Glebogryzarka to jeden z najważniejszych sprzętów ogrodniczych, służy m.in. do spulchniania i poprawy jakości gleby. Jest intensywnie użytkowana w ogrodzie, w szczególności w okresie wiosennym i jesiennym. Przy wyposażeniu w modyfikacje jej zastosowanie poszerza się. Pytanie tylko: jaką glebogryzarkę wybrać?
Glebogryzarka to urządzenie, które znacznie ułatwia wykonywanie wielu prac w ogrodzie. Przydaje się tam, gdzie z jakiegoś powodu nie da się zaorać ziemi (mało miejsca na ciągnik). Ogranicza ciężkie i żmudne ręczne prace ze szpadlem. Jest wygodna, a przy tym skutecznie przygotowuje glebę do nasadzeń, siewu lub zakładania nowego obiektu.
Dlaczego glebogryzarka jest potrzebna w ogrodzie?
- Spulchnia, wyrównuje, napowietrza i oczyszcza glebę.
- Praca z glebogryzarką poprzedza zakładanie nowych obiektów, takich jak rabaty kwietne, trawnik, wrzosowisko czy skalniak.
- Pomaga w oczyszczeniu danego terenu, ogrodu lub działki ROD.
- Zabiegi mają znaczenie nie tylko dla podniesienia jakości gleby, ale jednocześnie pomagają pozbyć się szkodników (żyjących lub zimujących w podłożu).
- Może być wykorzystywana do tworzenie obrzeży trawnika, kopania ziemniaków czy ośnieżania (jeśli wyposaży się ją w odpowiednie akcesoria).
Jak wybrać dobrą glebogryzarkę?
Glebogryzarkę powinno się dobrać do rzeczywistych potrzeb – pod uwagę bierze się powierzchnię ogrodu, rodzaj gleby (lekka, ciężka), a także planowaną intensywność użytkowania. Najtańsze są narzędzia ręczne, napędzane siłą mięśni. Są jednak mało wydajne. Lepiej postawić na sprzęt z własnym napędem.
Najefektywniejsze i najwytrzymalsze są glebogryzarki spalinowe, które sprawdzają się w różnych, nawet trudnych warunkach. Ponadto popularność zdobywają glebogryzarki akumulatorowe, które pracują ciszej i są bardziej przyjazne dla środowiska jednakże sprawdzają się tylko w małych przydomowych ogródkach i rabatach.
Czym kierować się przy zakupie glebogryzarki?
- Moc silnika – to jeden z głównych parametrów, od niego zależy efektywność sprzętu. W szczególności zaleca się zwrócić na niego uwagę przy posiadaniu działki usytuowanej na cięższym podłożu, np. gliniastym. Jednocześnie glebogryzarka o dobrej mocy umożliwia pracę na większej głębokości, co jest kluczowe dla uprawy. Słabsze glebogryzarki sprawnie pracują na ok. 15cm, mocne na dwukrotnie większej głębokości. Ma to znaczenie dla uprawy. Warto wybierać sprzęt, który ma moc przynajmniej 4KM. Do zadań specjalnych i w dużym ogrodzie przyda się glebogryzarka z silnikiem o mocy 6KM.
- Głębokość robocza – decyduje o tym jak głęboko jest naruszana i spulchniana gleba. Glebogryzarka o dużej głębokości jest bardziej uniwersalna, pozwala na efektowniejszą uprawę i zapewnia lepsze warunki roślinom o głębszym systemie korzeniowym. Mocny sprzęt pracuje na głębokości 30-35cm. Dobre modele mają kilkustopniową regulację głębokości roboczej.
- Szerokość robocza – im wyższa, tym większy obszar uda się „przerobić” w danej jednostce czasu. Jednocześnie mniejszy, kompaktowy sprzęt łatwej użytkuje się na terenie z przeszkodami, np. nawierzchnią, drzewami czy kamieniami. Glebogryzarki spalinowe i inne są bardzo zróżnicowane pod tym względem. Przykładowo glebogryzarka spalinowa AL-KO MH 350-9 LM ma szerokość roboczą wynoszącą 35cm, a STIGA SRC 795 RB aż 95cm! Pierwszy model jest wystarczający dla działki o powierzchni poniżej 500m2, drugi warto zakupić do średniego i dużego ogrodu.
- Waga i rozmiar – parametry są związane z mocą silnika, konstrukcją, jakością materiałów i głębokością roboczą. Lżejszy sprzęt bywa wygodniejszy, jest bardziej mobilny i łatwiejszy do przechowywania. Cięższy wymaga siły, zajmuje więcej miejsca w narzędziowni lub budynku gospodarczym, natomiast daje więcej możliwości wykorzystania i sprawniej pracuje na trudnym terenie. Lekkie glebogryzarki spalinowe ważą zaledwie 25-30kg, ciężkie w granicach 75-90kg. Pod tym względem pozytywnie wyróżnia się glebogryzarka akumulatorowa STIGA SRC 48 AE, której waga wynosi 12kg.
- Akcesoria – jeżeli panujesz wykorzystać glebogryzarkę do innych zadań, sprawdź przed zakupem jakie akcesoria możesz do niej dokupić. Najwięcej akcesorii do glebogryzarek ma swojej ofercie firma Oleo-Mac np. do modelu MH 175 możesz dokupić: koła metalowe, koła transportowe, pług, obsypnik oraz kopaczkę do zmienników.
- Glebogryzarka z napędem -podczas zakupów warto rozróżnić standardowe glebogryzarki od glebogyzarek z napędem tj. glebogryzarek na kołach. Przy tego typu glebogryzarkach napęd z silnika przenoszony jest na koła i wałkiem na noże glebogryzarki przez co komfort pracy glebogryzarką z napędem jest dużo lepszy. Wibracje z noży nie przechodzą na użytkownika, ale za to tym typem glebogryzarki nie przekopiemy ziemi zbyt głęboko. Nadaje się ona głównie na tereny już wcześniej uprawiane. Im większa średnica kół, tym łatwiej operować maszyną. W tych aspektach wyróżnia się glebogryzarka z napędem STIGA Silex 103 B, o dużych kołach, z dwoma biegami do przodu i jednym do tyłu.
- Biegi – niezwykle istotny element. Wszystkie małe gebogryzarki mają napęd do przodu przy dużych i glebogryzarkach jest również napęd do tyłu, bieg wsteczny bo o nim mowa sprawdza się gdy glebogryzarka zakleszczy się, np. w korzeniach drzew. Wtedy nie musimy szarpać się by wydobyć zakleszczony sprzęt, wystarczy że wrzucimy bieg wsteczny i maszyna sama wyjedzie do tyłu.
Ranking glebogryzarek spalinowych
Ranking glebogryzarek spalinowych obejmuje modele, które cieszą się dużą popularnością w Garden System. Szukasz dobrej jakości glebogryzarki spalinowej? Sprawdź nasze bestsellery. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najciekawszych modeli glebogryzarek spalinowych.
Oleo Mac MH 155
Idealna dla użytkowników przydomowych ogrodów, którzy muszą przygotować glebę pod uprawę warzyw lub klomby ozdobne, model ten oferuje doskonałe połączenie prostoty użytkowania i łatwości obsługi technicznej.
Wyposażona w silnik benzynowy EMAK k 300 H 80 cc. Niewątpliwym atutem jest silnik z wałem poziomym, takie rozwiązanie jest głównie stosowane w większych glebogryzarkach. Maszyna posiada jedną prędkość jazdy do przodu, a jej przekładnia wykonana jest ze stali za pomocą łańcucha. Szerokość robocza maszyny wynosi 46 cm i posiada regulowaną wysokość kierownicy. Biorąc pod uwagę niewielką wagę 27 kg, sprawia, że ta maszyna jest dobrą opcją zakupu dla półprofesjonalnych użytkowników.
Dane techniczne:
- Silnik: Emak K 300 H OHV.
- Pojemność skokowa: 80 cm³.
- Biegi: 1 do przodu.
- Szerokość robocza: 46 cm.
- Kierownica: regulowana na wysokość.
- Waga: 27 kg.
Oleo Mac MH 175 RKS
Kolejnym modelem, który polecamy naszym Klientom jest glebogryzarka Oleo Mac Mh 175 RKS. Modele ten został opracowany do ogrodów, działek oraz średniej wielkości terenów, charakteryzuje się doskonałym połączeniem zwrotności, wytrzymałości oraz wysokich parametrów technicznych. Dodatkowym autem jest możliwość wyposażenia glebogryzarki w akcesoria typu pług, obsypnik czy kopaczka do ziemniaków.
Dane techniczne:
Silnik: Emak K800HT OHV
Pojemność skokowa: 182 cm³.
Biegi: 1 do przodu + 1 do tyłu
Szerokość robocza: 82 cm lub po redukcji 60 cm a nawet 39 cm
Kierownica: regulowana na wysokość i boki
Waga: 57 kg.
Glebogryzarka – jakie ma dodatkowe zastosowanie?
Glebogryzarka po zainstalowaniu odpowiednich modyfikacji może pełnić dodatkowe funkcje. Można wyposażyć ją m.in. w kopaczkę do ziemniaków, obsypnik do odchwaszczania, obredlania rzędów roślin i spulchniania międzyrzędzi, koła metalowe, koła transportowe oraz pług. Nie wszystkie modele glebogryzarek mają możliwość zastosowania akcesoriów, dlatego przed zakupem sprawdź czy producent w swojej ofercie posiada interesujący Cię osprzęt.
Bezpieczna praca glebogryzarką
Bezpieczeństwo najważniejsze. Ponieważ pracujesz urządzaniem spalinowym z obracającymi się nożami musisz zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze zaopatrz się w porządne obuwie najlepiej BHP. Załóż okulary ochronne, rękawiczki, długie spodnie. Upewnij się, czy wiesz, jak obsługiwać glebogryzarkę jeszcze przed pierwszym uruchomieniem. Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Nie idź zbyt szybko ani za wolno; musisz pracować nad prędkością glebogryzarki.
Zachowaj bezpieczeństwo podczas korzystania z glebogryzarki spalinowej. Zapoznaj się ze wskazówkami poniżej, które pomogą Ci w bezpiecznej pracy z maszyną.
- Pracuj tylko w świetle dziennym. Sprawdź, czy na swoim podwórku nie ma żadnych kamieni, czy gruzu.
- Trzymaj dzieci i zwierzęta z dala.
- Nigdy nie pozwól, aby linka rozrusznika odskoczyła podczas uruchamiania kosiarki.
- Nigdy nie wyłączaj urządzeń zabezpieczających.
- Zawsze trzymaj się z dala od gorącego silnika, ponieważ tłumik mocno się nagrzewa.
- Zanim zaczniesz korzystać ze sprzętu, zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi.
- Dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny obsługiwać glebogryzarki.
Najczęściej zadawane pytania
Czy glebogryzarka zastąpi kopanie?
Glebogryzarki mają wystarczającą moc i wagę, aby zastąpić uciążliwe kopanie łopatą. Zęby glebogryzarki z łatwością wgryzają się w ziemię i wykonują ciężką pracę za nas. Co więcej glebogryzarki spalinowe pokrywają za jednym przejazdem dużą połać ziemi, więc pracę wykonamy też dużo szybciej.
Na jaką głębokość kopie glebogryzarka?
Głębokość kopania glebogryzarki zależy od noży, w które została wyposażona. Mniejsze modele glebogryzarek mają głębokość roboczą ok 15 – 20 cm, podczas gdy duże glebogryzarki spalinowe mają aż Mniejsze glebogryzarki sprzęt standardowo pracuje na głębokości do 25 – 30cm. Pamiętajmy także, że głębokość pracy zależy od operatora. Im dłużej będziemy stali w miejscu, tym bardziej noże będą zagłębiały się w ziemi.
Czy glebogryzarka poradzi sobie z trawą?
Głębokość kopania glebogryzarki zależy od noży, w które została wyposażona. Mniejsze modele glebogryzarek mają głębokość roboczą ok 15 – 20 cm, podczas gdy duże glebogryzarki spalinowe mają aż Mniejsze glebogryzarki sprzęt standardowo pracuje na głębokości do 25 – 30cm. Pamiętajmy także, że głębokość pracy zależy od operatora. Im dłużej będziemy stali w miejscu, tym bardziej noże będą zagłębiały się w ziemi.
Czy glebogryzarka poradzi sobie z trawą?
Tak, jeżeli mówimy o mocnej i dużej glebogryzarce. Mamy tu na myśli modele, które mają około 5,5 KM mocy silnika. Małe glebogryzarki elektryczne nie dadzą sobie rady z darnią, Przed przystąpieniem do usuwania darni należy przygotować trawnik. Przede wszystkim należy skosić trawę, ponieważ zbyt wysoka trawa będzie wplątywała się w ostrza utrudniając pracę. Następnie upewnij się, że na miejscu pracy glebogryzarki nie ma na nim gruzu, kamieni lub innych rzeczy które mogłyby uszkodzić ostrza.
Glebogryzarka służy głownie do kopania ziemi do różnych prac w ogrodnictwie. Jeśli jednak chcesz użyć jej okazjonalnie do zerwania darni, nie będzie to dla niej problemem.
Typowym urządzaniem do zrywania darni jest glebogryzarka separacyjna, z której korzystają profesjonalni ogrodnicy.
Glebogryzarka a kamienie
Przed rozpoczęciem pracy glebogryzarką należy sprawdzić i oczyścić wstępnie teren z dużych kamieni, gałęzi itp. żeby nie uszkodzić maszyny.
Jakie paliwo do glebogryzarki?
Silnik w glebogryzarce jest przystosowany do zasilania benzyną bezołowiową PB95 lub PB98. Benzyna bezołowiowa w mniejszym stopniu osadza się na silniku i na świecy oraz przedłuża żywotność instalacji wydechowej. Nigdy nie należy używać starej lub brudnej benzyny.
Benzynę przechowujemy wyłącznie w atestowanym kanistrze (bańki po oleju lub wodzie rozpuszczają się i zapychają gaźnik). Należy także, pamiętać żeby nie przechowywać benzyny dłużej niż 2 miesiące. Jeżeli benzyna jest przechowywana przez dłuższy okres, utlenia się, a jej jakość ulega pogorszeniu. Stara benzyna może utrudniać zapłon i pozostawiać osad, który może zatkać instalację doprowadzającą paliwo.
Jaki olej do glebogryzarki?
Większość producentów glebogryzarek zaleca używanie oleju o parametrach 10W30.
Proponujemy również zapoznać się z opiniami, porównaniami i recenzjami glebogryzarki Oleo Mac, glebogryzarka, glebogryzarki, glebogryzarki spalinowe, mała glebogryzarka, oleo mac, oleo mac mh175rks, oleo mac mh198rks
Zostań z nami na dłużej – dołącz do nas na mediach społecznościowych!
Nie przegap żadnej ważnej informacji o naszych produktach i usługach! Dołącz do nas na mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami, poradami i nowościami. Nasze kanały są idealnym sposobem, aby szybko i łatwo pozostać w kontakcie z nami i otrzymać dostęp do ekskluzywnych ofert. Dołącz już dziś.
- Wiha już w Twoim Zasięgu – Poznaj ofertę autoryzowanego dystrybutora
- Traktorek alko czy stiga? Który wybrać do swojego ogrodu i na co zwrócić uwagę?
- Wapnowanie trawnika. Kiedy wapnować trawnik? Co daje wapnowanie trawnika? Jak wapnować trawnik?
- Kiedy ostatnie koszenie trawy?
- Palenie liści na własnej posesji – czy to legalne?