Oczko wodne w ogrodzie – jak dbać o nie latem?

Lato to piękna pora roku. Jak każdy inny sezon, wiąże się z nowymi przygodami i ostatecznie nowymi wyzwaniami. Rodzina spędza więcej czasu na świeżym powietrzu, mieszkańcy stawu stają się bardziej aktywni, a promienie słoneczne są bardzo intensywne. Wir kolorów i życia powraca na całe podwórko. Ta wzmożona aktywność często wpływa na oczko wodne w ogrodzie, jeśli nie będziesz odpowiednio przygotowany będziesz musiał toczyć ciężką walkę z glonami i komarami, abyś Ty i cała Twoja rodzina mogli cieszyć się swoim podwórkiem przez cały sezon.

oase

Lato przynosi upały z dużą ilością słońca, a to oznacza jedno: glony w oczku wodnym. Zakwitów glonów nie da się całkowicie uniknąć, ale można je zminimalizować. Największy wpływ na wzrost glonów w oczku wodnym w ogrodzie ma nadmierne nawożenie, karmienie ryb i ich odchody. Wszystkie trzy rzeczy prowadzą do obniżenia poziomu tlenu, co powoduje cierpienie mieszkańców stawu. Jak więc można regulować poziom tlenu i unikać zakwitu glonów?

Jeżeli w Twoim oczku wodnym pojawiły się już glony sprawdź nasz poradnik: Jak zlikwidować glony w oczku wodnym

Zadbaj o napowietrzenie oczka wodnego

Gdy temperatura wzrasta, poziom rozpuszczonego tlenu spada. Doprowadzenie powietrza w postaci wodospadów, fontann lub napowietrzaczy do oczek wodnych może pomóc w schłodzeniu stawów i podniesieniu poziomu tlenu. Pożyteczne bakterie w stawie i filtrze będą również lepiej wykonywać swoją pracę w środowisku bogatym w tlen. System AquaOxy i OxyTex zapewnia optymalny dopływ tlenu przy jednoczesnym zwiększeniu cyrkulacji wody.

napowietrzacz
napowietrzacz

Zadbaj o cyrkulacje wody

Najważniejszym kluczem do posiadania czystej wody w stawie jest ciągły ruch i napowietrzanie. Stojąca woda pozwoli niechcianym glonom i komarom rozmnażać się na powierzchni wody. Jeśli pompa do stawu lub wodospadu jest za mała lub za słaba, może nie być w stanie wystarczająco szybko przemieszczać wody, aby utrzymać ją w zdrowiu. Przy wyborze odpowiedniej pompy do zastosowań w stawie zalecamy cyrkulację wody w stawie co najmniej raz na godzinę.

pondofall
fontanna do oczka wodnego

Lampy UV

Lampy UV ​​firmy OASE to zarejestrowane w EPA urządzenia, które mogą usuwać zieloną wodę ze stawu i zabijać glony. Idealnie połączone z filtrem, światło UV oczyszcza wodę i kieruje ją przez filtr, usuwając z niej pozostałości lub zanieczyszczenia. Rezultatem jest czysta, przejrzysta woda w Twoim stawie.

vitronic
lampa uv
żarnik

Skimmery powierzchniowe

Skimmery do oczek wodnych wychwytują unoszące się zanieczyszczenia na powierzchni, zanim dostaną się do innych urządzeń filtrujących. Montaż skimmera i oczyszczanie go na czas oznacza mniejsze obciążenie biologiczne i większą wydajność – dla całej filtracji.

skimmer
skimmer
profikim

Filtry do oczek wodnych 

Dzięki systemowi filtracji OASE możesz mieć pewność, że Twój staw pozostanie w nienaruszonym stanie, nawet przy dużym obciążeniu biologicznym. Wybierz swój system na podstawie rozmiaru stawu i zarybienia. Najpewniejszym sposobem osiągnięcia czystej wody jest wybór produktów objętych gwarancją czystej wody OASE (CWG). System Gwarancji Czystej Wody to połączenie pompy, filtra i lampy UV, które odpowiednio używane zapewnią czystą wodę i minimalną konserwację.

filtr do oczka wodengo
filtr do oczka wodengo

Walcz z komarami

Nie pozwól, aby latające szkodniki przeszkadzały Ci w korzystaniu z podwórka i stawu. Najlepszym sposobem na kontrolowanie komarów jest wyeliminowanie ich siedlisk i obszarów lęgowych. Oznacza to zmniejszenie ilości stojącej wody, która może obejmować kałuże, kąpiele dla ptaków, fontanny i stawy. Przenieś wanienki dla ptaków w miejsce, w którym ludzie zwykle się nie gromadzą, ale pozostają widoczne dla Twojej przyjemności. Rozwiązaniem do fontann i stawów jest pompa. Głównym zadaniem pompy jest cyrkulacja wody co najmniej raz na godzinę. Ruchoma, wzburzona woda jest najlepszym przeciwnikiem dla komarów.

Temperatura wody a temperatura powietrza

Ogrzewanie lub chłodzenie wody zajmuje dużo czasu w porównaniu z powietrzem. Dlatego ważne jest, aby właściciele stawu dbali o swój staw, kierując się temperaturą wody, a nie temperaturą powietrza. Temperatura wody jest wyznacznikiem sezonowych przygotowań, a także harmonogramów karmienia ryb lub karpi koi. Temperaturę w oczku wodnym możesz sprawdzać za pomocą specjalnego termometru.

Shopping Cart

Zapytanie o produkt

Jestem zainteresowany zakupem produktu Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.
Przewiń do góry