Do tego zadania można podejść na kilka sposobów. Najłatwiej jest zatrudnić firmę, która przeprowadzi profesjonalnie zabieg wertykulacji na Twoim trawniku. Jednak możesz też pokusić się o wykonanie zabiegu samemu, musisz tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i czas.
To naprawdę nic trudnego, przecież masz już doświadczenie w koszeniu trawnika, a wertykulator obsługuje się podobnie jak kosiarkę.
Wertykulator możesz wypożyczyć w miejscowej wypożyczalni sprzętu ogrodniczego, jeżeli taka funkcjonuje w niedalekiej odległości. Pamiętaj! Zapisz się wcześniej w kolejkę, bo wiosną może być ona spora.
Jeżeli zdecydujesz się przeprowadzić wertykulację samodzielnie. Sprawdź, czego będziesz potrzebować:
- Wertykulator
- Kosiarka
- Grabie
- Plandeka
- Worki na śmieci
- Taczka
- Nawóz do trawników
- Zraszacz.
Wertykulacja krok po kroku.
Po zebraniu wszystkich elementów potrzebnych do wertykulacji trawnika możesz rozpocząć proces:
1. Podlej trawnik lub poczekaj na deszcz
Jeśli podlejesz trawnik na dwa lub trzy dni przed wertykulacją, wilgotna gleba ułatwi proces. Możesz także poczekać na lekki deszcz i wertykulować trawnik kilka dni później.
2. Skoś trawę
Przed wertykulacją będziesz musiał przygotować trawnik, kosząc trawę. Pamiętaj, aby ustawić kosiarkę na najniższe ustawienie dla rodzaju trawy, którą będziesz kosić. Użyj kosza, aby zebrać całą ścinkę trawy. Jeżeli Twoja kosiarka nie ma kosza, zgrab ścinki trawy.
3. Oznacz wszystkie przeszkody na trawniku
Zlokalizuj wszystkie podziemne kable, linie zraszaczy i głowice zraszaczy. Obsyp każdy obszar mąką, aby je oznaczyć. Wertykulator może przeciąć linie i spowodować uszkodzenie wszelkich podziemnych przedmiotów.
Używając wertykulatora, należy zawsze chronić go przed uszkodzeniem przedmiotów, które mogą leżeć na ziemi lub być ukryte w trawie. Dlatego, zanim zaczniesz wertykulacje, sprawdź cały trawnik, zbierając wszelkie przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę dla wertykulatora. Następnie użyj mąki (zwykłej do pieczenia), aby oznaczyć wszystkie przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę dla wertykulatora.
4. Ustaw wertykulator
W tym momencie powinieneś być gotowy do rozpoczęcia procesu wertykulacji swojej darni. Aby to zrobić, najpierw ustaw ostrza na wysokie ustawienie. Wypróbuj na kawałku czy wertykulator nie uszkadza darni. Weź pod uwagę, że dla niedoświadczonych wertykulatorów może to być proces typu prób i błędów.
5. Do dzieła
Uruchom wertykulator i idź za nim tak jak w przypadku kosiarki pchanej. Wertykulator porusza się z ustawioną prędkością i nie wymaga pchania, po prostu prowadzisz go po trawniku.
6. Uzupełnij paski
Po wykonaniu pierwszego przejścia całego trawnika należy jeszcze raz przejść przez całą jego powierzchnię. Wertykulację robimy na krzyż. Jeżeli pierwszy pas biegnie z południa na północ, następny powinien iść ze wschodu na zachód i tak dalej.
7. Grabie w dłoń
Po zakończeniu używania wertykulatora nadszedł czas, na intensywniejszą pracę. Musisz zebrać cały filc, który wyciągnął na wierzch wertykulator. Możesz do tego celu użyć grabi, spychając wszystko na plandekę, a później załadować do worków lub odpalić kosiarkę z koszem.
Nóż wytworzy pęd powietrza i poderwie filc z trawy i wpadnie on do kosza. Być może zostaną miejsca, gdzie będzie trzeba jeszcze użyć grabi, ale 80% roboty będzie zrobione przez kosiarkę. Alternatywnie możesz użyć dmuchawy do liści, aby przenieść resztki w dowolne miejsce.
8. Dosiewka
Teraz jest odpowiedni czas na dosianie nasion trawy w miejscach, gdzie powstały ubytki. Do tego celu możesz wykorzystać mieszankę traw regeneracyjnych.
9. Nawożenie trawnika
Twój trawnik jest już uporządkowany, ale efekt wizualny pewnie nie jest dla Ciebie zachwycający. Nie przejmuj się, daj mu czas na regeneracje.
Możesz nawozić trawnik, pamiętaj jednak by użyć nawozu odpowiedniego do pory roku. Następnie podlej trawnik, korzenie trawy wchłoną wszystkie składniki odżywcze i korzystne substancje, które ma do zaoferowania nawóz.
10. Podlewanie
Aby przyspieszyć proces regeneracji i wzrostu darni, należy regularnie podlewać trawę obfitą ilością wody.
Kiedy możemy przeprowadzić wertykulację?
Odpowiedni czas na przeprowadzenie wertykulacji jest wtedy, kiedy temperatura gleby osiągnie 8-10 stopni Celsjusza. Zalecane jest, aby zabieg wertykulacji zrobić po pierwszym wiosennym koszeniu.
Jak głęboko robić wertykulację?
Zwróćmy uwagę na głębokość pracy wertykulatora – głębokość pracy nie powinna być większa niż długość systemu korzeniowego naszej trawy.
Co najpierw koszenie czy wertykulacja
Przed wykonaniem wertykulacji należy skosić trawnik.
Szybkie porady dotyczące wertykulacji trawy
- Pamiętaj, aby używać mąki do oznaczania takich przedmiotów, jak rury, przewody, zraszacze i kable.
- Aby określić, czy nadszedł czas na wertykulacje, spójrz czy już kwitną forsycje. Tak! Forsycje.
- Nie należy nawozić trawnika przed wertykulacją.
- Najlepsza pora roku na wertykulacje trawnika to jesień. Jeśli zastosujesz tę technikę w tym sezonie, zanim nadejdzie wiosna, Twoja trawa będzie zdrowsza i silniejsza niż kiedykolwiek.