• Kategorie
  • Szukaj
  • Skimmery do oczka wodnego

Skimmer

Skimmer to jeden z najważniejszych sprzętów służących do oczyszczania lustra wodnego. Jest tradycyjnie stosowany w oczkach wodnych, ponadto przydaje się w basenach. W ciągu sezonu zbiera większe zanieczyszczenia, zimą jest wykorzystywany do utrzymania przerębli. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Skimmer do oczka wodnego - jak działa?

Skimmer w oczku wodnym (czy nawet stawie) można nazwać urządzeniem pierwszej reakcji. Pływa po powierzchni lustra wodnego (lub jest montowany przy ścianie) wychwytując zanieczyszczenia, które gromadzą się na nim. Często oczyszcza wodę z organicznych resztek, np. opadających liści z drzew i krzewów, a także pyłów, kurzu oraz resztek pokarmu. Pozwala na utrzymanie dobrych parametrów wody i ograniczenie powstawania warstwy mułu. Odciąża główny zestaw napowietrzająco-filtrujący eliminując największe zanieczyszczenia. Zasada działania jest bardzo prosta. Skimmer podłącza się do pompy (głównej lub oddzielnej), która dzięki sile zasysania wymusza ruch wody. Odpady gromadzą się w „siateczce” skimmera. Kiedy zbiorą się w większej ilości, wystarczy siatkę opłukać i ponownie umieścić w zbiorniku wodnym.

Skimmer do stawu - jak wybrać odpowiedni?

Skimmery dobiera się do rodzaju zbiornika wodnego. W oczku wodnym najczęściej montuje się skimmer pływający i grawitacyjny. W basenach większe zastosowanie znajduje skimmer stojący oraz brzegowy. Urządzenia są dyskretne i nie rzucają się w oczy. W przypadku basenów mogą pełnić dodatkową funkcję – pojemnika na chemię. Garden-system.pl poza skimmerami w ofercie posiada także akcesoria do nich, tj. maskownice, gąbki filtracyjne i przedłużenia (np. przedłużenie szerokie skimmera).