W gąszczu kosiarek elektrycznych dostępnych na rynku naprawdę trudno jest znaleźć dobry sprzęt, który będzie nam służył wiele lat. Być może jest to pierwsza Twoja kosiarka, tym bardziej wybór może się wydawać bardzo trudny.  Świetnie zdaję sobie z tego sprawę, dlatego postaram się ten wybór mocno Ci ułatwić. 

 
Jeżeli nie masz czasu na przeczytanie całego poradnika, sprawdź ranking kosiarek, który sporządziliśmy na podstawie naszej sprzedaży. Jeśli dysponujesz czasem i chcesz zgłębić temat, to zapraszam do lektury :) 

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę elektryczną?

jaką kosiarkę elektryczną kupić


Pierwsze pytanie, jakie powinno paść z ust doświadczonego sprzedawcy to: ile arów/metrów kwadratowych trawy jest do koszenia? Na tej podstawie powinniśmy dobrać odpowiedni sprzęt. Zgodzisz się ze mną, że nawet elektryczną kosiarką można skosić hektar trawy, ale po co się męczyć i marnować czas? Przecież trawę kosimy co najmniej przez pięć miesięcy w roku co dwa tygodnie, a czasami nawet co tydzień.

Warto więc dopasować sprzęt do swoich potrzeb, żeby koszenie było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Stanie się tak, jeżeli zastosujesz się do naszych wskazówek i zakupisz kosiarkę wykonaną z wysokiej klasy podzespołów, do której w razie awarii dokupisz każdą część zamienną. 
 

1. Ile Wat powinna mieć kosiarka elektryczna?

Myślę, że najprościej będzie to przedstawić w poniższej formie:

Trawnik o powierzchni do 200 m2 - kosiarka elektryczna o mocy silnika 1000 W
Trawnik o powierzchni do 300 m2 - kosiarka elektryczna o mocy silnika 1200 W
Trawnik o powierzchni do 500 m2 - kosiarka elektryczna o mocy silnika  1400 W
Trawnik o powierzchni do 700 m2 - kosiarka elektryczna o mocy silnika  1600 W
Trawnik o powierzchni do 900 m2 - kosiarka elektryczna o mocy silnika  1800 W

Powyższych parametrów nie trzeba się sztywno trzymać. Miejmy na uwadze, że im większa będzie moc silnika, tym efektywniejsza będzie jego praca. Dlatego mając trawnik np. 500 m2 możemy zakupić kosiarkę o dużo większej mocy niż jest potrzebna. Kosiarka elektryczna z dużą mocą silnika będzie miała lżej w wysokiej i gęstej trawie i posłuży nam dłużej.

jaką kosiarkę kupić

2. Kosiarka elektryczna silnik indukcyjny czy szczotkowy? 

Poza mocą silnika warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Tutaj występuje podział na kosiarki elektryczne z silnikiem bez szczotkowym (indukcyjnym) i kosiarki elektryczne z silnikiem szczotkowym.

Silniki szczotkowe w kosiarkach elektrycznych są mniej trwałe, a szczotki pod wpływem zanieczyszczeń mogą się zawieszać i zużywać, co z kolei  będzie skutkowało koniecznością wizyty na serwisie. Dodatkowo w kosiarkach na silnikach szczotkowych są zamontowane paski, które także ulegają zużyciu, co będzie kolejnym powodem do częstszych wizyt w serwisie.

Natomiast silniki indukcyjne  są trwalsze i niezawodne dzięki wyeliminowaniu z ich konstrukcji szczotek. Jak rozpoznać jaki silnik jest zamontowany w kosiarce elektrycznej? Najprościej jest sprawdzić wagę urządzenia w danych technicznych lub na tabliczce znamionowej znajdującej się na obudowie kosiarki. Niska waga kosiarki świadczy o tym, że jest w niej silnik szczotkowy. Warto też zapytać sprzedawcę jaki, silnik jest zamontowany w danym modelu kosiarki.

Podsumowując, na pytanie jaki silnik wybrac przy kosiarce elektrycznej odpowidamy: indukcyjny.  
 

3.  Zbierać trawę do kosza czy mielić?

Im zbiornik na trawę będzie większy, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. Dodatkowo kosz może być wyposażony we wskaźnik poziomu napełnienia i uchwyt do przenoszenia, dzięki któremu łatwiej go opróżnimy. Tak samo jest z szerokością koszenia, im będzie ona większa, tym mniej czasu zajmie koszenie trawnika.  Większość kosiarek na prąd jest wyposażona w kosz, ale są kosiarki dodatkowo wyposażone w funkcje mielenia trawy. 

mielenie trawy
 

4. W jaki sposób działa mielenie trawy w kosiarce?

Żeby kosiarka mogła mielić trawę musi być wyposażona w zaślepkę, którą umieszcza się w tunelu wyrzutowym. W czasie koszenia ścinki trawy są kilkakrotnie rozdrabniane. Trawa zostaje pocięta na drobniutkie kawałki, które docierają do korzeni trawnika. Tutaj ulegają rozkładowi, przekształcając się w najbardziej naturalny, organiczny nawóz, jaki tylko można sobie wyobrazić!

5. Co zyskujesz mulczując trawę?

Dzięki temu Twój trawnik będzie zielony i piękny. W ten sposób Twój trawnik otrzymuje idealne nawożenie cennymi, naturalnymi składnikami odżywczymi. Jest to bardzo sprytny sposób, ponieważ recykling odbywa się na miejscu. A Ty oszczędzasz czas i pieniądze - Nie musisz już zbierać i wywozić bądź kompostować skoszonej trawy, a praca zabiera mniej czasu (opróżnianie kosza na trawę, kompostowanie ścinków trawy). 

mielenie trawy

6.  Regulacja wysokości koszenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest dźwignia, za pomocą której regulujemy centralnie wysokość koszenia jednym ruchem, prosto i szybko. To rozwiązanie jest stosowane przy nowocześniejszych maszynach. Są kosiarki (z reguły tańsze modele), w których regulacja wysokości odbywa się poprzez wykręcenie każdego koła i włożenia go do otworu w obudowie kosiarki. Takie rozwiązanie jest dość czasochłonne. W niektórych modelach trzeba kosiarkę obrócić i zmienić położenie przednich i tylnych osi łączącej koła na odpowiednią wysokość. 

regulacja

7. Szerokość koszenia

Jeżeli masz mały ogródek i dużo manewrowania między rabatami kwiatowymi bardziej przydatna będzie mała kosiarka elketryczna np. taka po szerokości koszenia 33 - 37 cm.  Koszenie oczywiście może potrwać trochę dłużej, ale zrobimy to dokładniej i dokosimy prawie wszędzie. Na dużych trawnikach egzamin zda szeroka i mocna kosiarka, ponieważ moc silnika jest powiązana z szerokością koszenia. Im większa kosiarka, tym mocniejszy będzie silnik i odwrotnie. Na mniejszych ogrodach z kolei sprawadzi się kosiarka elektryczna lekka i wąska. 
 

8. Obudowa kosiarki - plastikowa czy metalowa?

Znaczna część kosiarek elektrycznych jest wyposażona w obudowę plastikową, która jest lekka i nie jest podatna na korozję. Kosiarki elektryczne o mocniejszych silnikach np. 1800 W posiadają obudowy metalowe, które są trwalsze, ale nie są odporne na korozję i trzeba je odpowiednio konserwować.
 

9. Który wyłącznik przy kosiarce elektrycznej będzie bardziej komfortowy?

wylaczniki

To bardzo istotny element, na który zawsze zwracamy uwagę naszym klientom. Polecamy modele, które są wyposażone w tzw. pałąki, ponieważ możemy uchwycić go oburącz lub jedną ręką, tak jak na wygodniej. Tradycyjne jednoręczne wyłączniki są mało komfortowe, ponieważ cały czas nadwyrężamy jedną rękę.


10. Kosiarka elektryczna z napędem czy bez napędu?

Kosiarka elektryczna może być wyposażona w napęd. Kosiarki elektryczne z napędem szczególnie polecane są na większe powierzchnie. Napęd w kosiarce elektrycznej działa w ten sposób, że nie musisz jej pchać, a jedynie kontrolować kierunek jazdy. Co to dla Ciebie oznacza? Mniej wysiłku przy koszeniu! I o to chodzi. Kosiarki z napędem sprawdzą się na większych trawnikach. Jeżeli masz mały trawnik i musisz dużo manewrować lepiej kupić kosiarkę bez napędu. 
 

11. Kosiarka elektryczna jakiej firmy kupić?  

Warto sprawdzić gdzie kosiarka została wyprodukowana. Często Amerykańsko lub Polsko brzmiące nazwy potrafią zmylić. Gdzie sprawdzić, w jakim kraju kosiarka została wyprodukowana? Ponownie powinniśmy spojrzeć na tabliczkę znamionową. Dla przykładu kosiarki elektryczne Stiga są produkowane w Słowacji. Kosiarki elektryczne Al-Ko są produkowane w Austrii, natomiast kosiarki Oleo-Mac są produkowane we Włoszech. Dzięki temu zyskujemy gwarancję jakości i żywotności, dostępu do części zamiennych, serwisu i obsługi po sprzedaży.

12. Kosiarka elektryczna bez kosza

W zasadzie każdą kosiarką, która dostępna jest w naszym sklepie można kosić bez użwyania kosza. Niestety trzeba liczyć się z faktem, że pomimo zasłonięcia klapką od kosza tunelu wyrzutowego zawsze trochę trawy poleci nam na buty. Chyba, że kosiarka wyposażona jest w zaślepkę do mieleinia trawy wtedy zdejmujemy kosz, wkładamy zaślepkę i mulczujemy trawę.  

 

13. Jaki przedłużacz kupić do kosiarki na prąd?

Kosiarki elektryczne są dostarczane bez  przedłużacza. Należy go dokupić osobno. Przy zakupie przedłużacza. Kabel musi mieć grubość żyły minimum 1,5 mm i musi być przeznaczony do użytkowania na zewnątrz. Przed użyciem przedłużacza należy go rozwinąć w całości i sprawdzić. czy nie ma żadnych uszkodzeń. Pomarańczowy kolor sprawia, że jest on bardzo widoczny. Pamiętajmy, że im dłuższy przedłużacz, tym spada napięcie. Dlatego optymalna długość kabla to 25 metrów, a najdłuższy kabel powinien mieć 40 metrów.  

przedluzacz

Jeżeli Twój trawnik jest duży, warto rozważyć zakup kosiarki spalinowej. Jest ona co prawda większa, głośniejsza, ale za to nie jesteś zależny od źródła prądu.  Chcesz wiedzieć więcej o kosiarkach spalinowych zajrzyj do poradnika.

Dziękuje, że doczytałeś do końca! Mam nadzieję, że wybór będzie dużo prostszy.
 
Powiązane artykuły:

Szukasz do prac w firmie lub przydomowym ogrodzie? Jeżeli tak, odwiedź nasz sklep stacjonarny lub internetowy www garden-system.pl, w którym znajdziesz nie tylko kosiarki, ale też inne niezbędne narzędzia – w najlepszych cenach!