Autoryzowany dystrybutor:
Gwarancja oryginalności

Jak przygotować odśnieżarkę spalinową do zimy?

Nie możesz się doczekać pierwszych opadów śniegu, by wreszcie móc wyciągnąć odśnieżarkę z garażu i trochę poszaleć? A może odwrotnie, masz odśnieżarkę, ale wolałbyś, żeby w tym roku nie trzeba było jej używać?

W obu przypadkach lepiej dmuchać na zimne i przygotować sprzęt do użycia. Uniknij problemów z odśnieżarką, postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, i zrób to teraz, zanim zacznie padać śnieg. W tym poradniku, krok po kroku powiemy Ci jak przygotować odśnieżarkę, abyś mógł czuć się komfortowo przez całą zimę.

jak przygotować odśnieżarkę do zimy
stiga odśnieżarka spalinowa

Przygotowanie odśnieżarki do sezonu zimowego

 Przygotuj materiały

Zanim przystąpisz do przeglądu odśnieżarki, przygotuj niezbędne materiały:

  • Instrukcja obsługi odśnieżarki
  • Butelkę oleju do 4-suwów zalecanego do Twojego modelu
    Zbiornik na zużyty olej;
  • Lejek;
  • Ręcznik papierowy lub szmatkę do wytarcia oleju;
  • Klucze do dokręcenia nakrętek oraz klucz do świec zapłonowych.
  • Świeżą benzynę

Przygotuj odśnieżarkę 

  • Znajdź bezpieczne miejsce do pracy. Umieść odśnieżarkę na płaskiej powierzchni. Upewnij się, że w pobliżu nie ma osób postronnych oraz środków łatwopalnych. 
  • Zanim odpalisz silnik, upewnij się, że wszystkie części poruszają się płynnie, ale także dokręć nakrętki i śruby, które mogły zostać poluzowane podczas użytkowania w zeszłym sezonie.
  • Nasmaruj wszystkie elementy specjalnym smarem.
jak-przygotować odsniezarke

Krok 1: Odłącz i sprawdź świecę zapłonową 

1. Odłącz nasadkę świecy zapłonowej i wyjmij wszelkie zabrudzenia z okolic świecy zapłonowej.

2. Odkręć świecę zapłonową za pomocą klucza.

3. Sprawdź świecę zapłonową pod kątem nadmiernie zużytych elektrod lub pęknięć w izolatorze,

Wymień świecę zapłonową, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

4. Dokręć świecę zapłonową po zakończeniu konserwacji sprzętu.

UWAGA

Luźna świeca zapłonowa może nagrzać się na tyle, aby uszkodzić silnik. Nadmierne dokręcenie

świecy zapłonowej może uszkodzić gwinty w silniku, dlatego należy to robić ostrożnie.

Krok 2: Skontroluj układ jezdny 

 Jeżeli Twoja odśnieżarka wyposażona jest w gąsienice, koniecznie go skontroluj i jeżeli to konieczne na nowo wyreguluj ustawienie gąsienic. Jeżeli Twoja odśnieżarka ma tradycyjne koła sprawdź, czy nie są uszkodzone, skontroluj także ilość powietrza.

 

Ciśnienie w oponach odśnieżarek powinno być regularnie sprawdzane. Jest to niezbędne, zwłaszcza przed przechowywaniem po ostrej zimie, ponieważ w oponach mogą powstawać punkty nacisku ze względu na długi okres przechowywania w okresie letnim. W rezultacie opony szybciej się zużywają i trzeba je wymienić.

Najlepiej przechowywać glebogryzarkę w taki sposób, aby opony nie dotykały podłoża, a tym samym były chronione. Alternatywnie możesz napompować opony do maksymalnego ciśnienia w oponach.

stiga odśnieżarka

Krok 3: Nasmaruj  przekładnie 

Kolejnym ważnym etapem jest dokładne nasmarowanie łożysk oraz elementów ślizgowych. W większości odśnieżarek znajdują się tak zwane kalamitki, które należy smarować za pomocą smarownicy wypełnionej smarem o parametrach EP1. Aby to zrobić, należy najpierw wyczyścić kalamitki i usunąć wszelkie zabrudzenia. Następnie użyć smarownicy, aby wcisnąć smar aż do momentu, kiedy znacznie się przelewać. 

Sprawdź także zabezpieczenia wirnika odśnieżarki, które mają za zadanie zerwać się (dla bezpieczeństwa) w sytuacji, gdy wirnik natrafi na jakąś przeszkodę typu kamień.

 Krok 4: Konserwacja obudowy 

Konserwacja obudowy jest nie mniej ważna. Wilgoć oraz sól mogą spowodować korozję obudowy. Dlatego o dokładne wyczyszczenie i konserwacje elementów metalowych  zadbaj po sezonie odśnieżania. Na przykład resztki soli należy dokładnie usunąć wodą, aby nie spowodować uszkodzeń lub rdzy. 

Jeśli zauważysz plamy rdzy, powinieneś je usunąć, najszybciej, jak będzie to możliwe. Najlepiej jest zeszlifować rdzę przed nałożeniem nowej warstwy farby.

Po przygotowaniu odśnieżarki na zimę uruchom ją i pozwól jej pracować przez kilka minut w dobrze wentylowanym miejscu, aby mieć pewność, że podczas opadów śniegu nie będzie żadnych niespodzianek. 

Krok 5: Napełnij zbiornik świeżą benzyną

Kup benzynę bezołowiową PB 95 lub PB 98 na sprawdzonej stacji benzynowej. Jeżeli wiesz, że nie będziesz używać odśnieżarki, przez kolejne dwa miesiące nie zostawiaj benzyny w zbiorniku. Wypal wszystko.

Krok 5: Wymień olej 

Jeżeli nie wymieniłeś oleju, kończąc poprzedni sezon. Zrób to teraz. Wymiana oleju powinna nastąpić po pierwszych 5 pięciu godzinach użytkowania nowego sprzętu oraz  po każdym kolejnym sezonie. 

  • Sprawdź poziom oleju w silniku,
  • Rozgrzej silnik. Uruchom silnik na około 5 minut, aby rozgrzać olej. To sprawia, że ​​jest mniej lepki, bardziej płynny i łatwiej spływa.
  • Wyłącz silnik i pozwól mu ostygnąć. Wyjmij kluczyk bezpieczeństwa ze stacyjki, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu silnika. Poczekaj, aż wirnik się zatrzyma. Dodatkowo odłącz przewód świecy zapłonowej, aby zapobiec niezamierzonemu uruchomieniu.
  • Spuść olej
  • Uzupełnij zbiornik nowym olejem

Po zakończeniu czynności konserwacyjnych nie zapomnij założyć z powrotem fajki świecy. Odpal odśnieżarkę i sprawdź, czy wszytko pracuje prawidłowo.

Konserwacja odśnieżarki w trakcie użytkowania: 

Przygotowałeś sprzęt do zimy, ale to nie koniec. Podczas pracy odśnieżarka bądź czujny. Naturalne wibracje maszyny mogą powodować poluzowanie niektórych elementów, dlatego w szczególności: 

  • Sprawdzaj co jakiś czas śruby i nakrętki pod kątem prawidłowego dokręcenia.
  • Sprawdzaj również wzrokowo maszynę pod kątem uszkodzeń. 
  • Okresowo sprawdzaj także dźwignie sterujące, aby upewnić się, że prawidłowo się załączają i rozłączają oraz wyreguluj, jeśli to konieczne.
  • Często sprawdzaj przewód paliwowy, zbiornik, korek i złączki pod kątem pęknięć lub wycieków. Wymień w razie potrzeby.
  • Nie uruchamiaj silnika z wyjętą świecą zapłonową.
  • Po każdym użyciu odśnieżarki należy dokładnie wyczyścić, a zwłaszcza wysuszyć odśnieżarkę. 
  • Przechowuj odśnieżarkę w suchym pomieszczeniu, chronionym przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi. 

Postępuj krok po kroku i  ciesz się niezwykłą wydajnością, mocą i trwałością swojej odśnieżarki. Okresowe przeglądy odśnieżarki dają Ci pewność, że sprzęt nie zawiedzie Cię, wtedy kiedy najbardziej będziesz go potrzebował. 

Jak często trzeba wymieniać olej w odśnieżarce ?

Pierwsza wymiana oleju w nowej odśnieżarce  powinna nastąpić po 5 godzinach pracy silnika. Każda następna wymiana oleju powinna nastąpić na koniec sezonu lub 25-50 godzin pracy silnika, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Zaleca się, aby olej w odśnieżarce wymieniać tuż po zakończeniu sezonu na odśnieżanie, lub przed rozpoczęciem nowego. 

Jaki olej do odśnieżarki?

Do odśnieżarki zaleca się używać oleju o parametrach SAE 5W-30. Pamiętaj, że odśnieżarka pracuje w trudnych warunkach pogodowych, często przy minusowych temperaturach, dlatego tak ważne jest, żeby wlać odpowiedni olej, który zapewni prawidłowe funkcjonowanie silnika.

Ile oleju potrzeba do odśnieżarki?

W przypadku małych i średnich odśnieżarek zazwyczaj potrzebne 600 ml oleju. Dokładną ilość sprawdzisz w instrukcji obsługi silnika. 

Jakie paliwo do odśnieżarki?

Do odśnieżarki zaleca się używać benzynę bezołowiową PB95 lub PB98, benzynę kupuj w sprawdzonej stacji benzynowej oraz przechowuj w atestowanym kanistrze, nie może to być bańka po oleju lub płynach.

Benzyny nie należy przechowywać dłużej niż dwa miesiące. Po tym czasie traci swoje właściwości i kosiarka może nie odpalić lub pracować nieprawidłowo. Zatem kupujmy tyle benzyny, ile wiemy, że zużyjemy w ciągu dwóch miesięcy. 

Pamiętaj! Przed odstawieniem odśnieżarki do garażu należy najpierw spuścić lub wypalić benzynę. Pozostawienie benzyny w odśnieżarce na dłuższy czas jest to zwykle głównym powodem późniejszych problemów z odśnieżarką.

Wszystko, czego potrzebujesz, kupisz w naszym sklepie. Wybierz kategorię:

OSTRZEŻENIE:  Przed uruchomieniem lub serwisowaniem silnika należy zawsze przeczytać  instrukcję obsługi, aby uniknąć obrażeń ciała lub uszkodzenia mienia.  Jeśli nie masz pewności co do procedury lub masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem.

platnosci-online