Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odśnieżarki? 10 najważniejszych parametrów, funkcji, wyposażenie i polecane modele

Czy masz dość ręcznego odśnieżania podjazdu, czy chodnika zimą? Zaopatrz się w odśnieżarkę, która wykona za Ciebie najwięcej pracy! Poznaj 10 najważniejszych parametrów, aby wybrać najlepszy model.

Wybór odpowiedniego modelu ma kluczowe znaczenie, dlatego szczegółowo przyglądamy się każdemu typowi odśnieżarki w oparciu o jej moc, źródło energii oraz wydajność zarówno w zakresie głębokości, jak i szerokości odśnieżania.

1. Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna?

Odśnieżarka spalinowa nadaje się do cięższych prac w dużym ogrodzie. Model elektryczny sprawdzi się na niewielkiej działce. 

Odśnieżarka elektryczna to lekkie urządzenie, które jest niezwykle łatwe w sterowaniu oraz manewrowaniu. To doskonały model do pracy dla osób starszych. Model elektryczny cechuje się cichą pracą. Ponadto maszyna nie wydziela spalin. 

Pracę odśnieżarki elektrycznej ogranicza jej zasilanie. Ten model wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego. W przypadku zakupu tego typu odśnieżarki, dużą rolę odgrywa długość kabla. Ponadto odśnieżarka elektryczna jest mniej wydajna niż spalinowa, przez co nie poradzi sobie z grubą warstwą śniegu.

Odśnieżarka spalinowa posiada silnik o dużej mocy. To sprawia, że ten model poradzi sobie z dużą warstwą śniegu. Podczas pracy nie ogranicza Cię kabel, przez co dotrzesz sprzętem w każdy zakamarek działki. 

Do największych wad odśnieżarki spalinowej zalicza się jej waga. Maszyna jest zdecydowanie cięższa niż modele elektryczne. Przez co sterowanie i manewrowanie jest zdecydowanie trudniejsze.

2. Odśnieżarka z napędem czy bez?

Wszystkie odśnieżarki, które sprzedajemy w sklepie garden-system są wyposażone w napęd, nawet elektryczne. Jednakże przełożenie napędu jest inne. Odśnieżarki elektryczne oraz odśnieżarki spalinowe jednostopniowe (najprościej tłumacząc te, które na wirniku mają gumę) są napędzane właśnie za pomocą wirnika. Wirnik obracając, się napędza odśnieżarkę do przodu. Prędkości napędu nie da się przy tych modelach regulować.

Natomiast odśnieżarki spalinowe tzw. dwustopniowej mają przełożony napęd na koła. Tutaj z reguły jest kilka biegów do przodu plus bieg do tyłu. Mamy w ten sposób pełną kontrolę nad prędkością poruszania się maszyny.

Samodzielne pchanie tak masywnego urządzenia sprawiłoby, że praca stałaby się niezwykle ciężka. Szczególnie gdy masz do czynienia z grubą warstwą ciężkiego śniegu. Odśnieżarka z napędem doskonale sprawdzi się na dużej posesji.

3. Jaka moc silnika będzie najlepsza?

Dobranie odpowiedniej mocy silnika w odśnieżarce zagwarantuje Ci bezproblemową i komfortową pracę. 

Nasza porada: Moc silnika odśnieżarki zależy od wielkości Twojego ogrodu. 

Dobór mocy silnika w dużej mierze zależy od powierzchni Twojej działki:

  • Do małego ogrodu, wybierz odśnieżarkę o mocy do 5KM,
  • Do średniej działki, postaw na silnik o mocy od 5KM do 8,5KM.
  • Jeśli posiadasz duży ogród, przyda Ci się odśnieżarka o mocy powyżej 8,5KM.

4. Czym różnią się odśnieżarki jedno i dwustopniowe?

W odśnieżarce jednostopniowe wirnik odpowiada za zbieranie i wyrzucanie śniegu. W przypadku modelu dwustopniowego wirnik zbiera pokrywę śnieżną, a turbina wyrzuca go przez komin. 

Nasza porada: Jeśli masz niewielki utwardzony teren do odśnieżenia, postaw na odśnieżarkę jednostopniową. Odśnieżarka dwustopniowa doskonale sprawdzi się do odśnieżania dużych połaci terenu.

W przypadku odśnieżarki jednostopniowej, wirnik zbiera śnieg oraz wyrzuca go przez komin. Tego typu urządzenie sprawdzi się do usuwania niewielkiej pokrywy śnieżnej, np. na chodnikach czy podjazdach w miastach. Pamiętaj! Ten rodzaj odśnieżarki można stosować tylko na utwardzonych powierzchniach typu asfalt czy polbruk. Nie stosuje się ich na żwirku, czy piachu, ponieważ wirnik zgarniając śnieg, mógłby zgarnąć także część podłoża. Niemniej jednak plusem tego rozwiązania jest to, że podłoże jest prawie całkowicie oczyszczone ze śniegu.

ZALETY ODŚNIEŻARKI JEDNOSTOPNIOWEJ 👍

👍 Nieduża waga i mniejsze rozmiary pozwalają na lepsze manewrowanie sprzętem

👍 Wymaga mniej czynności konserwacyjnych

👍 Niższa cena

👍 Łatwiejsza obsługa

WADY ODŚNIEŻARKI JEDNOSTOPNIOWEJ 👎

👎 Nie nadają się do wszystkich rodzajów podłoża.

👎 Ograniczone zastosowane ze względu na wysokość wirnika.

odsniezarka jedostopniowa

Odśnieżarka dwustopniowa wykorzystuje wirnik oraz turbinę w swojej pracy. Wirnik odpowiada za zbieranie śniegu, a turbina wyrzuca go przez komin. Ten model nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem, jak w przypadku maszyny jednostopniowej. Odśnieżarka dwustopniowa pozostawia warstwę śniegu na grubość około 1-2 cm. Maszyna najlepiej sprawdzi się na terenach wiejskich. 

ZALETY ODŚNIEŻARKI DWUSTOPNIOWEJ 👍

👍 Imponująca odległość wyrzutu śniegu, nawet do 15 metrów

👍Nadają się przy odśnieżaniu wszystkich powierzchni,

👍 Duża szerokość robocza zwiększa tempo pracy, co jest lepsze w przypadku większych podwórek.

👍 Radzą sobie nawet z dużymi opadami śniegu

WADY ODŚNIEŻARKI DWUSTOPNIOWEJ 👎

👎 Waga urządzenia

👎 Cena

👎 Rozmiar sprzętu utrudnia jego przechowywanie

odśnieżarka dwustopniowa

5. Jaka szerokość i wysokość robocza?

Posiadasz wąski chodnik? A może bardzo szeroki podjazd? Dopasuj te parametry do szerokości roboczej Twojej przyszłej odśnieżarki.

Nasza porada: Zanim zdecydujesz się na odśnieżarkę, zastanów się, jakie obszary (chodnik, ścieżki, podjazd) będziesz odśnieżać na swojej działce. 

Szerokością roboczą nazywamy obszar, jaki jest w stanie odśnieżyć maszyna podczas jednego przejazdu. Wysokość robocza określa, z jak dużą warstwą śniegu poradzi sobie sprzęt. 

Jak dobrać szerokość roboczą Twojej odśnieżarki? Sprawa jest niezwykle prosta. Sprawdź na swojej działce, jakie miejsca wymagają regularnego odśnieżania. Zwykle zalicza się do nich podjazd dla samochodu czy chodnik. Zastanów się, czy te elementy wymagają ręcznego odśnieżania, czy wolisz wykonać pracę z pomocą maszyny. Jeśli masz wąski chodnik i chcesz pozbyć się śniegu z pomocą odśnieżarki, to dopasuj szerokość roboczą do szerokości chodnika. Pamiętaj jednak, że odśnieżanie podjazdu dla samochodu zajmie Ci wtedy odrobinę więcej czasu. 

Z reguły zima w Polsce jest łagodna. Są jednak miejsca, gdzie występuje większy opad śniegu – na przykład w górach. W tym przypadku wybierz odśnieżarkę, o większej wysokości roboczej – powyżej 30 centymetrów. 

jaka odsniezarke kupic

6. Ile powinien wynosić zasięg wyrzutu śniegu?

Podobnie jak w przypadku mocy silnika, wyrzut śniegu dopasowujemy do wielkości terenu, jaki odśnieżasz. 

Nasza porada: Im większą masz działkę, tym większy powinien być zasięg wyrzutu śniegu. 

Zasięg wyrzutu śniegu zależy od Twojej działki. Mały wyrzut na dużej działce sprawi, że będziesz odśnieżać ten sam teren kilka razy.

7. Czy oświetlenie przyda się w odśnieżarce?

Reflektory w odśnieżarce doskonale oświetlą teren, na którym pracujesz. 

Nasza porada: Zimowe dni są bardzo krótkie. Odśnieżarka ze światłami na pewno ułatwi Ci pracę. 

Oświetlenie nie jest koniecznym wyposażeniem odśnieżarki. Jednak niezwykle Ci się przyda w pracy. Szczególnie, gdy odśnieżasz np. podjazd wcześnie rano przed wyjazdem lub wieczorem. Zimą już o 16.00 robi się ciemno więc światła są potrzebne. Dodatkowe źródło światła poprawia widoczność, przez co użytkowanie odśnieżarki jest niezwykle wygodne. 

8. Rozrusznik elektryczny-czy warto?

Rozrusznik elektryczny to gwarancja szybkiego startu maszyny. 

Nasza porada: Rozrusznik elektryczny to doskonały dodatek dla odśnieżarki. Uruchomienie urządzenia przy niskiej temperaturze będzie banalnie proste. 

Czy męczy Cię wielokrotne włączanie maszyny? Na zewnątrz temperatura jest niezwykle niska, a ty dalej nie możesz uruchomić odśnieżarki? Wybierz model z rozrusznikiem elektrycznym! Uruchomienie sprzętu będzie niezwykle szybkie i przede wszystkim proste. Jest to nie tylko wygodne, ale dla osób z urazem ręki wręcz konieczne.

9. Jakie koła będą najlepsze dla odśnieżarki?

Bez dobrych kół, Twoja praca z urządzeniem będzie długa i męcząca. Dlatego zwróć na nie szczególną uwagę przed zakupem. 

Nasza porada: Im większe koła, tym łatwiejsze będzie prowadzenie maszyny. 

Koła odgrywają ogromną rolę w użytkowaniu odśnieżarki. To w dużej mierze od nich zależy, czy Twoja praca będzie prosta i przede wszystkim komfortowa. Przed zakupem, upewnij się, że koła mają mocny i przede wszystkim głęboki bieżnik. Przy firmowym sprzęcie nie musisz się o to bać. Producent dobiera opony w taki sposób, żeby na pewno poradziły sobie w trudnych warunkach.

10. Jakie dodatkowe wyposażenie przyda Ci się w odśnieżarce?

Dodatkowe wyposażenie poprawi Twoją pracę. Szczególnie w ciężkich warunkach, jakie są zimą!

Nasza porada: Wybierz odśnieżarkę z podgrzewanymi manetkami. Mroźną zimą tą funkcję pokocha każdy ogrodnik

  • Podgrzewane manetki. Zimą ręce marzną w zastraszającym tempie. Taki dodatek w Twojej odśnieżarce zapewni Ci niezbędny komfort podczas użytkowania. 
  • Ergonomiczna kierownica. Kierownica odpowiada za jeden z ważniejszych czynników odśnieżarki – sterowanie. Daje Ci pełną kontrolę nad urządzeniem. Ergonomiczna kierownica zdecydowanie ułatwia prowadzenie maszyny. Dodatkowo zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Jak uporać się ze śniegiem na samochodzie czy ścieżce? Poznaj dmuchawę do liści

Odśnieżarki to urządzenia, które usuwają śnieg z powierzchni ziemi. A co w przypadku ośnieżonych samochodów czy bardzo wąskich ścieżek? Dmuchawa do liści okaże się najlepszym rozwiązaniem! Taka maszyna bardzo szybko usunie sypki śnieg. W dosłownie kilka chwil, Twoje auto będzie gotowe do jazdy.  Dzięki dmuchawie pozbędziesz się także nadmiaru śniegu z iglaków.

Nasza porada: Przysypane krzewy powinny być regularnie „odśnieżane” .Usuwanie puchu odciąża gałązki i zapobiega złamaniom, które w czasie zimy są szczególnie niebezpieczne

Oleo-Mac BV 250 doskonale sprawdzi się do takiej pracy. Dmuchawa charakteryzuje się mocnym silnikiem 2-suwowym i przede wszystkim cichą pracą. Sprzęt posiada system antywibracyjny, który redukuje drgania do minimum. Dzięki temu, praca z urządzeniem jest niezwykle łatwa i przyjemna. Oleo-Mac BV 250 doskonale sprawdzi się zimą do odśnieżania auta. Ten model jest dedykowany do prac w gęstej zabudowie mieszkalnej. 

Shindaiwa EB 262 to profesjonalna, japońska dmuchawa do liści. Charakteryzuje się niską wagą i dużą wydajnością. Silny podmuch powietrza w tej maszynie sprawia, że sypki śnieg szybko znika ze ścieżek i aut. 

Odśnieżanie ze Stigą – poznaj najpopularniejsze modele tej marki

Szwedzka firma jest jednym z najpopularniejszych producentów odśnieżarek. W swojej ofercie posiada modele spalinowe czy elektryczne, a nawet akumulatorowe.

Model elektryczny Stiga ST 1131 E  wyróżnia się swoim kompaktowym rozmiarem. Taką odśnieżarkę schowasz nawet w niewielkiej szopie na narzędzia. Maszyna waży zaledwie 6 kilogramów. Stiga ST 1131 E to model, który świetnie sprawdzi się osobom starszym. Ergonomiczna kierownica poprawia komfort pracy. Odśnieżarka najlepiej sprawdzi się na małej lub średniej działce.

Stiga ST 5266 P to model spalinowy, dedykowany na większą powierzchnię. Odśnieżarka posiada rozrusznik elektryczny, który zapewnia prosty start maszyny. Szerokość robocza wynosi aż 66 centymetrów! Stiga ST 5266 posiada dwustopniowe płozy. Dzięki temu, odśnieżarka upora się ze śniegiem na każdej powierzchni. Podgrzewane manetki oraz ergonomiczna kierownica zapewnią Ci najwyższy komfort pracy. 

platnosci-online