Twój koszyk
Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Jesień w ogrodzie: Jak przygotować trawnik do zimy?

Zima zbliża się wielkimi krokami, o czym świadczą coraz niższe temperatury i pierwsze przymrozki. To ostatni dzwonek, jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu. Dzisiaj skupimy się na trawniku. Jakie prace przeprowadzić, aby wiosną znów mógł cieszyć oko? Pamiętaj o tych 6 absolutnie ważnych czynnościach. 

Prace wstępne czyli ostatnie koszenie trawy – kiedy je zrobić?

Kiedy po raz ostatni skosisz trawę w tym sezonie? To w dużej mierze zależy od warunków pogodowych.

Nasza porada: Przeważnie ostatnie koszenie odbywa się w połowie października. 

Jesień w Polsce jest wilgotna i dość ciepła. Trawa rośnie w miarę szybko, dlatego trawnik wymaga regularnego koszenia – co 2 tygodnie. W przypadku ciepłej jesieni, jaką mieliśmy w tym roku, ten termin przesuwa się na początek listopada. Jeśli dobrze wykonasz koszenie, Twój trawnik będzie zdrowy i elegancki już od wiosny. Trawę kosimy do momentu, kiedy ona rośnie. Tak, żeby przed zimą trawa nie urosła na więcej niż 3,5 – 4cm. Niezleżnie od miesiąca. Trawa przed zimą musi być krótka, żeby w momencie kiedy spadnie śnieg nie przygniótł źbeł trawy.

1. Jesiennie nawożenie trawnika – na co zwrócić uwagę?

Jesienne nawożenie trawy odbywa się co 3-4 tygodnie. Zaczyna się pod koniec sierpnia i trwa aż do października. 

Nasza porada: 

Już pod koniec lata powinieneś zmienić sposób nawożenia. Wybierz nawóz, który zawiera dużą ilość potasu oraz fosforu. W ten sposób trawa powoli kończy swój okres wegetacji. Dostaje również potrzebne minerały przed mroźną zimą i fantastyczny start na wiosnę.  

Wraz z końcem lata, trawa rośnie wolniej. Nie wymaga już takiej ilości nawozów azotowych. Co ciekawe, trawa nie wymaga dużej ilości azotu w tym okresie, ponieważ ten składnik powoduje, że rośnie ona szybciej. To również skutkuje mniejszą odpornością na mróz. 

Ważne jest, żeby nawóz jesienny był nie tylko z nazwy, ale ze składu. Czytając skład NPK nawozu zwróćmy uwagę, aby ilość azotu (N) była poniżej 8, z zawartość fosforu (P) oraz potasu (K) relatywnie jak najwyższa. O tej porze roku szczególne znaczenie ma potas (K) – im będzie wyższa zawartość tego składnika w nawozie, tym na mniej zagrożeń będzie narażony jest nasz trawnik w okresie zimy.

Możemy zastosować np. nawóz:

  • Viano TurfProf Autumn NPK 5-5-20 + 3 MgO
  • Florovit nawóz jesienny NPK 4 -11-24
  • Agrecol nawóz jesienny NPK 0-13-27

  • nawozy do trawy
    Nawóz jesienny do trawy Viano TurfProf Autumn RC 5-5-20 (+3) 25 kg organiczny o unikalnym składzie
    239,00 

Przy wyborze nawozu jesiennego, szczególną uwagę zwróćmy na skład NPK nawozu oraz jego rodzaj. Z uwagi na rodzaj nawozu na rynku dostępne są nawozy mineralne, organiczne i organiczno-mineralne. Te ostatnie stanowią bogate źródło składników pokarmowych, powodującym krzewienie się trawy oraz jej regenerację po zabiegu wertykulacji.

Pamiętajmy również o zalecanych przez producentów dawkach nawozu. Zbyt mała dawka nawozu nie przyniesie oczekiwanego rezultatu i nie ochroni naszego trawnika w okresie zimowym, zbyt duża dawka może spowodować zbyt mocny wzrost, co w konsekwencji uszkodzi trawnik w okresie niskich temperatur.

Po wyborze nawozu jesiennego i ustalenia niezbędnej dawki nawozu, pozostaje już tylko kwestia równomiernego rozłożenia granulatu na powierzchni trawnika. W tym celu warto użyć ręcznych lub pchanych rozsiewaczy do nawozów granulowanych.

2. Odkwaś glebę – przeprowadź wapnowanie

Wapnowanie to proces nawożenia, który polega na odkwaszaniu gleby. 

Nasza porada: Stosuj specjalne nawozy wapniowe.

Jesienne odkwaszanie gleby jest niezwykle ważne w Twoim ogrodzie. W ten sposób regulujesz odczyn podłoża, co później przekłada się na lepszy wzrost roślin. Dlatego okres jesienny jest idealnym momentem na wapnowanie. 

3. Przeprowadź wertykulację i aerację

Jesień to doskonały czas na zabieg wertykulacji. Wystarczy, że masz grabie w swoim schowku na narzędzia. Jeśli chcesz osiągnąć lepszy efekt, postaw na wertykulator, który wykona za Ciebie całą robotę – szybciej i skuteczniej. 

Poznaj najciekawsze modele wertykulatorów w naszym sklepie: https://garden-system.pl/kategoria/maszyny-do-trawy/wertykulatory-do-trawy/

Nasza porada: Wertykulatory do trawy to jedne z najważniejszych urządzeń służących do pielęgnacji trawnika. Są niezbędne w regeneracyjnych pracach w okresie wiosny i jesieni.  To m.in. właśnie dzięki wertykulatorowi trawnik wiosną odrośnie pięknie zielony i gęsty. 

Wertykulacja i aeracja są niezwykle ważne w pielęgnacji trawnika. Oba zabiegi mają wiele cech wspólnych. Główna różnica polega na tym, że wertykulator nacina podłoże, a aerator je nakłuwa. Dzięki temu, do gleby dostaje się więcej powietrza, a woda lepiej przenika do niżej położonych warstw podłoża. W ten sposób trawnik dostaje więcej cennych wartości odżywczych. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wertykulacji, przeczytaj nasz artykuł.: https://garden-system.pl/wertykulacja-trawnika-jak-zrobic-ja-dobrze/

4. Uzupełnij ubytki

Jesień to doskonały moment na uzupełnienie ubytków w trawniku. Nasiona szybciej kiełkują, przez co trawa bardzo dobrze się regeneruje. 

Nasza porada: Najpierw zacznij od zagrabienia podłoża, a następnie wymieszaj tą glebę z nową ziemią. Potem rozsyp nasiona lub mieszankę regeneracyjną. Potem zakryj nasiona cienką warstwą ziemi i jedynie, co ci pozostaje to ubicie gleby. 

5. Zwalcz mchy i chwasty

Mech oraz chwasty to zmora każdego ogrodnika, które zakłócają wygląd pięknego, zielonego trawnika. Jesień to najlepsza pora roku, żeby się ich pozbyć.

Nasza porada: Mchu pozbędziesz się bardzo szybko. Wystarczy, że kupisz specjalny preparat, który zawiera siarczan żelaza. Jednak sam substrat nie przyniesie żadnych efektów, szczególnie gdy warunki trawy nie ulegną zmianie. W tym przypadku, wygrabienie mchu oraz filcu jest niezbędne. Wertykulator także świetnie sobie poradzi z usunięciem nieszczęsnego mchu. Dodatkowo wertykulacja i piaskowanie napowietrzą glebę i poprawią jej strukturę. 

Mech najlepiej się rozwija w miejscach dobrze zacienionych, gdzie gleba jest zbita i wilgotna. Pozostawione ścinki trawy oraz liście przyczyniają się do powstawania filcu. Blokuje on dopływ powietrza, wody oraz innych składników mineralnych do niższych warstw gleby. Przez co rośliny nie otrzymują niezbędnych wartości odżywczych.

Chwasty są równie uciążliwe jak mech. Poszukaj środków chwastobójczych, które przede wszystkim nie zaszkodzą Twojemu trawnikowi.  Jeśli chcesz pozbyć się chwastów w ekologiczny sposób, to możesz wyrwać je ręcznie lub skorzystać z pomocy wyrywacza chwstów np. firmy Fiskars. Pamiętaj, żeby usunąć je z korzeniami! 

6. Usuń liście

Nasza porada: Niestety liście nie są bezpieczne dla Twojego trawnika, ponieważ gniją. To prowadzi do brzydkich przebarwień, a nawet chorób! Dlatego pamiętaj, żeby posprzątać trawnik z liści. 

Liście, które spadają z drzew i mienią się różnymi kolorami, to najbardziej znany symbol jesieni. Jeśli posiadasz drzewa liściaste w swoim ogrodzie, to zapewne pojawiły się już kolorowe listki na Twoim ogrodzie. 

A czy Ty przygotowałeś już swój trawnik na zimę? 

platnosci-online