Do tego zadania można podejść na kilka sposobów. Najłatwiej jest zatrudnić firmę, która przeprowadzi profesjonalnie zabieg wertykulacji na Twoim trawniku. Ale możesz też pokusić się o wykonanie zabiegu samemu, musisz tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i czas.

To naprawdę nic trudnego, przecież masz już doświadczenie w koszeniu trawnika, a wertykulator obsługuje się podobnie jak kosiarkę.

Wertykulator możesz wypożyczyć w miejscowej wypożyczalni sprzętu ogrodniczego, jeżeli taka funkcjonuje w niedalekiej odległości. Pamiętaj! Zapisz się wcześniej w kolejkę, bo wiosną może być ona spora.

Jeżeli zdecydujesz się przeprowadzić wertykulację samodzielnie sprawdź czego będziesz potrzebować:

 • Wertykulator.
 • Kosiarka.
 • Grabie.
 • Plandeka.
 • Worki na śmieci.
 • Taczka 
 • Nawóz do trawników.
 • Zraszacz.

trawaKiedy możemy przeprowadzić wertykulację? 

Odpowiedni czasna przeprowadzenie wertykulacji jest wtedy, kiedy temperatura gleby osiągnie 8-10 stopni Celsjusza. Zalecane jest, aby zabieg wertykulacji zrobić po pierwszym wiosennym koszeniu.

trawaJak głęboko robić wertykulację? 

Zwróćmy uwagę na głębokość pracy wertykulatora – głębokość pracy nie powinna być większa niż długość systemu korzeniowego naszej trawy.

 Wertykulacja krok po kroku.

Po zebraniu wszystkich elementów potrzebnych do wertykulacji trawnika możesz rozpocząć proces:

1. Podlej trawnik lub poczekaj na deszcz

Jeśli podlejesz trawnik na dwa lub trzy dni przed wertykulacją, wilgotna gleba ułatwi proces. Możesz także poczekać na lekki deszcz i wertykulować trawnik kilka dni później. 

2. Skoś trawę 

Przed wertykulacją będziesz musiał przygotować trawnik, kosząc trawę. Pamiętaj, aby ustawić kosiarkę na najniższe ustawienie dla rodzaju trawy, którą będziesz kosić. Użyj kosza, aby zebrać całą ścinkę trawy. Jeżeli Twoja kosiarka nie ma kosza, zgrab ścinki trawy. 

3. Oznacz wszystkie przeszkody na trawniku 

Zlokalizuj wszystkie podziemne kable, linie zraszaczy i głowice zraszaczy. Obsyp każdy obszar mąką, aby je oznaczyć. Wertykulator może przeciąć linie i spowodować uszkodzenie wszelkich podziemnych przedmiotów.

Używając wertykulatora, należy zawsze chronić go przed uszkodzeniem przedmiotów, które mogą leżeć na ziemi lub być ukryte w trawie. Dlatego znaim zaczniesz wertykulacje sprawdź cały trawnik, zbierając wszelkie przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę dla wertykulatora. Następnie użyj mąki (zwykłej do pieczenia) aby oznaczyć wszystkie przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę dla wertykulatora, w tym rury wodociągowe i gazowe, przewody zraszaczy, głowice zraszaczy i przewody mediów.

4. Ustaw wertykulator

W tym momencie powinieneś być gotowy do rozpoczęcia procesu wertykulacji swojej darni. Aby to zrobić, najpierw ustaw ostrza na wysokie ustawienie. Wypróbuj na kawałku czy wertykulator nie uszkadza zbyt darni. Weź pod uwagę, że dla nie doświadczonych wertykulatorów może to być proces typu prób i błędów.

5. Do dzieła

Uruchom wertykulator i idź za nim, tak jak w przypadku kosiarki pchanej. Wertykulator porusza się z ustawioną prędkością i nie wymaga pchania, po prostu prowadzisz go po trawniku.


6. Uzupełnij paski

Po wykonaniu pierwszego przejścia całego trawnika należy jeszcze raz przejść przez całą jego powierzchnię. Wertykulację robimy na krzyż. Jeżeli pierwszy pas biegnie z południa na północ, następny powinien iść ze wschodu na zachód i tak dalej.  

7. Grabie w dłoń

Po zakończeniu używania wertykulatora nadszedł czas, na intesywniejsza pracę. Muszisz zebrać cały filc, który wyciągnął na wierzch wertykulator. Możesz do tego celu użyc grabi, spychając wszystko na plandekę, a później załadować do worków lub odplaić kosiarkę z koszem. Nóż wytworzy pęd powietrza i poderwie fillc z trawy i wpadnie on do kosza. Być może zostaną miejsca gdzie będzie trzeba jeszcze użyć grabi ale 80 % roboty będzie zrobione przez kosiarkę.  Alternatywnie możesz użyć dmuchawy do liści, aby przenieść resztki w  dowolne miejsce.


8. Dosiewka

Teraz jest odpowiedni czas na dosianie nasion trawy w miejscach gdzie powstały ubytki. Do tego celu możesz wykorzystać mieszankę traw regeneracyjnych. 


9. Nawożenie trawnika

Twój trawnik jest już uporządkowany, ale efekt wizulany  pewnie nie jest dla Ciebie zachwycający. Nie przejmuj się daj mu czas na regeneracje.

Możesz nawozić trawnik, pamiętaj jednak by użyć nawozu odpowiedniego do pory roku. Następnie podlej trawnik, korzenie trawy wchłoną wszystkie składniki odżywcze i korzystne substancje, które ma do zaoferowania nawóz.

10. Podlewanie

Aby przyspieszyć proces regeneracji i wzrostu darni, należy regularnie podlewać trawę obfitą ilością wody.


Szybkie porady dotyczące wertykulacji trawy trawnikowej

 • Pamiętaj, aby używać mąki do oznaczania takich przedmiotów, jak rury, przewody, zraszacze i kable.

 • Aby określić, czy nadszedł czas na wertylulacje, spójrz czy już kwitną forsycje. Tak! Forsyjcje.  

 • Nie należy nawozić trawnika przed wertykulacją. 

 • Najlepsza pora roku na wertykulacje trawnika to jesień. Jeśli zastosujesz tę technikę w tym sezonie, zanim nadejdzie wiosna, Twoja trawa będzie zdrowsza i silniejsza niż kiedykolwiek.  Zobacz także:
  1. Jak głęboko robić wertykulacje?
  2. Na czym polega wertykulacja trawnika
  3. Polecane wertykulatory