Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Jaki agregat prądotwórczy do domu? Podpowiadamy, co wybrać: jaka moc, zasilanie, agregat jednofazowy czy agregat trójfazowy

Agregat prądotwórczy ma za zadanie samodzielnie wytwarzać energię elektryczną. Takie urządzenie przydaje się bardzo w domu jednorodzinnym w trakcie awarii prądu lub częstych zmian napięcia. Szczególnie, gdy mieszkasz gdzieś w odosobnieniu. Często w przypadku awarii, gdzieś na skraju wsi lub w oddaleniu od wioski, naprawa trwa znacznie dłużej.

W dzisiejszych czasach korzystamy głównie ze sprzętu elektronicznego i to w dużych ilościach. Dlatego zakup agregatu prądotwórczego jest doskonałą inwestycją dla Twojego domu jednorodzinnego. Dzięki niemu, możesz dalej korzystać z najważniejszych urządzeń w swoim domu. W artykule poniżej dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego.

Jaki agregat do domu jednorodzinnego? – 5 najważniejszych parametrów

Jeśli szukasz agregatu do domu jednorodzinnego, musisz zaznajomić się z kilkoma ważnymi parametrami. Dzięki znajomości tych 5 istotnych właściwości urządzenia, dobierzesz odpowiedni generator prądu dla siebie.

1. Moc agregatu prądotwórczego – co oznacza i którą wybrać?

Moc jest niezwykle ważnym parametrem. Determinuje ona, co będzie w stanie zasilać nasz generator prądu. Wartość mocy podawana jest w kW. Moc agregatu prądotwórczego musisz dobrać do wszystkich urządzeń, które zamierzasz podłączyć do sprzętu. W skrócie: domowy generator prądu powinien mieć większą moc niż łączna wartość wszystkich sprzętów, które zamierzasz do niego podłączyć.

Moc znamionowa odbiorników:

Każde urządzenie posiada tabliczkę znamionową na której podawana jest moc urządzenia. Moc podawana jest w jednostce mocy czynnej – Kw (kilowaty)

Nasza rada: Pamiętaj: jeśli chcesz obliczyć maksymalny pobór energii, musisz wziąć pod uwagę moc maksymalną, nie znamionową.

Agregator może potrzebować więcej energii do rozruchu silnika elektrycznego. Dlatego w przypadku obliczeń, dobrym rozwiązaniem jest założenie, że pobór mocy jest dwukrotnie wyższy od mocy znamionowej. Kiedy poznasz maksymalny pobór energii, który będzie potrzebny dla Twojego domu jednorodzinnego, z łatwością dobierzesz do niego agregat prądotwórczy.

2. Fazy i napięcia – agregat jednofazowy czy agregat trójfazowy?

Kolejnym ważnym parametrem w przypadku agregatów prądotwórczych są fazy i napięcia. Najpopularniejszymi opcjami są agregaty jednofazowe oraz agregaty trójfazowe.

Agregat jednofazowy sprawdzi się do mniejszego domu, gdzie dostęp do napięcia wynosi 230V i jest on jedyną dostępną możliwością. W przypadku niewielkiego budynku, agregat jednofazowy będzie wystarczający. Zasili on spokojnie cały dom. Jedynie, na co powinieneś zwrócić uwagę to moc generatora, o czym mogłeś przeczytać wyżej. Jedną z ciekawszych propozycji wśród agregatów jednofazowych jest Fogo FH 3001. Polski producent agregatów prądotwórczych Fogo  stworzył generator, który pracuje na silniku Hondy. To gwarancja dużej wydajności sprzętu. Ponadto, to model, który nie zużywa dużej ilości paliwa. Ten model świetnie sprawdzi się w mniejszych domkach. Agregat prądotwórczy jednofazowy zasili urządzenia o małej mocy, sprzęt gospodarstwa domowego, silniki elektryczne jednofazowe, ogrzewanie elektryczne. 

Agregat trójfazowy to urządzenie dedykowane do większego domu, gdzie występują dwa napięcia: fazowe 230V oraz międzyfazowe 400V. Generator prądotwórczy na trzy fazy sprawdzi się jedynie wtedy, kiedy w domu masz odpowiednią instalację. Generator trójfazowy służy do zasilania sprzętu, który wymaga znacznie więcej mocy jak np. kuchenna płyta indukcyjna. Z agregatów trójfazowych świetnie sprawdzi się Fogo FH 9000. Podobnie jak model FH 3001, posiada silnik Hondy, który gwarantuje wysoką wydajność generatora.

Niskie zużycie paliwa pozwala na duże oszczędności. Taki agregat spokojnie zasili grzejniki oraz oświetlenie w Twoim domu. Z kolei agregator Fogo FH 9000 CRA to mini elektrownia w domu. Jego moc zapewni ciągłość w dostawie prądu w przypadku inteligentnych domów, czy domów ogrzewanych przez pompy ciepła.

3. Rodzaj zasilania – jaki silnik wybrać do generatora prądu do domu?

Generatory prądu posiadają różne rodzaje silników.

Agregat prądotwórczy benzynowy – wśród generatorów prądów benzynowych możesz wybrać silnik dwusuwowy lub czterosuwowy. Druga możliwość jest droższa, ale wydajniejsza. Spala również znacznie mniej paliwa. Jednakże w większości oferowanych agregatów są montowane silniki czterosuwowe. 

Agregat prądotwórczy z silnikiem diesla – taki rodzaj generatora jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna. Silnik diesla spala mniej paliwa niż agregaty na benzynę, z tym że nie każdy serwis specjalizuje się w naprawach agregatów prądotwórczych z silnikami diesla.

Agregat prądotwórczy na gaz płynny (LPG) – to generator, który spala najwięcej paliwa. Agregatory na LPG są również najtańsze w użytkowaniu ze względu na cenę gazu. W zależności od tego, na jakim aspekcie najbardziej ci zależy (cena, spalanie, wydajność itd.), wybierz generator prądu z konkretnym typem silnika.

4. Zbiornik na paliwo

W przypadku zbiorników na paliwo w agregatorach prądotwórczy, zależność jest prosta. Im większy zbiornik na paliwo, tym dłużej będzie zasilał generator prądu. Generatory o mniejszych zbiornikach na paliwo sprawdzą się, w przypadku częstego transportu: na przykład do domku letniskowego.

5. AVR – automatyczny stabilizator napięcia

Odbiorniki czułe na jakość prądu zasilania tj. telewizory LCD, laptopy, wzmacniacze, sterowniki, itp. muszą być zasilane w sposób ciągły, który pozwala osiągnąć lepszą stabilność prądu. Dzięki czemu napięcie wyjściowe ma regularny przebieg i w mniejszym stopniu zależy od wielkości obciążenia. Sprawdź naszą ofertę agregatów ze stabilizacją napięcia

Cichy agregat prądotwórczy do domu – na co zwrócić uwagę?

Wielu konsumentów zniechęca głośna praca generatora prądu. Na rynku znajdziemy jednak modele cichych agregatów prądotwórczych. Jeśli szukasz mało hałaśliwego urządzenia, powinieneś zainwestować w generator z dźwiękoszczelną obudową lub systemem antywibracyjnym. Dzięki temu, agregat nie będzie tak uciążliwy jak standardowe modele. Jednym z cichszych modeli, które znajdziesz w naszym sklepie, jest Fogo FH 9000 CRA. To model trójfazowy, którego sercem jest silnik Hondy. Generator posiada duży zbiornik paliwa o pojemności 50 litrów, co pozwala na wielogodzinną pracę urządzenia. Ten model pracuje zdecydowanie ciszej niż od poprzednich, wspomnianych w artykule.

Jaka moc agregatu prądotwórczego sprawdzi się w moim domu?

Przejdź się po domu i zrób listę sprzętów, z którym zamierzasz korzystać w razie awarii prądu. Spisz z tabliczki znamionowej moc urządzenia. Po stworzeniu listy dodaj moce i pomnóż tę liczbę przez 1,2 aby uwzględnić dodatkową moc potrzebną do uruchomienia urządzenia.

Odbiorniki indukcyjne – zapotrzebowanie mocy co najmniej 3 razy większe od mocy znamionowej urządzenia. Przyczyną są prądy rozruchowe urządzeń. Dla przykładu moc pobierana podczas rozruchu silnika elektrycznego może wynosić ok. 2-4 x więcej, niż jego zapotrzebowanie na moc, w trakcie normalnej pracy.

Przykładowo:

komputer 0,5 kW*1,2 = 0,6kW
telewizor 0,7 kW *1,2 + 0,84 kW
czajnik elektryczny 2,5kW*1,2=3kW
odkurzacz 2kW*1,2 = 2,4kW
silnik elektryczny jednofazowy (3kVA) 2,4 kW*= 7,2 kW

Razem= 14.04kW

Wybieramy agregat jednofazowy o mocy min. 14 kW. Po przeliczeniu na kilowatoampery moc minimalna agregatu powinna być nie mniejsza niż 14,5 kVA

Kiedy już wiesz, ile mocy potrzebujesz, przejdź do naszej oferty agregatów prądotwórczych

Gdy już wiesz, ile mocy lub rozmiaru potrzebujesz, zobacz  agregaty prądotwórcze w naszym sklepie i dokonaj wyboru. W ofercie Garden System znajdziesz jedynie sprawdzone agregaty, które nie zawiodą Cię gdy zabraknie prądu.

Nasza rada: Nie zostawiaj benzyny w agregacie prądotwórczym na okres dłuższy niż 2 miesiące. Kupuj benzynę na bieżąco lub zastosuj dodatek do uzdatniania benzyny, który przedłuży jej trwałość nawet do 12 miesięcy.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

platnosci-online