Glebogryzarka – jak wybrać sprzęt dopasowany do potrzeb?

Glebogryzarka to jeden z najważniejszych sprzętów ogrodniczych, służy m.in. do spulchniania i poprawy jakości gleby. Jest intensywnie użytkowana w ogrodzie, w szczególności w okresie wiosennym i jesiennym. Przy wyposażeniu w modyfikacje jej zastosowanie poszerza się. Pytanie tylko: jaką glebogryzarkę wybrać?

Glebogryzarka to urządzenie, które znacznie ułatwia wykonywanie wielu prac w ogrodzie. Przydaje się tam, gdzie z jakiegoś powodu nie da się zaorać ziemi (mało miejsca na ciągnik). Ogranicza ciężkie i żmudne ręczne prace ze szpadlem. Jest wygodna, a przy tym skutecznie przygotowuje glebę do nasadzeń, siewu lub zakładania nowego obiektu.

Dlaczego glebogryzarka jest potrzebna w ogrodzie?

 • Spulchnia, wyrównuje, napowietrza i oczyszcza glebę.
 • Praca z glebogryzarką poprzedza zakładanie nowych obiektów, takich jak rabaty kwietne, trawnik, wrzosowisko czy skalniak.
 • Pomaga w oczyszczeniu danego terenu, ogrodu lub działki ROD.
 • Zabiegi mają znaczenie nie tylko dla podniesienia jakości gleby, ale jednocześnie pomagają pozbyć się szkodników (żyjących lub zimujących w podłożu).
 • Może być wykorzystywana do tworzenie obrzeży trawnika, kopania ziemniaków czy ośnieżania (jeśli wyposaży się ją w odpowiednie akcesoria).

Jak wybrać dobrą glebogryzarkę?

Glebogryzarkę powinno się dobrać do rzeczywistych potrzeb – pod uwagę bierze się powierzchnię ogrodu, rodzaj gleby (lekka, ciężka), a także planowaną intensywność użytkowania. Najtańsze są narzędzia ręczne, napędzane siłą mięśni. Są jednak mało wydajne. Lepiej postawić na sprzęt z własnym napędem. Najefektywniejsze i najwytrzymalsze są glebogryzarki spalinowe, które sprawdzają się w różnych, nawet trudnych warunkach. Ponadto popularność zdobywają glebogryzarki akumulatorowe, które pracują ciszej i są bardziej przyjazne dla środowiska jednkaże sprawdzają się tylko w małych przydomowych ogródkach i rabatach. Czym kierować się przy zakupie glebogryzarki?

 • Moc silnika – to jeden z głównych parametrów, od niego zależy efektywność sprzętu. W szczególności zaleca się zwrócić na niego uwagę przy posiadaniu działki usytuowanej na cięższym podłożu, np. gliniastym. Jednocześnie glebogryzarka o dobrej mocy umożliwia pracę na większej głębokości, co jest kluczowe dla uprawy. Słabsze glebogryzarki sprawnie pracują na ok. 15cm, mocne na dwukrotnie większej głębokości. Ma to znaczenie dla uprawy. Warto wybierać sprzęt, który ma moc przynajmniej 4KM. Do zadań specjalnych i w dużym ogrodzie przyda się glebogryzarka z silnikiem o mocy 6KM.
 • Głębokość robocza – decyduje o tym jak głęboko jest naruszana i spulchniana gleba. Glebogryzarka o dużej głębokości jest bardziej uniwersalna, pozwala na efektowniejszą uprawę i zapewnia lepsze warunki roślinom o głębszym systemie korzeniowym. Mocny sprzęt pracuje na głębokości 30-35cm. Dobre modele mają kilkustopniową regulację głębokości roboczej.
 • Szerokość robocza – im wyższa, tym większy obszar uda się „przerobić” w danej jednostce czasu. Jednocześnie mniejszy, kompaktowy sprzęt łatwej użytkuje się na terenie z przeszkodami, np. nawierzchnią, drzewami czy kamieniami. Glebogryzarki spalinowe i inne są bardzo zróżnicowane pod tym względem. Przykładowo glebogryzarka spalinowa AL-KO MH 350-9 LM ma szerokość roboczą wynoszącą 35cm, a STIGA SRC 795 RB aż 95cm! Pierwszy model jest wystarczający dla działki o powierzchni poniżej 500m2, drugi warto zakupić do średniego i dużego ogrodu.
 • Waga i rozmiar – parametry są związane z mocą silnika, konstrukcją, jakością materiałów i głębokością roboczą. Lżejszy sprzęt bywa wygodniejszy, jest bardziej mobilny i łatwiejszy do przechowywania. Cięższy wymaga siły, zajmuje więcej miejsca w narzędziowni lub budynku gospodarczym, natomiast daje więcej możliwości wykorzystania i sprawniej pracuje na trudnym terenie. Lekkie glebogryzarki spalinowe ważą zaledwie 25-30kg, ciężkie w granicach 75-90kg. Pod tym względem pozytywnie wyróżnia się glebogryzarka akumulatorowa STIGA SRC 48 AE, której waga wynosi 12kg.
 • Akcesoria – jeżeli panujesz wykorzystać glebogryzarkę do innych zadań, sprawdź przed zakupem jakie akcesoria możesz do niej dokupić. Najwięcej akcesorii do glebogryzarek ma swojej ofercie firma Oleo-Mac np. do modelu MH 175 możesz dokupić: koła metalowe, koła transportowe, pług, obsypnik oraz kopaczkę do zmieniaków. 
  • Glebogryzarka z napędem -podczas zakupów warto rozróżnić standardowe glebogryzarki od glebogyzarek z napędem tj. glebogryzarek na kołach. Przy tego typu glebogryzarkach napęd z silnika prznoszony jest na koła i wałkiem na noże glebogryzarki przez co komfort parcy glebogryzarką z napędem jest dużo lepszy. Wibracje z noży nie przechodzą na użytkownika, ale za to tym typem glebogryzarki nie przekopiemy ziemi zbyt głęboko. Nadaje się ona głównie na tereny już wcześniej uprawiane. Im większa średnica kół, tym łatwiej operować maszyną.  W tych aspektach wyróżnia się glebogryzarka z napędem STIGA Silex 103 B, o dużych kołach, z dwoma biegami do przodu i jednym do tyłu.
 • Biegi – niezwykle istotny element. Wszystkie małe gebogryzarki mają napęd do przodu przy dużych i glebogryzarkach jest również napęd do tyłu, bieg wsteczny bo o nim mowa sprawdza się gdy glebogryzarka zakleszczy się, np. w korzeniach drzew. Wtedy nie musimy szarpać się by wydobyć zakleszczony sprzęt, wystarczy że wrzucimy bieg wsteczny i maszyna sama wyjedzie do tyłu.

Glebogryzarka – jakie ma dodatkowe zastosowanie?

Glebogryzarka po zainstalowaniu odpowiednich modyfikacji może pełnić dodatkowe funkcje. Można wyposażyć ją m.in. w kopaczkę do ziemniakówobsypnik do odchwaszczania, obredlania rzędów roślin i spulchniania międzyrzędzi, koła metalowe, koła transportowe oraz pług.

Glebogryzarka a kamienie

Przed rozpoczęciem pracy glebogryzarką należy sprawdzić i oczyścić wstępnie teren z dużych kamieni, gałęzi itp. żeby nie uszkodzić maszyny.

Proponujemy również zapoznać się z opiniami, porównaniami i recenzjami glebogryzarki Oleo Mac

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart

Zapytanie o produkt


Notice: Undefined index: captcha in /home/dzefcsfrri/domains/garden-system.pl/public_html/wp-content/plugins/gm-woocommerce-quote-popup/includes/GMWQP_Shortcode.php on line 151
Jestem zainteresowany zakupem produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Przewiń do góry