Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Jak dbać o ogród zimą?  –  bez tych 5 prac ogrodniczych nie rozkwitnie na wiosnę

Zima daje chwilę wytchnienia ogrodnikom. To zdecydowanie najspokojniejszy okres w ogrodzie. Jednak nadal wymaga on kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.  Wybraliśmy 5 najważniejszych z nich, które każdy ogrodnik powinien wykonać podczas zimy!

1. Śnieg w ogrodzie? Byle nie za dużo!

Czy duża ilość śniegu jest niebezpieczna dla Twojego ogrodu? Tak! Ciężar może uszkodzić rośliny. 

Nasza porada: Nieduża ilość śniegu nie szkodzi roślinom w Twoim ogrodzie. A nawet zapewnia dodatkową warstwę ochronną przed silnym mrozem. Jeżeli śniegu będzie zbyt dużo, staraj się na bieżąco strzepywać go z roślin. Nadmiar śniegu może doprowadzić do połamania gałęzi.

Śnieg na ziemi to dodatkowa warstwa, która zabezpiecza rośliny przed mrozami. Jednak zbyt duża ilość śniegu jest niebezpieczna dla Twoich drzew i krzewów. Gałęzie stają się ciężkie. Pod ich ciężarem mogą się złamać i wyrządzić więcej szkód. 

Pamiętaj również, że chodniki, ścieżki czy podjazdy wymagają regularnego odśnieżania. Jeśli nie chcesz ręcznie usuwać śniegu, zaopatrz się w odśnieżarkę! 

Wiele ciekawych modeli odśnieżarek znajdziesz tutaj.

2. Jak zadbać o trawnik zimą?

Trawnik zimą wymaga najmniejszych nakładów pracy. 

Nasza porada: Omijaj trawnik przy minusowych temperaturach

Jak pielęgnować trawnik zimą? Wystarczy, że zastosujesz się do jednej zasady. Unikaj spacerów po trawniku zimą. Dlaczego? Źdźbła trawy są zamarznięte, przez co stają się kruche. To sprawia, że łatwo ulegają zniszczeniu! 

3. Najmniejsi mieszkańcy ogrodu – jak dokarmiać zwierzęta zimą?

Wiele gatunków ptaków zimuje w Polsce, dlatego warto im pomóc w przetrwaniu tej ciężkiej pory roku.

Nasza porada: Jeśli w czasie okresu zimowego zauważysz jeża, nie wybudzaj go z hibernacji! 

Zimowe miesiące to ciężki czas dla zwierząt, ze względu na ograniczony dostęp do pożywienia. Jeśli chcesz wspomóc zwierzaki w tym trudnym okresie, zamontuj karmnik! Ptaki szybko zaczną się pojawiać w Twoim ogrodzie. Zanim zaczniesz dokarmiać lokalne wróbelki czy sikorki, dokładnie sprawdź, czym żywią się te zwierzęta. 

Równie dobrym rozwiązaniem jest sadzenie drzew, które stanowią pokarm dla zimujących ptaków. To równocześnie przepiękna ozdoba zimowego ogrodu! Najpopularniejszymi gatunkami są ognik, jarzębina, czarny bez, czy rokitnik.

4. Kiedy bielimy pnie drzew na biało?

Zabieg bielenia drzew chroni przed licznymi pęknięciami pnia i konarów. 

Nasza porada: Najlepszym czasem na bielenie drzew jest koniec stycznia. 

Zabieg bielenia drzew polega na pokrywaniu wapnem pnia oraz konarów. W ten sposób chronimy roślinę przed gwałtownymi skokami temperatur. Najlepszy moment na taki zabieg to ostatnie dni stycznia. Wtedy temperatura powoli wzrasta, jest powyżej zera.

Bielenie pomaga zwłaszcza drzewom owocowych, które są szczególnie wrażliwe na pierwsze, wiosenne przymrozki. Zwróć szczególną uwagę na morele, brzoskwinie czy czereśnie. Jeśli zadbasz o odpowiednią ochronę tych drzew, to latem będziesz cieszył się wspaniałymi plonami owoców. 

5. Czy zima to czas na pierwsze sadzonki?

Zima to zdecydowanie spokojniejszy okres w ogrodzie. Co nie oznacza, że nie możesz zacząć już swoich przygotowań na wiosnę! 

Nasza porada: Jeśli posiadasz szklarnię, możesz wysiewać warzywa takie jak rzodkiew czy marchew! 

Zima to dobry moment, aby przygotować pierwsze rośliny do ogrodu. Okres zimowy to doskonały moment na rozmnażanie z sadzonek niektórych kwiatów, na przykład pelargonii.

platnosci-online