Należy prawidłowo dobrać głębokość roboczą. Zależy ona od grubości filcu i stopnia ubicia gleby. Wiek trawnika jest także bardzo istotny.
Umieść maszynę na trawniku – noże powinny dotykać podłoża. Włącz silnik i przejedź wertykulatorem na trawniku krótki odcinek w przód i w tył.
Wyreguluj głębokość roboczą tak, by ostrza tylko nacinały powierzchnię.
Umieścić ostrza wertykulatora w położeniu wyjściowym, aby ustawić głębokość roboczą. W takim położeniu wyjściowym można ustawić i odpowiednio wyregulować pożądaną głębokość nacinania.
Głębokość nacinania trawnika wynosi około od 5 mm do 15 mm.
Teraz możesz zacząć.
Przy trawniku wypielęgnowanym należy używać wertykulatora w jednym kierunku. Przy bardziej zbitej powierzchni należy najpierw przejechać w jednym kierunku, a potem w poprzek trawnika. Należy uważać, aby podczas zmiany kierunku ostrza nie znajdowały się w podłożu. Dokładnie zgrab filc leżący na powierzchni. Teraz można przeprowadzić nawożenie i piaskowanie trawnika. Jeśli jest sucho, należy odpowiednio nawodnić teren. Po wertykulacji trawnik należy chronić przez kilka dni. Murawa ma wówczas optymalne warunki do regeneracji po obciążeniu wywołanym wertykulacją.
Ważne:
W przypadku bardzo suchego terenu po wertykulacji należy podlać trawnik.
Jesienią należy pamiętać, by:
Przy bezdeszczowej pogodzie najpierw zgrabić leżące liście. Stanowią one cenną ściółkę, która idealnie nadaje się do użyźniania i nawożenia gleby.