Należy prawidłowo dobrać głębokość roboczą. Zależy ona od grubości filcu i stopnia ubicia gleby. Wiek trawnika jest bardzo istotny.

Umieść maszynę na trawniku – noże powinny dotykać podłoża. Włącz silnik i przejedź wertykulatorem na trawniku krótki odcinek w przód i w tył.

Wyreguluj głębokość roboczą tak, by ostrza tylko nacinały powierzchnię.

Umieścić ostrza wertykulatora w położeniu wyjściowym, aby ustawić głębokość roboczą. W takim położeniu wyjściowym można ustawić i odpowiednio wyregulować pożądaną głębokość nacinania.

Głębokość nacinania dla pielęgnowanego trawnika wynosi około 3 mm, a dla trawnika niepielęgnowanego - 5 mm.

Teraz możesz zacząć.

Przy trawniku wypielęgnowanym należy używać wertykulatora w jednym kierunku. Przy bardziej zbitej powierzchni należy najpierw przejechać w jednym kierunku, a potem w poprzek trawnika.

Należy uważać, aby podczas zmiany kierunku ostrza nie znajdowały się w podłożu. 

Dokładnie zgrab filc leżący na powierzchni. Teraz można przeprowadzić nawożenie i piaskowanie trawnika. Jeśli jest sucho, należy odpowiednio nawodnić teren.

Po wertykulacji trawnik należy chronić przez kilka dni. Murawa ma wówczas optymalne warunki do regeneracji po obciążeniu wywołanym wertykulacją.

Ważne:

W przypadku bardzo suchego terenu po wertykulacji należy podlać trawnik.

Jesienią należy pamiętać, by:

Przy bezdeszczowej pogodzie najpierw zgrabić leżące liście. Stanowią one cenną ściółkę, która idealnie nadaje się do użyźniania i nawożenia gleby.

Sprawdź jak zrobić wertykulację krok po kroku