Twój koszyk
Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Jesień w ogrodzie – 10 prac, które musisz skończyć przed zimą

Jesień to bardzo intensywny okres dla ogrodników. W tym czasie sadzą oraz nawożą rośliny,  a także zbierają ostatnie plony w postaci owoców i warzyw. Ponadto jesienne miesiące to przede wszystkim przygotowania ogrodu do zimy. Lista zajęć, jaka Cię czeka, jest długa. Przygotowaliśmy dla Ciebie spis najważniejszych zadań, jakie musisz wykonać przed zimą. 

1. Załóż kompostownik i ciesz się ekologicznym nawozem!

Coraz więcej osób, które zajmują się ogrodem, decyduje się na ekologiczne rozwiązania. Obecnie kompostownik to podstawowe wyposażenie dla każdego ogrodnika! 

Nasza porada: Załóż kompostownik jesienią. Dzięki temu, na wiosnę otrzymasz wartościowy nawóz pełen niezbędnych składników odżywczych. 

Jesień to najlepszy czas na założenie kompostownika. Twój ogród jest pełen liści oraz innych szczątek roślinnych. Zamiast wrzucać je do pojemnika na bioodpady, stwórz naturalny nawóz w Twoim kompostowniku! 

Pamiętaj, że chwasty z nasionami oraz chore rośliny nie mogą być częścią kompostu. Jest duża szansa, że urosną, albo co gorsza rozprzestrzenią się po ogrodzie. Mięso i ryby są również zakazane, ponieważ przyciągają szkodniki. 

2. Marzysz o wiosennym ogrodzie pełnym tulipanów czy żonkili? Posadź cebulki kwiatów już jesienią!

Nic tak nie cieszy wiosną, jak ogród pełen kolorowych roślin! Przygotuj się na wiosnę już jesienią i posadź cebulki kwiatów.

Nasza porada: Posadź cebulki wiosennych kwiatów na przełomie września i października. W przypadku jesieni Twoja ostatnia szansa to początek listopada! 

Wiosna to przepiękny czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Drzewa ponownie robią się zielone, pojawiają się pierwsze kwiaty, a słońce coraz mocniej grzeje. Marzysz o przepięknych roślinach ozdobnych, które będą cieszyć Twoje oko już w marcu? Posadź cebulki kwiatów jesienią! 

Ciepłe, listopadowe temperatury, jakie obecnie goszczą w Polsce, to tak naprawdę ostatni dzwonek. Najszybciej sadzi się krokusy, przebiśniegi oraz narcyzy. Na sadzenie tulipanów, hiacyntów czy zawilcy masz czas do końca października/początku listopada. 

3. Kiedy przycinać i sadzić krzewy oraz drzewa?

Przycinanie drzew i krzewów wzmacnia rośliny. Ponadto obcięte gałęzie to doskonała podstawa dla każdego kompostownika. 

Nasza porada: Najlepszy czas na przycinanie krzewów oraz drzew jesienią jest wtedy, gdy na roślinach znajdują się jeszcze liście. W ten sposób odróżnisz zdrowe gałęzie od wymarłych. 

Jesień to ostatni moment do sadzenia drzew i krzewów. Jeśli chodzi o przycinanie roślin, to wykonaj ten zabieg, kiedy naprawdę jest on potrzebny. Najlepszy moment do ścinania gałęzi jest wtedy, gdy na drzewach czy krzewach znajdują się jeszcze liście. Dzięki temu wiesz, które gałązki są zdrowe. 

Co zrobić z pędami, które zostały po ścięciu? Wykorzystaj rozdrabniacz do gałęzi! Drobne szczątki to doskonały materiał do kompostu. 

4. Gdy liście przed Marcinem nie opadają, to mroźną zimę przepowiadają. Zabezpiecz rośliny przed mrozem i ciesz się ich pięknem na wiosnę!

Chociaż srogie zimy zdarzają się coraz rzadziej w naszym klimacie, nie brakuje ujemnych temperatur w tym okresie. Dobrym przykładem był styczeń i luty tego roku. 

Nasza porada: Zabezpiecz rośliny agrowłókniną, która doskonale chroni przed mrozem. Równie dobrą metodą jest usypywanie kopczyków z ziemi, które chronią podstawę/pień rośliny. 

Które rośliny wymagają zabezpieczenia na zimę? Przede wszystkim te, które są chore czy osłabione wymagają specjalnej troski. Zabezpiecz również kwiaty, krzewy czy drzewka, które pochodzą z innej, cieplejszej strefy klimatycznej. Takie rośliny (np. hibiscus) nie są przyzwyczajone do niskich temperatur. 

5. Nawożenie ogrodu jesienią. Kiedy przeprowadzić ostatnie nawożenie?

Nawożenie jest niezwykle ważną czynnością. Dostarcza glebie oraz roślinom niezbędne składniki odżywcze, które ułatwią im przetrwanie zimy. 

Nasza porada: Zrezygnuj z nawozów azotowych. Wspomagają one wzrost pędów czy liści. Wspomóż swoje rośliny potasem lub fosforem, które ochronią Twoje rośliny przed zimą. 

Nawożenie gleby jesienią wzmocni Twój ogród przed zimą i przede wszystkim przygotuje go na wiosnę. To doskonały start na nowy sezon działkowy. Dobrze przygotowana gleba sprawi, że wszystkie nowe rośliny szybko zaaklimatyzują się w Twoim ogrodzie. 

Ostatnie nawożenie najlepiej przeprowadzić pod koniec października. 

6. Ciesz się plonami ze swojego ogrodu! Zbierz owoce i warzywa

Nasza porada: Najlepsze przetwory powstają z owoców i warzyw prosto z Twojego ogródka! 

Gruszki, jabłka, śliwki, dynie, marchewki, pomidory to tylko niektóre owoce i warzywa, które zbieramy jesienią. To rezultat Twojej ciężkiej pracy przez cały sezon! Nic nie smakuje tak dobrze jak ciasta czy zupy, które powstały ze składników z Twojego ogródka. 

7. Zadbaj o najmniejszych mieszkańców Twojego ogrodu

Zwierzęta to nieodłączny element każdego ogrodu. Zimą mają ograniczony dostęp do pokarmu, dlatego zapewnij im niezbędne pożywienie do przetrwania tej pory roku. 

Nasza porada: Zanim podejmiesz się dokarmiania ptaków oraz jeży zimą, upewnij się, że zostawiasz pokarm, który im nie zaszkodzi. 

Ptaki, owady, jeże, jaszczurki czy żaby to stali i niezwykle pożyteczni goście Twojego ogródka. Pszczoły zapylają rośliny, a żaby, ptaki i jeże zjadają szkodniki. Dlatego warto wspomóc zwierzaki podczas zimowego okresu. Spraw sobie karmnik do ogródka i dokarmiaj ptaki, które zimują w naszym kraju. Dla jeży możesz przygotować domek na zimę. 

8. Poznaj 5 zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, które musisz zrobić przed zimą

Trawnik w Twoim ogrodzie również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli marzysz o równej, zielonej trawie, jest kilka rzeczy, które powinieneś wykonać przed zimą. 

Nasza porada: Przeprowadź ostatnie koszenie trawy pod koniec października/na początku listopada. 

  1. Usuń chwasty,
  2. dokonaj ostatniego koszenia,
  3. zrób ostatnie nawożenie-zrezygnuj zrezygnuj z nawozów azotowych, które wspomagają wzrost trawy,
  4. uzupełnij ubytki w trawie,
  5. przeprowadź wertykulację/aerację.

Więcej na temat pielęgnacji trawnika znajdziesz w tym wpisie na blogu

9. Zadbaj o wyposażenie ogrodu i tarasu

Z meblami ogrodowymi stworzysz klimatyczną przestrzeń na spotkania wśród roślin i drzew. Na czas zimy odpowiednio zabezpiecz wyposażenie swojego ogrodu, aby wiosną nadawały się do użytkowania. 

Nasza porada: W przypadku łagodnej zimy wystarczy, że zabezpieczysz meble pokrowcem. 

Meble ogrodowe wzbogacają przestrzeń w Twoim ogródku. Tworzą one dodatkowe miejsce do odpoczynku czy spotkań z rodziną i znajomymi. Meble z surowców naturalnych są szczególnie niezwykle wrażliwe na wilgoć. Dlatego na czas okresu zimowego schowaj je do garażu czy pomieszczenia gospodarczego. 

10. Zabezpiecz sprzęt ogrodniczy przed zimą

Twój sprzęt ogrodniczy wymaga regularnej konserwacji. Jesień to najlepszy czas, aby poświęcić mu więcej uwagi.

Nasza porada: Upewnij się, że zawory, które doprowadzają wodę na ogród są zakręcone. Odkręć wszystkie krany i pozbądź się wody. W ten sposób masz pewność, że woda nie zamarznie i nie rozsadzi rur. 

Zima oznacza mniej obowiązków dla każdego ogrodnika. Narzędzia trafiają do schowka i czekają na cieplejsze dni. Jeśli chcesz, aby Twoje ulubione grabie czy sekator towarzyszyły Ci w pracy przez wiele lat, zadbaj o ich odpowiednią konserwację. 

Oczyść narzędzia wodą i szczotką. Pozbądź się ziemi oraz brudu. Następnie osusz sprzęt i skorzystaj ze środka konserwującego. Następnie, schowaj narzędzia w suchym miejscu. W ogrodzie najlepiej sprawdzi się dedykowana szopa na narzędzia. Jeśli nie masz nią miejsca, schowaj sprzęt w garażu. 

platnosci-online