy w okresie zimy, a wiosną będziemy mogli rozpocząć kolejne etapy pielęgnacji ogrodu. Jednak, kiedy jest najlepszy moment do rozpoczęcia wiosennych prac w ogrodzie? Od czego powinniśmy rozpocząć? O tym wszystkim dowiesz się z kolejnych naszych poradników.

platnosci-online